Biuro rachunkowe a ubezpieczenia

Ubezpieczenia to dziś temat rzeka. Przeszukując różne źródła, możemy znaleźć wiele informacji na ten temat. Biuro rachunkowe również musi pamiętać o w pełni obowiązkowych ubezpieczeniach OC. Nie każdy jednak wie co podlega ubezpieczeniu. Wyróżniamy przede wszystkim 2 rodzaje ubezpieczeń obowiązkowe oraz dodatkowe. Ubezpieczenie obowiązkowe wiąże się w tym przypadku między innymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Jest to nic innego jak świadczenie konkretnych usług.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia
Podstawowym elementem są wspomniane wyżej księgi gdzie,zapisuje się zdarzenia tylko i wyłącznie w porządku chronologicznym. Do tego grona można też zaliczyć sporządzanie sprawozdań finansowych. Warto nadmienić że ubezpieczeniu podlegają nawet skrócone formy takich dokumentów. Ostatnim takim ważnym punktem w ubezpieczeniu obowiązkowym jest zabezpieczenie gromadzenia i przechowywania wszelakich dokumentów będących dowodem księgowym. W skład tych dokumentów wchodzą również inne archiwa, o których mowa jest w ustawie. Tak w skrócie wygląda ubezpieczenie obowiązkowe.

Inne ubezpieczenia
Jeśli rozmawiamy o ubezpieczeniach nadwyżkowych to mamy na myśli wszystko ponad minimalną sumę gwarancyjną. Bardzo często wlicza się w to ubezpieczenie szkód, które nie są pokryte żadnym innym ubezpieczeniem. Jest to dodatkowe świadczenie tak na wszelki wypadek. W skład takiego ubezpieczenia mogą wchodzić kadry i płace oraz obliczanie składek ZUS.

Cena
Cena dodatkowych ubezpieczeń jest dość atrakcyjna zazwyczaj dodawane, są różne zniżki mające na celu zachęcić potencjalnego klienta danego biura rachunkowego. Najważniejsze jest to, aby bilans się zgadzał. Dodatkowe świadczenia mają otwartą strukturę i co najważniejsze nie wymagają zawiłych procedur przy ich zawieraniu. Dawniej lista świadczeń obowiązkowych była o wiele większa. Wszystko jednak zmieniło się wraz z deregulacją. Czy zmiany w przepisach okazały się właściwe to już każdy musi ocenić sam. Dla jednych nowy system będzie dobrym wyjściem dla innych krokiem w tył.

Ubezpieczenia zawarte przed okresem deregulacji
Warto też wspomnieć o tym że wszystkie ubezpieczenia zawarte przed okresem deregulacji muszą odbywać się na nowych zasadach. Jest to absolutny wymóg. To właśnie też z tego względu pojawiły się świadczenia dodatkowe jednak cały haczyk polega na tym że jako właściciele biura rachunkowego jesteśmy zmuszeni na poniesienie dodatkowych kosztów. Nie ma znaczenia że świadczenia dodatkowe nie są obowiązkowe. Warto je posiadać, ponieważ ubezpieczenie na każdą ewentualność może przynieść nam więcej korzyści niż samych kosztów. Na pewno na tych zmianach ucierpią głównie mali przedsiębiorcy, których nie stać na dodatkowe ubezpieczenia. W sferze finansów zawsze mamy dwie strony medalu. Jeśli spojrzymy na ubezpieczenia obowiązkowe to wydaje nam się że chronią oni tych najmniej zarabiających i utrzymujących się na rynku. Z drugiej strony patrząc na zakres ubezpieczeń to bezpieczeństwo, może wydać się iluzją. W praktyce tylko zakup dodatkowych świadczeń daje nam większą ochronę przed ryzykiem.

7 zewnętrzna firma prowadzi księgowość
Księgi rachunkowe muszą być prowadzone sumiennie. Nic dziwnego że jest to złota zasada bowiem na niej, opiera się funkcjonowanie całej działalności gospodarczej. Nawet jeśli prowadzimy jednoosobowe biuro rachunkowe, musimy mieć kogoś, kto będzie rozliczał rachunki czy też inne zobowiązania. Jeśli mówimy o małych biurach to zlecenie prowadzenia rachunków, należy powierzyć innej zewnętrznej firmie. Księgi rachunkowe zawsze prowadzone są przez właściwe biuro rachunkowe. Takie rozwiązanie na pewno przyniesie firmie korzyści, ale i zagrożenia, ale to wszystko zależy od naszego punktu widzenia.

Zyskać na prostych rozwiązaniach
Gdybyśmy sami orientowali się w sprawach finansowych to nie bylibyśmy zmuszeni do zatrudnienia kogoś, aby zajął się naszymi rozliczeniami. Jeśli jednak skazujemy się już na doradztwo podatkowe to na pewno nie, pożałujemy takiej decyzji. Zyskujemy na tym przede wszystkim dużo wolnego czasu. Dzięki takiemu obrotowi sprawy mamy o wiele więcej czasu na sprawy firmowe. Biuro rachunkowe, które wybieramy pełni więc role takiego pełnomocnika także przed stosownymi urzędami. Praca w takim biurze na pewno nie należy do najłatwiejszych jednak mamy to pewność że naszymi rozliczeniami zajmą się doświadczeni ludzie. Pracownicy biura posiadają wszechstronne doświadczenie w wielu różnych podmiotach. Takie podejście świadczy tylko i wyłącznie o przygotowaniu do prowadzenia podobnych działań. Doświadczenie przekłada się także na poziom bezpieczeństwa. Najważniejszą zasadą w księgowości jest rzetelność. Wszystkie profesjonalne biura rachunkowe posiadają różnego rodzaju certyfikaty i wyróżnienia. W ten sposób możemy być pewni że trafiliśmy we właściwe miejsce.

Wybór podmiotu
Mowa tylko i wyłącznie o najłatwiejszych rozwiązaniach. Wspominany wybór podmiotu przekłada się na pełną redukcję kosztów związanych z działalnością. Jeśli więc porównamy zatrudnienie księgowej na pełny wymiar czasu z samodzielnym biurem rachunkowym, zauważymy różnicę. Księgowa to nie tylko etat do opłacenia, ale także dodatkowe koszty związane z oprogramowaniem. Biuro rachunkowe jest więc niczym innym jak w pełni optymalnym rozwiązaniem. Warto się nad tym chwilę zastanowić, zrobić sobie bilans zysków i ewentualnych kosztów a dopiero potem podjąć decyzję. Wybór biura to dla każdego sprawa indywidualna. Bardzo często czynnikiem decydującym są koszta. Im mniej musimy zapłacić za usługę, tym lepiej. Pamiętajmy jednak aby w ostateczności wyważyć cenę i jakość, aby mieć pewność że rachunki i rozliczenia będą solidnie wykonane. Od czasu do czasu powinniśmy mieć wgląd w pracę biura. Lepiej śledzić wszystko na bieżąco i mieć rękę na pulsie to pozwoli uniknąć nam problemów. Nawet kilkuosobowe firmy powinny skorzystać z biura rachunkowego. Tylko wtedy unikniemy błędów w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Na taką ewentualność warto też wykupić odpowiednie OC tak dla dodatkowego bezpieczeństwa. Lepiej być zabezpieczonym niż później żałować naszych decyzji. Zanim więc cokolwiek wybierzemy, zastanówmy się dwa razy.

 
 
 
 
Live Chat Software