Analiza finansowa

 

Przychodzi taki czas że firmy muszą w końcu wykonać analizę finansową własnej firmy. Trzeba przyznać że ogólny bilans czy też rachunek zysków i strat jest tylko wstępną oceną. Niektóre firmy nie posiadają odpowiednich narzędzi, aby wykonać taką gruntowną analizę wówczas, muszą one skorzystać z pomocy księgowej. Księgowa na pełny etat to jednak spore obciążenie dla firmy, zwłaszcza jeśli jednostka to mały small biznes. Biuro rachunkowe jest w stanie dokonać pełnego przekroju, dzięki czemu obliczenie wszystkich wskaźników prowadzi do konkretnej analizy. Im więcej wspomnianych wskaźników zostanie uwzględnione, tym lepsza jest ocena sytuacji majątkowej i finansowej danego przedsiębiorstwa.

O jakich wskaźnikach mowa.
Pierwszym i podstawowym wskaźnikiem stosowanym przez księgowość jest wskaźnik struktury kapitału. Ogólnie pojęty wskaźnik struktury kapitału jest określany poprzez kapitał własnego przedsiębiorstwa w stosunku do innych firm i poziomu zobowiązań wobec nich. Im wyższy poziom, tym łatwiej i korzystniej ocenia się sytuację majątkową firmy, a także jej możliwości na przyszły rozwój. Wskaźnik struktury majątku to z kolei zdolność do wszelakich zmian na rynku. Wypadałoby, aby wskaźnik ten nie był powyżej jednostki, ponieważ przekłada się to na słabą elastyczność. Wysoka elastyczność jest ważna, zwłaszcza jeśli prowadzimy charakterystyczną działalność gospodarczą. Najczęściej wskaźniki tego typu bywają wysokie w przypadku prowadzenia działalności związanej z przemysłem czy transportem. W przypadku biur rachunkowych zazwyczaj wskaźnik ten jest dość niski co, pozwala na lepszą kontrolę wszystkich poszczególnych usług, jakie wchodzą w skład biura rachunkowego Opole. Zawsze wspomniany wskaźnik będzie niższy, ponieważ sfera usługowa daje nam więcej możliwość niż firmy zajmujące się technicznymi sprawami.

Zestawienie
Księgowość więc zajmie się właściwym zestawieniem finansowym na podstawie profilu działalności firmy. W ten sposób wiadomo jak, należy postąpić oraz jakie procedury zastosować. W przypadku firm z niższą elastycznością ocena będzie wyglądać inaczej. Na ocenę przekłada się również sam wskaźnik zastosowania kapitału własnego. Kapitał własny określany jest przez majątek obrotowy. W tym wypadku majątek trwały pozostaje zawsze niezmienny. Jeśli nasz kapitał jest wysoki to o wiele łatwiej, możemy poradzić sobie ze spłatą wszelakich zobowiązań. W momencie, gdy tendencja jest odwrotna wówczas spłata, jest o wiele trudniejsza z uwagi na brak zdolności finansowej. Jeśli chcemy mieć bilans pół na pół to kapitał własny, musi być równy majątkowi trwałemu. Jeśli jednak jesteśmy na 0 to nie, możemy spodziewać się przychodu. Za każdym razem powyższe zestawienie może wyglądać inaczej. Wiele zależy od tego, jak ktoś prowadzi firmę. Przedsiębiorcy muszą zdawać sobie z tego sprawę że bilans świadczy o sprawnym zarządzaniu placówką. W momencie, gdy występują nieprawidłowości rośnie dług to wówczas musimy liczyć się z tym że firma jest źle zarządzana a analiza, będzie negatywna dla całego zakładu.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software