Cienka Kapitalizacja

Warto zauważyć, że od 1 stycznia 2015 roku zmieniły się nieco przepisy o tak zwanej cienkiej kapitalizacji. Nie chodzi tylko o zmiany samych przepisów, ale również o zastosowanie alternatywnego sposobu zaliczania odsetek od podmiotów, które powiązanych do bezpośrednich kosztów. Dawniej ograniczenia tego sposobu kapitalizacji skupiały tylko pożyczki, które były udzielane przez podmioty bezpośrednio, wiążą się z danym przedsiębiorstwem. Sprawiało to, że odsetki od pożyczki udzielonej przez określony podmiot zawsze powiązane były z pożyczkodawcą. Forma takiego powiązania zawsze ma charakter pośredni co może być zaliczane do ogólnych kosztów podatkowych.

Co się zmieniło
Przede wszystkim od niedawna pod cienką kapitalizację, podlega również pożyczki od wspomnianych podmiotów. Z kolei rozszerzono też pojęcie odsetek wiąże się teraz z ogólnymi kosztami podatkowymi, które są ponoszone przez zwyczajnego podatnika na rzecz określonego pożyczkodawcy. Co więc można wyliczyć zamiast samych odsetek. Przede wszystkim prowizje, premie, opłaty z tytułu zaległych zobowiązań.

Nowelizacja
Wspomniana nowelizacja przepisów zakłada, że ustalenie limitu odsetek opiera się na zaliczeniu całości do kosztów podatkowych. Teraz w koszta podatkowe nie wlicza się żadnych odsetek, których ogólna wartość zadłużenia jest o wiele większa niż kapitał własny spółki. Dawniej miernikiem tego wszystkiego była trzykrotność kapitału spółki. Biura rachunkowe czy też inne firmy według nowego sposobu rozliczania, biorąc 100 tysięcy złotych pożyczki wtedy 50% wspomnianej kwoty z tytułu odsetek, będzie w pełni doliczone do kosztów podatkowych. Spółki o naprawdę wysokim kapitale zakładowym nie cieszą się jednak z tej zmiany, ponieważ pogorszy to na pewno ich stan finansów. Rachunek zysków i strat dla mniejszych firm będzie o wiele korzystniejszy niż mogłoby nam się wydawać.

Jak uniknąć tego problemu

Co ciekawe duże firmy czy przedsiębiorstwa z wysokim kapitałem własnym nadal mogą uniknąć cienkiej kapitalizacji. Sposób na to jest bardzo prosty dana firma musi wskazać w danej umowie pożyczki, że zapłacono najpierw kwotę główną pożyczki, czyli ogólną wartość zadłużenia a dopiero w drugiej fazie odsetki od danej pożyczki. W taki sposób odsetki czy ogólna wartość zadłużenia nie będzie w żaden sposób przekraczała kapitału naszej własnej spółki. Tak naprawdę dobrze by było, aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność dlatego też powinniśmy mimo wszystko skorzystać z porady doradztwa podatkowego. W ten sposób na pewno unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i o wiele lepiej, dowiemy się czym tak naprawdę, jest cienka kapitalizacja oraz poznamy mechanizmy i alternatywne rozwiązania, jakie będziemy mogli zastosować. Doradcy podatkowi to osoby wyspecjalizowane w prawie podatkowym co sprawia, że ich wiedza oraz kompetencje w dziedzinie finansów dają nam o wiele lepszy obraz sytuacji i dana pomoc naprawdę jest nieoceniona. Jeśli zależy nam na lepszym zabezpieczeniu się od tego zjawiska musimy uważać w momencie, gdy bierzemy pożyczkę.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software