Biuro rachunkowe – co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Prowadzenie firmowej księgowości nie jest łatwe. Jeśli i ty masz z tym problem, to zdecyduj się na usługi biura rachunkowego. Jak wybrać taki podmiot, aby mieć pewność, że dokumenty będą prowadzone w sposób prawidłowy i w zgodzie z obowiązującymi przepisami? Niestety nie jest to łatwe, ponieważ obecnie na rynku jest mnóstwo biur i pseudo biur, które oferują usługi księgowe w bardzo atrakcyjnych cenach. Zaskakująco niskie ceny powinny być ostrzeżeniem, że nie wszystko w takiej firmie działa jak należy. Na czymś trzeba przecież zaoszczędzić i zwykle okazuje się, że w tanich biurach pracują osoby bez kwalifikacji, a działalność nie jest ubezpieczona. Dla przedsiębiorcy skorzystanie z takiej oferty jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza że błędy księgowe nie zawsze można dostrzec od razu i czasem po kilku latach okazuje się, że trzeba zapłacić karne odsetki, czy grzywnę. Kwoty takich obciążeń są bardzo wysokie, dlatego nie opłaca się ryzykować.

Jak zatem wybrać dobre biuro? Na pewno nie zaszkodzi popytać wśród innych przedsiębiorców. Na pewno masz znajomych właścicieli firm, którzy korzystają z outsourcingu księgowego. Zapytaj, czy są zadowoleni z obsługi i jak wygląda współpraca. Dzięki temu dokonasz wstępnej selekcji biur, z których usług można bezpiecznie korzystać. Oczywiście to nie wszystko, co trzeba sprawdzić – umowę z biurem podpisuje się zazwyczaj na wiele lat, dlatego weryfikacja powinna dotyczyć co najmniej kilku aspektów. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jakie są kwalifikacje pracowników – jeśli biuro oferuje doradztwo podatkowe, to powinien być w nim zatrudniony wykwalifikowany doradca. Potwierdzeniem wysokich kwalifikacji są także certyfikaty wydawane np. przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Organizacja ta prowadzi różnorodne kursy i szkolenia dla osób zajmujących się rachunkowością i podatkami, a każdy taki kurs kończy się stosownym egzaminem. Co więcej, osoby posiadające wspomniany certyfikat są zobowiązane do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.
Kwestią, na którą także trzeba zwrócić uwagę jest polisa OC, którą ma obowiązek posiadać każde biuro. Daje ona gwarancję otrzymania odszkodowania w przypadku popełnienia przez pracowników biura błędów księgowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odpowiedzialność za takie błędy ponosi wyłącznie przedsiębiorca, jednak dzięki polisie OC można w pewnym stopniu się przed nimi zabezpieczyć. Wybór biura powinien też być uzależniony od formy współpracy oferowanej przez taki podmiot. Obecnie coraz mniej firm księgowych wymaga dostarczania dokumentów do swojej siedziby, ponieważ jest to dość uciążliwe dla przedsiębiorców. Znacznie wygodniejszym i znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem są aplikacje do fakturowania online, które biura udostępniają swoim klientom. Dzięki nim wszystkie potrzebne dokumenty są od razu dostępne zarówno dla księgowego, jak i dla przedsiębiorcy. Ułatwia to przygotowywanie zestawień, np. rachunku zysków i strat oraz sporządzanie deklaracji podatkowych. Stosując się do tych zasad, na pewno wybierzesz najlepsze biuro.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software