Biuro z polecenia, czy własny wybór?

Większość przedsiębiorców, którzy decydują się na skorzystanie z outsourcingu księgowego wybiera biuro rachunkowe polecane przez swoich znajomych. Czy jest to dobry pomysł? Na pewno tak, choć wymaga poświęcenia odrobiny czasu i przepytania co najmniej kilku osób. Można to sobie ułatwić wrzucając zapytanie na swojej tablicy w mediach społecznościowych. Dzięki temu w można w zaskakująco szybki sposób dowiedzieć wielu rzeczy na temat interesującego nas biura rachunkowo-podatkowego. Jeśli opinie są pozytywne, to nie ma co się zastanawiać. Gorzej, jeśli większość jest negatywna lub żaden ze znajomych nie korzystał z tego typu usług. Wówczas trzeba zdać się na własną ocenę.

Od czego zacząć? Na pewno od znalezienia przynajmniej kilku firm oferujących tego typu usługi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepiej wybierać podmioty mające swoją siedzibę w mieście, w którym będziemy się rozliczać w urzędzie skarbowym. Nie warto wybierać biura w innym mieście, choćby nawet było polecane przez znajomych. Dlaczego? Otóż w każdym urzędzie skarbowym obowiązuje nieco inne orzecznictwo. Pracownicy biur zdają sobie sprawę z tego, co „przejdzie” w miejscowym urzędzie, a co nie. Biura z zewnątrz nie mają tej wiedzy i niejednokrotnie narażają swoich klientów na różnego rodzaju kontrole.
Przy wyborze biura należy też sprawdzić, czy ma ono polisę OC. Niestety w wynik deregulacji zawodów podmiot tego typu może prowadzić niemal każdy, co znacznie zwiększa ryzyko różnego rodzaju błędów, np. zbyt późnego opłacenia składek zus, czy podatków. Dzięki ubezpieczeniu można mieć pewność, że w takiej sytuacji otrzymamy stosowne odszkodowanie. W biurach, które nie mają polisy ceny usług są zwykle niższe, ale czy to faktycznie się opłaca? Niekoniecznie. Podmioty, które oszczędzają na ubezpieczeniu oferują niskiej jakości usługi inie inwestują w rozwój swoich pracowników. Tymczasem przepisy podatkowe oraz związane z nimi orzecznictwo wciąż się zmienia, przez co konieczne jest bieżące zapoznawanie się z wszelkimi nowościami.
Oczywiście outsourcing księgowy to nie tylko prowadzenie ksiąg, ale również wszelkiej dokumentacji związanej z kadrami i płacami. Warto więc sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro może w razie potrzeby przygotować umowę o pracę, czy bilans. Kolejna ważna sprawa, to sposób dostarczania faktur i innych dokumentów. W nowoczesnych biurach można to robić online, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy na dojazdy, czy drukowanie wszystkich faktur, zwłaszcza że obecnie większość z nich przesyłana jest drogą cyfrową. Podczas wyboru biura należy też zwrócić uwagę na to, zapewnia ono dostęp do dokumentacji online, dzięki czemu można na bieżąco sprawdzać postęp spraw oraz prawidłowość rozliczeń. Profesjonalne podmioty zapewniają również kompleksową obsługę w zakresie reprezentowania swoich klientów przed urzędem skarbowym, czy innymi instytucjami. W niektórych biurach prócz księgowych zatrudniani są również prawnicy, dzięki czemu można korzystać z obsługi prawnej.

 
 
 
 
Live Chat Software