Biuro rachunkowe – wybór na lata

Zlecenie prowadzenia księgowości odpowiednio wykwalifikowanemu podmiotowi jest wygodne i daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak będzie tak tylko wtedy, gdy dobrze wybierzemy biuro rachunkowe. Wybór ten wcale nie jest prosty, ponieważ na rynku funkcjonuje bardzo wiele profesjonalnych i mniej profesjonalnych firm księgowych. Wybierając jedną z nich trzeba uświadomić sobie, że to bardzo ważna decyzja, mająca wpływ na to, czy po latach nie trzeba będzie ponosić przykrych konsekwencji różnego rodzaju zaniedbań, czy nawet błędów. Dobrze wybrane biuro daje pewność, że nie trzeba będzie się martwić myśleniem o dokumentach i urzędach, ponieważ wszystkim zajmie się odpowiednio wykwalifikowany pracownik biura. Ponadto podmiot taki powinien zapewniać swoim klientom łatwy dostęp do danych i dokumentów, a także gwarantować atrakcyjne ceny usług.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe Opole? Na pewno na to, czy zatrudnieni w nim pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Najlepiej wybrać się osobiście do biura i zadać kilka ważnych pytań, które z pewnością ułatwią podjęcie decyzji. Oto krótka lista kwestii, o które warto szczegółowo wypytać:
w jaki sposób naliczane są opłaty oraz od czego zależą? (od ilości dokumentów, rodzaju, czy terminu złożenia),
czy biuro wysyła deklaracje podatkowe i zus swoich klientów do odpowiednich urzędów?,
czy oferta obejmuje reprezetnowanie przed ZUS i US, czy może trzeba za to dodatkowo płacić?,
jaki jest zakres odpowiedzialności biura za błędy?,
czy biuro posiada polisę OC i w jakiej wysokości?,
czy polisa obejmuje także podatek VAT?,
czy dokumenty można dostarczać drogą elektroniczną?,
czy biuro udostępnia dane oraz dokumenty przez internet, aby klient miał do nich dostęp wtedy, kiedy tego potrzebuje?,
czy klient ma dostęp online do sporządzanych raportów?,
czy w biurze prowadzone jest doradztwo podatkowe?,
jakie metody stosowane są w celu ułatwienia bieżącego zarządzania fakturami?.
To zaledwie kilka podstawowych informacji, które są niezmiernie ważne podczas współpracy z biurem. Zadając te pytania warto przyjrzeć się temu jaki jest stosunek jego pracowników do klienta. Zbywanie, problem z udzieleniem odpowiedzi lub opryskliwość na pewno nie rokują dobrze przyszłej współpracy. Bardzo ważne jest to, czy pracownicy biura są zaangażowani w obsługę klienta i czy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. W przypadku, gdy pojawiają się problemy z udzieleniem odpowiedzi na konkretne pytania, zwłaszcza w aspekcie prowadzonej działalności, lepiej poszukać innego podmiotu. Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu cen, co wcale nie oznacza, że dobrym pomysłem jest wybór najtańszych usług. Wówczas można mieć pewność, że biuro na czymś oszczędza, a najczęściej okazuje się, że oszczędza na kwalifikacjach pracowników, co wiąże się z błędami księgowymi i dużymi kosztami po stronie przedsiębiorcy. Biuro musi zapewnić odpowiedni standard usług, dlatego warto porównać kilka podmiotów zarówno pod kątem cen, jak i zaangażowania w sprawy klienta i innych wspomnianych cech.

