Biuro rachunkowe – jak wybrać najlepsze?

W naszym kraju samodzielne prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie to zadanie niezwykle karkołomne. Za ten stan rzeczy odpowiada bardzo skomplikowany system podatkowy oraz ogromne problemy z interpretacją przepisów. Na szczęście istnieje sposób na profesjonalne prowadzenie ksiąg handlowych bez poświęcania na to swojego czasu. Idealnym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia księgowości biurom rachunkowym. Wybierając taką opcję, trzeba jednak pamiętać, by dobrze przemyśleć wybór podmiotu, któremu powierzymy sprawy swojej firmy.

Oczywiście zanim w ogóle zaczniemy szukać biura, trzeba zastanowić się nad tym jakie są nasze oczekiwania. Ważne jest również określenie tego, co ma dla nas największe znaczenie – czy jest to kompleksowa obsługa, tradycyjnie pojmowana rachunkowość, czy może możliwość korzystania z doradztwa podatkowego. Mówiąc wprost – trzeba zastanowić się, czy zadaniem biura ma być wyłącznie wypełnianie deklaracji podatkowych oraz przechowywanie dokumentów, czy może zależy nam również na reprezentacji przed skarbówką oraz na optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru biura rachunkowego opole są oczywiście kompetencje. Obecnie biuro może założyć każdy, dlatego ważne jest sprawdzenie, czy zatrudnione w nim osoby mają ukończone kierunkowe studia. Koniecznie trzeba też zapytać, czy biuro należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej. Każda z tych instytucji narzuca swoim członkom odpowiednie standardy i dba o zachowanie etyki zawodowej.
Równie ważnym kryterium wyboru jest zakres polisy OC, którą musi posiadać każde biuro. Minimalna kwota sumy gwarancyjnej to obecnie 15 tysięcy euro, jednak im jest ona wyższa tym większa szansa na to, że przedsiębiorcy uda się wyegzekwować pełną rekompensatę za szkody poczynione przez księgowego. W przypadku, gdy interesujące nas biuro w ogóle nie posiada polisy, skorzystanie z jego usług jest bardzo ryzykowne, ponieważ w przypadku nieprawidłowości wykrytych przez fiskusa przedsiębiorca nie ma praktycznie szans na odzyskanie całej kwoty, a do otrzymania zadośćuczynienia niezbędne jest postępowanie sądowe.
Dla przedsiębiorcy bardzo ważnym kryterium jest również zakres wsparcia merytorycznego. Przed podjęciem współpracy warto więc dowiedzieć się, czy na wsparcie swojego księgowego można liczyć wyłącznie w godzinach pracy biura, czy może z doradztwa można skorzystać też poza godzinami pracy. Równie istotne jest to, czy dokumenty można przesyłać droga elektroniczną oraz to, czy biuro udostępnia aplikację do fakturowania online. Zadając te pytania można dowiedzieć się, czy biuro troszczy się o wygodę klientów i dba o to, by oszczędzać ich czas, stosując nowoczesne metody komunikacji.
Przed podpisaniem umowy można też przygotować sobie listę pytań i wątpliwości, które pracownik biura powinien nam wyjaśnić. Przede wszystkim zapytajmy, czy i w jakiej formie pracownik biura będzie nas informował o płatnościach podatków oraz ZUS. Ponadto należy zapytać, kiedy taką informację uzyskamy? Czy tuż przed samym terminem zapłaty, czy może odpowiednio wcześniej? Czy taka informacja jest dodatkowo płatna? Jaki jest zakres wsparcia biura w kwestii zarządzania płatnościami za faktury? Im bardziej szczegółowe pytania i odpowiedzi, tym większą można mieć pewność, że współpraca będzie udana.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software