Biuro rachunkowe – wybór nie jest łatwy

Wybór biura rachunkowego, które będzie zajmowało się prowadzeniem dokumentacji przedsiębiorstwa to jedno z największych wyzwań każdego właściciela firmy. Tego rodzaju podmiot musi przede wszystkim zapewniać wysoką jakość usług, a także gwarantować bezpieczeństwo danych. Niemniej ważny jest zakres usług oraz ich ceny. Decydując się na skorzystanie z takich usług trzeba też pamiętać o tym, że za wszystkie błędy księgowe odpowiada przed urzędem skarbowym przedsiębiorca, a nie biuro. Jak zatem wybrać firmę księgową, aby było to strzał w dziesiątkę?

Najważniejszą kwestią jest z pewnością ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które powinno posiadać każde profesjonalne biuro księgowe. Im wyższa wartość polisy OC, tym większa pewność, że wybrana firma traktuje swoją pracę i klientów poważnie. Kwestia, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę to zakres ubezpieczenia – najlepiej, jeśli obejmuje ono również prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów, czy rozliczenia z ZUS oraz inne czynności niepodlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu. Dzięki temu za wszelkie powstałe błędy można otrzymać odszkodowanie, pozwalające na pokrycie kosztów ewentualnych kar.
Niemniej istotnym kryterium wyboru biura jest jego wielkość. W dużych podmiotach, obsługujących wiele firm istnieje ryzyko, że nasze przedsiębiorstwo po prostu zginie w tłumie. W takich molochach trudno liczyć na indywidualne podejście oraz możliwość szybkiego kontaktu z księgowym, zajmującym się naszą dokumentacją. Z doświadczenia wielu przedsiębiorców wynika, że zdecydowanie najlepszą jakość obsługi zapewniają biura zatrudniające kilku lub kilkunastu pracowników i obsługujące małe i średnie przedsiębiorstwa. Takie biuro jest w stanie zapewnić każdemu klientowi jednego księgowego, który będzie zajmował się firmą indywidualnie i zawsze będzie można się z nim skontaktować. Tego rodzaju układ daje spory komfort przedsiębiorcy, ponieważ ma on pewność, że jego sprawami zajmuje się jedna osoba, znająca realia jego firmy i działająca na jej korzyść.
Jedną z kwestii, którym również warto poświęcić trochę czasu są kwalifikacje pracowników biura. Najlepiej, jeśli księgowy specjalizuje się w naszej branży i posiada doświadczenie oraz odpowiednie umiejętności, potwierdzone certyfikatami. Jednakże warto wybrać takie biuro, którego pracownicy specjalizują się w różnych branżach i różnych typach rozliczeń, dzięki czemu zawsze można będzie liczyć na profesjonalne konsultacje, np. w kwestii amortyzacji, czy samochodu w firmie.
Kryterium, które z pewnością trzeba zastosować przy wyborze firmy księgowej jest zakres usług. Chodzi tu nie tylko o prowadzenie ksiąg, czy dokumentacji kadrowo płacowej, ale również reprezentację przed urzędami. Niektóre biura zapewniają także wsparcie w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, czy optymalizacji wydatków. Niemniej istotne są opinie innych klientów na temat firm księgowych. Znaleźć je można przede wszystkim w internecie, ale warto też popytać wśród znajomych przedsiębiorców.

 
 
 
 
Live Chat Software