Biura rachunkowe – co oferują?

Własna firma to marzenie, które można łatwo spełnić. Niestety wcale nie oznacza to, że prowadzenie działalności jest proste. Wiąże się to nie tylko z szukaniem kontrahentów i klientów, ale również z wyszukiwaniem najbardziej atrakcyjnych ofert i prześciganiem konkurencji. Tymczasem gro czasu początkującego przedsiębiorcy zabiera zajmowanie się dokumentami dotyczącymi podatków, składek zus, czy chociażby listy płac. Bez wątpienia jest to spore utrudnienie na drodze do odniesienia sukcesu w branży, ale na szczęście istnieje sposób, aby prowadzenie dokumentacji nie sprawiało najmniejszych problemów. Sposobem tym jest outsourcing księgowy, czyli współpraca z zewnętrzną firmą rachunkową. Na rozwiązanie to warto zdecydować się jeszcze przed otworzeniem działalności, zwłaszcza jeśli przyszły przedsiębiorca nie zna zbyt dobrze obowiązujących przepisów podatkowych. Odwiedzając biuro rachunkowe opole będzie on mógł skorzystać z fachowego doradztwa zarówno w zakresie wyboru formy prowadzenia działalności, jak i wyboru formy opodatkowania, czy rejestracji vat. Ponadto pracownicy biura zapewniają kompleksowe wsparcie w wypełnieniu dokumentacji rejestracyjnej oraz mogą dokonać rejestracji w ZUS-ie i urzędzie skarbowym.

Oczywiście współpraca z biurem przyda się także w każdej istniejącej już firmie. W ofercie większości tego rodzaju podmiotów znaleźć można przede wszystkim usługi związane z prowadzeniem pełnej księgowości. Oznacza to m.in. zapisy w księgach handlowych, prowadzenie rejestrów VAT, sporządzanie deklaracji VAT i VAT UE, a także prowadzenie ewidencji środków trwałych, prawnych, niematerialnych, wyposażenia, czy ewidencji pojazdu. Doskonale wykwalifikowani księgowi zajmują się też rozliczeniami w zakresie podatku dochodowego, rozliczeniami transakcji wewnątrz wspólnotowych oraz transakcji import/eksport. Przygotowują również wszelką niezbędną dokumentację, a po udzieleniu przez przedsiębiorcę odpowiednich pełnomocnictw zapewniają reprezentację przed urzędami.
W ofercie znajduje się też prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej. Obejmuje ona nie tylko sporządzanie listy płac, ale również wszelkie rozliczenia umów cywilnoprawnych. Firma księgowa zajmuje się także prowadzeniem teczek pracowniczych, czyli:
kontrolą ważności umów,
kontrolą ważności badań BHP,
kontrolą terminowości badań lekarskich pracowników,
kontrolą kompletności dokumentów.
Ponadto pracownicy biura zajmują się przygotowywaniem wszelkich dokumentów, dotyczących nieobecności pracowników, wyliczaniem podatku od wynagrodzeń, czy prowadzeniem kart przychodów pracowników. Profesjonalna obsługa kadrowo-płacowa obejmuje też przygotowywanie rocznych zestawień, czy deklaracji ZUS. Biuro powinno oferować również kompleksową obsługę zarówno w zakresie zatrudniania, jak i zwalniania pracowników oraz w zakresie sprawozdawczość GUS i innych urzędów. W niektórych podmiotach klienci mogą liczyć na wsparcie w uzyskaniu dotacji unijnych oraz pomoc w kwestii optymalizacji wydatków firmy.

 
 
 
 
Live Chat Software