4.Biuro rachunkowe – dobry wybór

Samodzielne prowadzenie rachunkowości i ewidencji księgowej nie należy do prostych zadań. W tym przypadku nawet najmniejszy błąd może naprawdę sporo kosztować, dlatego w przypadku, gdy nie mamy pewności, co do tego, czy prawidłowo prowadzimy wszystkie rozliczenia, lepiej poprosić o poradę i wsparcie profesjonalistów z biura rachunkowego Opole. W naszym kraju biur rachunkowych jest naprawdę sporo, a wiele z nich prowadzi bardzo efektywne kampanie reklamowe. Nie oznacza to jednak wcale, że ich jakość usług jest lepsza niż innych podmiotów. Tak naprawdę przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług konkretnego biura, warto przeprowadzić krótką analizę rynku. Pozwoli to porównać zakres i ceny usług, a jeśli chodzi o ich jakość, to warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów.
Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze biura jest z pewnością ubezpieczenie OC oraz uprawnienia osób zatrudnionych w biurze. Najlepiej, jeśli pracownicy takiego podmiotu są wykwalifikowanymi księgowymi lub doradcami podatkowymi, co jest gwarancją wysokiej jakości usług. Niemniej ważne jest wspomniane już ubezpieczenie OC, którego posiadanie jest obowiązkowe. Im wyższa polisa, tym większa pewność, że oferowane przez biuro usługi są na naprawdę wysokim poziomie.
Oprócz powyższych aspektów niezmiernie ważnym czynnikiem przy wyborze biura są różnego rodzaju certyfikaty. Obecnie do prowadzenia tego rodzaju działalności nie jest wymagane posiadanie certyfikatu księgowego, który wydawany jest przez Ministerstwo Finansów. Jednak w przypadku, gdy biuro takowy certyfikat posiada, można mieć pewność, iż świadczy ono naprawdę rzetelne usługi. Oprócz tego potwierdzeniem wysokiego poziomu usług jest przynależności do stowarzyszeń branżowych. Jednym z najstarszych i najbardziej cenionych jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, którego członkowie wyróżniają się doskonałą opinią i wysokimi kwalifikacjami.
Biuro rachunkowe warto też sprawdzić w Centrum Informacji Księgowej. W rejestrze tym znajdują się wyłącznie te firmy, które posiadają duże doświadczenie i nieposzlakowaną opinię. Ponadto sprawdzając biuro w CIK można mieć pewność, że nie ma ono zaległości finansowych.
Kolejnym ważnym kryterium wyboru profesjonalnego podmiotu do prowadzenia księgowości Opole jest doświadczenie jego pracowników. Oczywiście wcale nie oznacza to, że na wstępie trzeba skreślić wszystkie biura, które dopiero co powstały. Oczywiście znacznie łatwiej zaufać takiej firmie, które ma już swoich stałych klientów i cieszy się dobrymi opiniami w sieci. Jednak równie istotne jest, czy zatrudnieni pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i są fachowcami w swojej dziedzinie.
Oczywiście nie mniej ważne są inne kwestie, takie jak:
łatwy dostęp do dokumentacji przez internet, np. możliwość samodzielnego wydrukowania faktury, raportu, czy informacji o leasingu lub amortyzacji,
godziny pracy biura – im dłuższe, tym lepiej. Optymalna sytuacja to możliwość skontaktowania się ze swoim księgowym bez względu na porę dnia,
możliwość przekazywania niezbędnych do rozliczeń dokumentów poprzez dedykowaną aplikację internetową.

5.Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Większość przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą potrzebuje wsparcia w jej prowadzeniu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach funkcjonowania. Profesjonalne wsparcie zapewniają specjaliści z biura rachunkowego Opole, w którym wykonywane są wszelkie niezbędne rozliczenia z urzędami. Czy kierować się przy wyborze podmiotu, który będzie zajmował się tak istotnymi dla firmy kwestiami?
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko konieczność zdobywania nowych kontrahentów, ale także dokonywania bieżących rozliczeń z urzędem miasta, ZUS-em, czy urzędem skarbowym. Chociaż formalności te można wykonywać samodzielnie, to jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystania ze wsparcia profesjonalistów.
Znaczna część początkujących właścicieli firm nie ma orientacji w obowiązujących przepisach, stąd też ważne jest to, aby znaleźli oni biuro, którego pracownicy zadbają o wszystkie istotne elementy prowadzenia firmy. Jednak, aby mieć pewność, że współpraca będzie udana i satysfakcjonująca należy dokładnie porównać oferty i zwrócić uwagę na pewne ważne aspekty.
Podstawą udanej współpracy z biurem rachunkowym jest z pewnością bezpieczeństwo danych. Nie można na tym oszczędzać, dlatego należy zorientować się w jaki sposób wybrane biuro rachunkowe chroni powierzone mu informacje. Najlepiej, jeśli wszystkie dane są przechowywane są w zabezpieczonej serwerowni, a dodatkowo biuro regularnie wykonuje kopie bezpieczeństwa. Daje to gwarancję bezpieczeństwa danych nawet w sytuacji, gdy komputery ulegną uszkodzeniu. Oprócz metody przechowywania danych trzeba także dowiedzieć się o to, czy wybrany podmiot posiada aktualną polisę OC. Jest ona wprawdzie obowiązkowe, ale jak to w życiu bywa – niektóre biur unikają tego obowiązku.
Kwestią bardzo ważną jest to, jak wygląda współpraca z wybranym biurem. Ma to szczególnie duża znaczenie w sytuacji, gdy biuro rachunkowe nie znajduje się w tej samej miejscowości co siedziba firmy. Warto wówczas sprawdzić, czy pracownicy biura sami przyjeżdżają po dokumenty, czy może odbywa się to za pośrednictwem kuriera. Samodzielne zawożenie dokumentów, czy ponoszenie kosztów ich transportu na pewno nie jest rozwiązaniem optymalnym. Zdecydowanie najpraktyczniejsza jest możliwość dostarczania niezbędnej dokumentacji online. Nowoczesne biura udostępniają swoim klientom specjalne panele online, dzięki którym w każdej chwili beż żadnych problemów można nie tylko przesłać raport księgowy, ale też wydrukować fakturę, czy sprawdzić dane kontrahentów.
W momencie podpisywania umowy trudno jest przewidzieć, jakie usługi będą potrzebne na dalszych etapach rozwoju przedsiębiorstwa. Stąd też ważne jest to, aby biuro oferowało szereg usług dodatkowych, do których zaliczyć można np.:
raporty menedżerskie,
sporządzanie przelewów bankowych,
przypomnienia o płatnościach,
doradztwo podatkowe.
Oczywiście tego typu usługi zwykle są dodatkowo płatne, lecz zapewniają naprawdę duży komfort w przypadku, gdy przedsiębiorstwo prężnie się rozwija.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software