Co oferują biura rachunkowe?

Coraz większe zainteresowanie usługami księgowymi sprawia, że na rynku przybywa biura rachunkowych. Obecnie otworzenie takiej działalności nie jest trudne, ponieważ nie wymaga posiadania specjalistycznych certyfikatów. Wiąże się to niestety z obniżeniem standardu usług księgowych, dlatego wybór podmiotu, który będzie zajmował się obsługą księgowo-rachunkową musi być dobrze przemyślany. Jednym z elementów, który na pewno warto dokładanie przeanalizować jest oferta interesującego nas biura.
Generalnie większość istniejących biur zapewnia obsługę małym i średnim przedsiębiorcom. Niektóre zajmują się także dużymi firmami – wybór w tym wypadku zależy w dużej mierze od prowadzonej przez nas działalności. Nowoczesne biura oferują swoim klientom różne warianty współpracy, dzięki czemu jest ona wyjątkowo efektywna. W przypadku współpracy klasycznej, klient ma obowiązek osobistego dostarczania dokumentacji do biura oraz odbierania przelewów. Znacznie wygodniejszą opcją jest możliwość odbioru oraz dostawy dokumentów przez kuriera zatrudnionego w biurze. Jednak najlepiej sprawdza się bardziej nowoczesna metoda, czyli wirtualna, pozwalająca na przesyłanie dokumentów za pośrednictwem skanów lub korzystanie z dedykowanej aplikacji do fakturowania, dzięki której dokumenty są od razu dostępne dla księgowego w biurze.
Oprócz formy współpracy ogromne znaczenie ma również oferta biura. Zwykle obejmuje ona prowadzenie pełnej obsługi księgowej oraz kadrowo-płacowej. W ramach oferty firma księgowa zobowiązuje się do:
kontrolowania dokumentów zarówno pod względem rachunkowym, jak i formalnym,
dekretacji dokumentów,
tworzenia zestawień obrotów i sald,
sporządzania listy płac zleceniobiorców i pracowników,
prowadzenia rejestrów vat,
prowadzenia ewidencji wyposażenia, środków trwałych, wartości prawnych i niematerialnych,
uzgadniania kont rozrachunkowych,
sporządzanie deklaracji podatkowych i ZUS oraz druków RMUA,
sporządzania okresowych sprawozdań,
sporządzania sprawozdań do GUS i NBP,
archiwizacji dokumentów,
prowadzenia dokumentacji i ewidencji personalnej pracowników,
prowadzenia dokumentacji i ewidencji płac,
sporządzania dokumentacji prac zleconych,
prowadzenia dokumentacji ZUS.
Oczywiście zakres usług może być większy, ale przyjmuje się, że wymienione usługi to absolutne minimum. Co ważne, w nowoczesnym biurze klient po udzieleniu stosownych pełnomocnictw może tej liczyć na reprezentację przed urzędami. Niektóre podmioty oferują również różnego rodzaju usługi dodatkowe, takiej jak chociażby doradztwo podatkowe, czy weryfikowanie ksiąg podatkowych i rachunkowych. Klient może w nich też otrzymać wsparcie w zakresie redagowania odwołań i podań, a nawet w sporządzaniu wniosków kredytowych. Ponadto biuro może też oferować pomoc w wyborze najbardziej optymalnej formy opodatkowania oraz w odzyskaniu należności od dłużników. Jak więc widać zakres usług podmiotu oferującego outsourcing księgowy może być naprawdę szeroki. Niektóre biura oprócz obsługi księgowej zapewniają też pomoc w zakresie prawa, czy informatyki.

 
 
 
 
Live Chat Software