Co można zyskać na outsourcingu księgowym?

Dość powszechne jest przekonanie, że sprawami księgowymi i rachunkowymi przedsiębiorstwa powinien zajmować się właściciel firmy lub zatrudniona w tym celu osoba. Okazuje się jednak, że w praktyce żadne z tych rozwiązań nie jest doskonałe. W przypadku, gdy przedsiębiorca samodzielnie prowadzi księgi zawsze musi poświęcić temu sporo czasu, przez co zaniedbuje inne aspekty prowadzenia działalności. Poza tym naprawdę niewielu przedsiębiorców ma na tyle duże doświadczenie, umiejętności i znajomość prawa podatkowego, aby móc korzystać ze wszystkich dostępnych odliczeń i ulg. Co gorsza, za ewentualne błędy, spowodowane chociażby błędną interpretacją przepisów podatkowych naliczane są bardzo wysokie kary. Wydawałoby się, że wygodniejszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest zatrudnienie księgowej. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, zwłaszcza że koszty utworzenia takiego stanowiska pracy są niezwykle wysokie. Zawsze trzeba dodatkowo zatrudnić jakąś osobę do pomocy i na zastępstwo, a dodatkowo opłacać wszelkie niezbędne szkolenia.

Czy zatem istnieje jakiś sposób na to, aby dokumentacja firmy prowadzona była w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, a wszelkie deklaracje zus, czy podatkowe sporządzane i składane w wymaganych terminach? Na pewno jedną z najlepszych form prowadzenia ksiąg i rachunkowości w firmie jest outsourcing. Obecnie biur świadczących tego rodzaju usługi jest naprawdę sporo, ale warto pamiętać, że nie każde z nich zasługuje na zaufanie. Niestety niektórzy przedsiębiorcy kierują się przy wyborze biura wyłącznie ceną usług. Jest to złe podejście, ponieważ niskie ceny zawsze oznaczają niską jakość obsługi. Właściciel biura musi przecież zarabiać, dlatego zaskakująco tanie usługi wiążą się z masową obsługa, brakiem indywidualnego podejścia do klienta oraz niskimi kwalifikacjami zatrudnianych pracowników. Czy faktycznie warto powierzać takiej firmie najważniejsze dokumenty własnego przedsiębiorstwa? Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie, lecz niestety dość często niskie ceny są jedynym elementem decydującym o wyborze konkretnego biura.
Tymczasem równie istotne, o ile nie ważniejsze jest to, jakie są opinie na temat danego biura. Przede wszystkim trzeba sprawdzić referencje, jakie otrzymało ono od swoich klientów. Zwykle takie informacje są jawne, więc można je znaleźć na stronie internetowej biura. Jeśli ich nie ma, to warto osobiście zapytać, a nawet poprosić o dane kontaktowe firm, korzystających z jego usług. Dzięki temu można uzyskać informacje z pierwszej ręki i przekonać się jak wygląda współpraca. Kolejną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę przy wyborze biura jest to, czy oferuje ono wszystkie usługi, których potrzebujemy. Jeśli oprócz prowadzenia ksiąg, zależy nam także na tym, by w biurze przygotowywano listę płac, umowy, czy prowadzono ewidencję pracowników, to trzeba wybrać takie, którego usługi obejmują również dokumentację kadrowo-płacową. Nie można też zapominać o obowiązkowej polisie OC, którą powinno poosiadać każde profesjonalne biuro.

12.Fachowa pomoc dla każdego

Masz serdecznie dosyć „papierkowej roboty” w swojej firmie? A może księgowa kolejny raz jest na zwolnieniu, a w dokumentacji panuje niemiłosierny bałagan? Każda z tych sytuacji może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, dlatego nie czekaj aż do drzwi zapuka kontrola skarbowa, tylko zdecyduj się na fachowe wsparcie. Taką pomoc otrzymasz w każdym, profesjonalnym biurze rachunkowo-podatkowym. Oferta takich podmiotów jest bardzo zróżnicowana, podobnie zresztą jak ceny usług. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku cena jest wyznacznikiem jakości. Nie oznacza to jednak, że najlepiej sprawują się biura, w których ceny są horrendalnie wysokie – zwykle płacisz tu po prostu za prestiż. Wybierając biuro rachunkowe porównaj kilka lub kilkanaście ofert i wybierz takie, w którym ceny mają tzw. średni pułap. Wówczas możesz liczyć na indywidualne podejście oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, zajmującą się obsługą twojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, aby dokładnie sprawdzić zakres oferty, aby obejmowała ona wszystkie usługi, których potrzebujesz.
Co najczęściej oferują biura rachunkowe? Oczywiście najważniejszą usługą jest prowadzenie pełnej księgowości, czyli:
wprowadzanie zapisów do ksiąg handlowych,
prowadzenie rejestrów vat w zakresie sprzedaży i zakupu,
sporządzanie deklaracji VAT i UE,
prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości prawny i niematerialnych,
prowadzenia ewidencji wyposażenia,
prowadzenie ewidencji przebiegu samochodu w firmie,
prowadzenie rozliczeń w zakresie podatku dochodowego,
prowadzenie rozliczeń transakcji wewnątrz wspólnotowych,
sporządzanie rozliczeń transakcji import i eksport,
przygotowywanie deklaracji przywozu i wywozu,
prowadzenie całej dokumentacji kadrowo-płacowej,
prowadzenie kompleksowej obsługi związanej ze sprawozdawczością GUS,
przygotowanie i wykonywanie przelewów w zakresie ZUS i podatków,
prowadzenie kontroli płatności,
przygotowywanie dokumentacji do banków,
prowadzenie rozliczeń składek do ZUS zarówno pracowników, jak i właścicieli firmy,
sporządzanie bilansów i rachunków zysków i strat.
W każdym biurze oferta jest nieco inna, dlatego koniecznie trzeba ją porównać i wybrać podmiot, który zapewni twojej firmie obsługę w każdym niezbędnym aspekcie. Oczywiście nie jest to wszystko. W niektórych biurach można też skorzystać z doradztwa podatkowego. W ramach tego rodzaju usług możesz liczyć na:
porady podatkowe,
reprezentację przed organami podatkowymi oraz ZUS,
sporządzanie pism do urzędów i ZUS,
sporządzanie wniosków dotyczących indywidualnej interpretacji prawa podatkowego,
audyty podatkowe,
doradztwo podczas ewentualnej kontroli,
ocenę prawidłowości prowadzonych dokumentów,
ocenę oraz oznaczanie ryzyka podatkowego,
ocenę poprawności rozliczeń podatkowych,
przygotowywanie kompleksowych raportów po przeprowadzonych audytach,
optymalizację obciążeń podatkowych,
porady online,
rozwiązywanie różnego rodzaju problemów podatkowych.
Dzięki doradztwu można poprawić wydajność firmy i zwiększyć zyski, ponieważ doskonale wykwalifikowany doradca będzie wiedział jak i kiedy można zgodnie z prawem skorzystać z ulg podatkowych.

 
 
 
 
Live Chat Software