Biuro rachunkowe – trudny wybór

Prowadzenie własnej działalności wiąże się nie tylko z koniecznością zdobywania nowych kontrahentów, ale również z prowadzeniem bieżących rozliczeń zarówno z urzędem skarbowym, jak i z ZUS, czy urzędem miasta. Oczywiście o całą dokumentację może osobiście dbać przedsiębiorca, ale nie jest to wcale łatwe. Większość osób stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie nie orientuje się w obowiązujących przepisach, dlatego właśnie tak dużą popularnością cieszą się biura rachunkowe. Nawiązanie współpracy z odpowiedzialnym i rzetelnym podmiotem to gwarancja sukcesu, dlatego warto bardzo uważnie wybrać ten, z którym zdecydujemy się podpisać umowę.

Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest oczywiście bezpieczeństwo. Chociaż rozpoczęcie działalności wiąże się ze sporymi kosztami, to warto już wtedy pamiętać o tym, że na bezpieczeństwie danych swojej firmy i kontrahentów nie opłaca się oszczędzać. Przede wszystkim trzeba więc zorientować się, w jaki sposób biuro rachunkowe opole chroni dane, które zostały mu powierzone. Najlepiej, jeśli są one przechowywane na serwerze w odpowiednio zabezpieczonej serwerowni, a dodatkowo systematycznie wykonywane są kopie bezpieczeństwa. Są one niezbędne m.in. wtedy, gdy komputery w biurze ulegną jakiejś awarii. Niemniej ważne jest sprawdzenie, czy interesujące nas biuro posiada aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Generalnie posiadanie takiej polisy jest wymagane przez prawo, ale jak to często bywa, w praktyce nie wszystkie biura stosują się do tego przepisu.
Przed podpisaniem umowy należy też sprawdzić jak wygląda współpraca z wybranym podmiotem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy wybieramy biuro w innej miejscowości niż w tej, w której znajduje się siedziba firmy. Wówczas osobiste zawożenie dokumentacji do biura jest bardzo uciążliwe, dlatego też należy dowiedzieć się, czy biuro zatrudnia kuriera, który przyjeżdża po dokumenty o dowozi je na miejsce bez dodatkowych kosztów. Znacznie wygodniejsze jest jednak korzystanie z nowoczesnej technologii, czyli po prostu przesyłanie dokumentacji on-line. Niektóre biura już przy podpisywaniu umowy oferują swoim klientom dostęp do własnego panelu on0line, dzięki któremu w każdej chwili możliwe jest m.in. sprawdzenie danych kontrahentów, czy wygenerowanie rachunku zysków i strat.
We współpracy z biurem ważne jest także to, jakie oferuje ono usługi dodatkowe. Nie każdy przedsiębiorca jest bowiem w stanie przewidzieć, w jakim kierunku jego przedsiębiorstwo będzie się rozwijać. Warto więc sprawdzić, czy biuro zapewnia takie usługi, jak przypomnienia o płatnościach podatków, przygotowywanie przelewów bankowych, czy generowanie raportów menedżerskich. Szeroki wachlarz usług dodatkowych pozwala na odciążenie przedsiębiorcę w wielu ważnych kwestiach. Wiadomość wysyłana np. na podany numer telefonu przypomni o konieczności wykonania przelewu do ZUS-u, czy na rachunek urzędu skarbowego.
Czynnikiem, który w pewnym stopniu także powinien decydować o wyborze konkretnego biura są referencje. Opublikowane na stronie biura opinie jego klientów potwierdzają wysoką jakość obsługi.

 
 
 
 
Live Chat Software