Co oferuje outsourcing księgowy?

17 maja 2016

Aktualności

Prowadzenie w naszym kraju działalności gospodarczej nie jest zadaniem łatwym. Choć poszczególne partie rządzące szumnie zapowiadają wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, to w praktyce niewiele z tego wychodzi. Największą przeszkodą w rozwoju każdej firmy jest nieprzejrzysty, bardzo skomplikowany i do tego zmienny system podatkowy. Stosowanie się do obowiązujących przepisów wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także podejmowania trudnych decyzji, mających bezpośredni wpływ na losy przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing księgowy. Profesjonalna, sprawdzona i godna zaufania kancelaria doradztwa podatkowego to doskonałe rozwiązanie dla każdej spółki z o.o., spółki cywilnej oraz innych przedsiębiorstw.

W ofercie firm oferujących tego typu usługi jest przede wszystkim prowadzenie księgowości. Obejmuje ona szeroki zakres czynności, wśród których znajduje się:
wprowadzanie zapisów do ksiąg handlowych,
sporządzanie deklaracji podatkowych vat, VAT-27, VAT-UE,
prowadzenie rejestrów zakupu i sprzedaży VAT,
prowadzenie ewidencji środków prawnych, niematerialnych oraz trwałych,
prowadzenie ewidencji wyposażenia, a także przebiegu samochodu w firmie,
prowadzenie rozliczeń podatku dochodowego,
prowadzenie rozliczeń transakcji IMPORT, EXPORT oraz wewnątrzwspólnotowych,
szczegółowa kontrola płatności i nadzór nad nimi,
sporządzanie rachunków zysków i strat oraz bilansu,
sporządzanie i wprowadzanie do systemu przelewów bankowych,
sporządzanie dokumentacji wymaganej przez bank,
kompleksowe doradztwo w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności.
Ponadto w ramach usługi outsourcingu księgowego przedsiębiorcy mogą liczyć na przygotowywanie sprawozdań do GUS, sporządzanie prognoz finansowych, rocznych zeznań PIT, czy dokumentów do monitoringu kredytowego.
Bardzo ważnym elementem działalności firmy są też kadry i płace. Biura rachunkowe oferujące outsourcing księgowy także w tym zakresie zapewniają wsparcie swoim klientom. Usługi związane z obsługa kadrowo-płacową obejmują:
sporządzanie rozliczeń umów cywilnoprawnych,
przygotowywanie list płac,
prowadzenie kompleksowych teczek pracowniczych, w tym profesjonalna kontrola terminowości badań lekarskich i szkoleń BHP, a także ważności umów i kompleksowości dokumentów,
sporządzanie rocznych zestawień,
sporządzanie wszelkiej dokumentacji związanej z nieobecnościami pracowników,
prowadzenie kart przychodów wszystkich pracowników,
sporządzanie deklaracji zus,
przygotowywanie wszelkich pism, notatek i aneksów dotyczących pracowników,
obsługa w kwestii zatrudniania oraz zwalniania pracowników,
obsługa PFRON,
sporządzanie PIT od wynagrodzeń.
Biura rachunkowe bardzo często oferują także usługi doradcze. Warto z nich skorzystać już na etapie rejestracji swojej działalności, ponieważ ułatwia to:
wybór optymalnej formy prowadzenia działalności,
wybór najlepszej formy opodatkowania,
wypełnienie wszelkiej dokumentacji rejestracyjnej,
rejestrację w urzędzie skarbowym oraz ZUS.

18.Biuro rachunkowe – jak wybrać najlepsze?

Biur rachunkowych jest naprawdę sporo. O ile przed deregulacją zawodu księgowego zapewniały one wysoką jakość usług, o tyle obecnie trzeba naprawdę uważać wybierając tego typu podmiot, aby nie paść ofiarą niekompetencji. Zdecydowanie najlepszą metodą na wybór biura rachunkowego Opole jest polecenie innego przedsiębiorcy. Jednak, jeśli nie ma takiej osoby, to warto najpierw zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać współpraca. Obecnie w sieci reklamują się setki, jeśli nie tysiące firm oferujących usługi księgowe. Jednak warto pamiętać, że jednym z najważniejszych elementów potwierdzających profesjonalizm danego podmiotu jest certyfikat księgowego lub licencja doradcy podatkowego. Po deregulacji dokumenty te nie są wymagane do otwarcia biura, ale ich posiadanie z pewnością potwierdza jego wysokie kompetencje. Niemniej istotne jest to, czy biuro posiada polisę OC. Daje ona gwarancję wypłacenia odszkodowania w przypadku, gdy popełnione zostaną błędy księgowe.
Warunki formalne są ważne, ale równie istotny jest zakres oferowanych przez biuro usług. Warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na to, czy biuro oferuje wsparcie w procesie pozyskiwania dotacji na otworzenie firmy oraz pomoc w jej rejestracji. Są to zwykle usługi dodatkowe, ale niezmiernie ważne zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Podczas pierwszej wizyty w biurze na pewno trzeba więc zapytać o:
posiadane uprawnienia do prowadzenia usług,
polisę OC,
formę współpracy,
zakres usług.
Nie zaszkodzi także sprecyzować swoje oczekiwania, aby sprawdzić, jakie jest podejście do klienta w danym biurze. Przy wyborze biura nie można kierować się wyłącznie ceną, ponieważ jest to niezwykle ryzykowne. W tej samej kwocie w jednym biurze można liczyć na kompleksową obsługę, a w drugim praca księgowego będzie ograniczona wyłącznie do wyliczenia składek zus i podatku. Niezwykle uciążliwa jest zwłaszcza konieczność osobistego dostarczania dokumentów, co w obecnych czasach jest po prostu przeżytkiem.
Wybierając biuro trzeba pamiętać, jakie są jego podstawowe obowiązki, aby móc efektywnie porównać oferty. Najczęściej biura przejmują obowiązki związane z:
prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
prowadzeniem ewidencji VAT,
obsługą ubezpieczeń społecznych.
W przypadku przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników do pakietu usług bardzo często wchodzi także obsługa kadrowo-płacowa, w tym sporządzanie listy płac, czy obliczanie składek ZUS. Co ważne, dzięki udzieleniu księgowemu odpowiednich pełnomocnictw, przedsiębiorca może liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie kontaktowania się z ZUS-em, urzędem skarbowym, czy innymi urzędami. To duże odciążenie, ponieważ dzięki temu pracownik biura może samodzielnie załatwić mnóstwo spraw, na które trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu. Jest to bardzo wygodna forma współpracy, którą doceniają właściciele małych, średnich i większych przedsiębiorstw. Oczywiście nie można zapominać, że współpraca z biurem będzie przebiegać bez zakłóceń tylko wtedy, gdy przedsiębiorca będzie w ustalonych terminach dostarczał odpowiednie dokumenty. Wybierając biuro najlepiej zdecydować się na takie, które umożliwia przesyłanie skanów lub udostępnia specjalną aplikację do fakturowania online, co znacznie upraszcza współpracę.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software