Czy warto korzystać z outsourcingu księgowego?

Jedną z podstaw funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa są rzetelnie i przejrzyście prowadzone księgi rachunkowe. Zasada ta dotyczy zarówno przedsiębiorców działających w pojedynkę, jak i tych zatrudniających kilka osób, czy dużych firm, zakładanych przez kilku współwłaścicieli. Z tego właśnie względu już w momencie zakładania działalności gospodarczej należy podjąć decyzję dotyczącą tego, czy księgo będziemy prowadzić samodzielnie, czy utworzymy etat dla pracownika, czy może skorzystamy z outsourcingu księgowego oferowanego przez profesjonalne biura rachunkowe. Rozwiązania te mają swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem jednego z nich. Samodzielnie prowadzenie ksiąg sprawdzi się wtedy, gdy przedsiębiorca dobrze orientuje się w przepisach podatkowych i może poświęcić czas na prowadzenie dokumentacji. Jednak zdecydowana większość właścicieli firm nie ma odpowiedniej wiedzy ani czasu, dlatego najczęściej zatrudniają oni księgowego na etat lub wybierają outsourcing księgowy. To ostatnie rozwiązanie ma sporo zalet i cieszy się coraz większą popularnością.

Jedną z największych zalet korzystania z usług biura księgowego opole jest z pewnością zyskanie czasu na zajmowanie się sprawami firmy. Przedsiębiorca nie musi sam zajmować się żmudnymi i czasochłonnymi sprawami kadrowymi i księgowymi, a po udzieleniu odpowiednich pełnomocnictw zyskuje też reprezentację przed urzędami. Dzięki temu nie musi osobiście załatwiać spraw urzędowych, które jak wiadomo zajmują naprawdę sporo czasu i bywają dość irytujące. Ponadto firma księgowa zatrudnia pracowników, którzy są doświadczeni i zajmują się podmiotami z wielu różnych branż. Dzięki temu mają oni naprawdę szeroką wiedzę i to zarówno w kwestiach księgowych, jak i podatkowych, czy kadrowych, więc bez większych problemów szybko i łatwo przystosowują się do prowadzenia księgowości każdego przedsiębiorcy. Co ważne, pracownicy biura zawsze są na bieżąco w obowiązujących przepisach podatkowych oraz ich aktualnych interpretacjach.
Firmy księgowe zatrudniają wyłącznie pracowników odpowiednio wykwalifikowanych, posiadających szeroką wiedzę oraz umiejętności. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i pewności, że księgi rachunkowe oraz wszelkie inne dokumenty będą prowadzone w sposób rzetelny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Dodatkowy zabezpieczeniem jest polisa OC, którą profesjonalne biura muszą posiadać. Pokrywa ona wszelkie ewentualne szkody wyrządzone klientowi biura na skutek błędnie prowadzonych ksiąg rachunkowych. Jednakże, jeśli w sposób przemyślany wybierzemy podmiot księgowy na pewno unikniemy konieczności korzystania z takiego ubezpieczenia. Decydując się na podpisanie umowy z firmą rachunkową warto sprawdzić, czy ma ona certyfikat Ministerstwa Finansów – obecnie nie jest on już wymagany, ale doświadczone biura nadal takowe certyfikaty posiadają. Koszty outsourcingu księgowego są znacznie niższe niż tworzenia etatu w firmie, dlatego skorzystanie z takich usług cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

 
 
 
 
Live Chat Software