Administracja podatkowa

Dzisiaj nowoczesny sposób składania deklaracji podatkowej jest możliwy do realizacji. Co prawda w praktyce składanie wspomnianych dokumentów przez internet nie ma jeszcze tylu zwolenników, ale jest to jakiś krok naprzód. Warto zauważyć, że i resort finansów widzi w tych zmianach wiele pozytywnych możliwości. Chodź system nie jest jeszcze do końca właściwie opracowany już teraz, powstają pomysły jak go usprawnić. W ten sposób wychodzi się naprzeciw oczekiwaniom zwykłych szarych ludzi.

Administracja podatkowa przez internetowa
Usprawnienie mechanizmów internetowej administracji podatkowej daje większą swobodę i przede wszystkim pozwala rozliczyć się z ZUS-em na własnych warunkach. Nie musimy także stać w kolejce tylko po to, by złożyć roczną deklarację podatkową skoro możemy to zrobić w domu i bez zbędnych kłopotów. Biura rachunkowe oraz inne instytucje na pewno skorzystają ze zmian w administracji podatkowej. Mikro-przedsiębiorcy również, ponieważ nowe sposoby rozliczenia dają im czas na poprawne wykonanie wspomnianych rozliczeń. Obsługa i wsparcie w zwykłych centrach obsługi to również ważna nowość, która już teraz funkcjonuje. Właściwie część przepisów weszła z dniem 1 września 2015 roku. Cała ustawa zacznie jednak obowiązywać 1 stycznia 2016 roku.

Liczby nie kłamią
Faktycznie rozliczenia składane za pośrednictwem internetu zyskują coraz to większe grono zainteresowanych. Warto zauważyć, że jeszcze 5 lat temu zaledwie niecałe 2% podatników decydowało się na wysłanie deklaracji przez internet. W roku ubiegłym liczba ta wzrosła o prawie 40%. Jak na dłoni widać różnicę świadczy to o tym, że e-deklaracje zaczynają odgrywać ważniejszą rolę. Może nie wszyscy są jeszcze w pełni przekonani co do nowych sposobów rozliczenia podatkowego, ale z czasem składanie PIT-u w nowoczesny sposób stanie się alternatywą.

Do tego długa droga
Dlaczego więc e-deklaracje dalej nie mają takiego wzięcia. Powodów może być wiele niektórzy ludzie, przyzwyczaili się do tradycyjnych rozwiązań. Mowa zwłaszcza o starszych ludziach, dla których komputer i internet to zbyt duża nowość. Inni z kolei obawiają się o bezpieczeństwo w trakcie składania takich zeznań. Pomimo zapewnień, że wszystko jest bezpieczne wielu ludzi zwyczajnie w to nie, wierzy i właśnie dlatego wybierają oni tradycyjne metody w składaniu deklaracji podatkowej. Doradztwa podatkowe stawiają jednak na nowoczesność. Zwłaszcza że przecież wypełnienie takiej deklaracji nie jest niczym trudnym. Cały system e-deklaracji jest bardzo przejrzysty nawet dla osób, które mają sporadyczny kontakt z komputerem. Dla niektórych oszczędność czasu i wygoda to kluczowe argumenty. Resort finansów nie usprawnia systemu bez przyczyny. Wszyscy liczą na to, że po małych zmianach coraz więcej osób przekona się do e-deklaracji, zwłaszcza że są one przyszłością. Nie trzeba więc nikogo na siłę przekonywać, że zmiany są jednak konieczne. Jeśli w 2016 roku spełnią się założenia związane z e-deklaracjami to możemy liczyć na to, że system nas nie zawiedzie.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software