Biuro księgowe – co warto wiedzieć?

Decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej zwykle podejmujemy po dokładnym przemyśleniu wszystkich istotnych aspektów. Jednak mało który początkujący przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego jak złożone są niektóre zagadnienia związane z finansami firmy. Warto więc tego typu sprawy powierzyć odpowiednio wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na jedno z dwóch rozwiązań – zatrudnienie księgowej lub outsourcing księgowy. Jeszcze kilka lat temu najbardziej opłacało się stworzyć etat dla księgowej. Osoba taka zajmowała się rozliczaniem faktur i rachunków, a także prowadzeniem firmowych ksiąg. Obecnie koszty zatrudnienia pracownika są bardzo wysokie, a do tego większość księgowych wybiera samozatrudnienie lub pracuje w biurach rachunkowych. Nie dziwi więc fakt, że większość przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z outsourcingu księgowego. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością to, że osoba prowadząca dokumentację może być bez problemu zastąpiona przez kogoś innego, jeśli np. pójdzie na zwolnienie lub urlop. Poza tym firmy księgowe zawsze dbają o to, aby wszystkie rozliczenia i faktury były wystawiane w obowiązujących terminach.

Generalnie każde biuro rachunkowe ma nieco inną ofertę. Początkowo tego typu pomioty zajmowały się wyłącznie prowadzeniem firmowych ksiąg, ale obecnie zakres usług obejmuje też doradztwo podatkowe i prawne. Nowoczesne biura księgowe oferują swoim klientom wsparcie w zakresie doradza gospodarczego, a także świadczą usługi związana ze sprawami pracowniczymi, czy audytami ksiąg. To właśnie biuro przygotuje umowę o pracę, czy udokumentuje wszystko co związane z samochodem w firmie. W niektórych podmiotach oprócz księgowych zatrudnieni są także prawnicy i informatycy, którzy zapewniają kompleksową obsługę w najbardziej istotnych dla każdego przedsiębiorcy aspektach. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy wybrane biuro umożliwia swoim klientom przesyłanie dokumentów online oraz zapewnia reprezentację nie tylko przed urzędami, ale również w sądach.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez względu na zakres usług za wszelkie ewentualne błędy odpowiada przedsiębiorca. Za wszelkie braki w opłatach, czy nieprawidłowe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów obwiniany jest właściciel firmy. Z tego właśnie względu profesjonalne biura księgowe mają obowiązek posiadania polisy OC, której celem jest pokrycie strat finansowych poniesionych przez klienta biura. Przed podpisaniem umowy należy więc sprawdzić, czy wybrana firma posiada takowe ubezpieczenie.
Kolejnym ważnym aspektem związanym z biurami księgowymi jest ich wielkość. Na rynku funkcjonują zarówno małe jak i wielkie biura rachunkowo-księgowe. W małych biurach zwykle zatrudnionych jest nie więcej niż 15 pracowników, dzięki czemu klienci mają zapewniony kontakt osobisty z obsługującymi ich księgowymi. W większych biurach zakres świadczonych usług jest oczywiście znacznie szerszy jednak w praktyce nie ma właściwie możliwości osobistego kontaktu z pracownikami. Z tego względu przedsiębiorcy preferują współpracę z mniejszymi podmiotami.

 
 
 
 
Live Chat Software