Czy warto korzystać z outsourcingu księgowego?

W gazetach, internecie, czy chociażby na ulicy często zobaczyć można reklamy firm oferujących prowadzenia ewidencji księgowej. Tego rodzaju oferty skierowane są zarówno do przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które potrzebują wsparcia np. w kwestii wypełniania deklaracji podatkowych. Z usług księgowych korzystają jednak przede wszystkim właściciele firm, którzy nie chcą lub po prostu nie potrafią samodzielnie zajmować się rachunkowością i podatkami, a zatrudnienie własnego księgowego jest dla nich zbyt dużym wydatkiem. Bez wątpienia outsourcing księgowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla małych, średnich i dużych firm. Czy warto z takich usług korzystać? Na pewno tak i to z kilku przyczyn.
Jednym z powodów, dla którego ponad 60% przedsiębiorców decyduje się na outsourcing księgowy jest z pewnością wygoda. Przepisy podatkowe są w naszym kraju bardzo skomplikowane, a co gorsza każdy urząd skarbowy interpretuje je nieco inaczej. Z tego względu rozliczanie chociażby podatku dochodowego jest dość trudne, zwłaszcza jeśli ktoś nie posiada fachowej wiedzy. Jeszcze bardziej skomplikowane jest korzystanie z różnego rodzaju odliczeń podatku. Wystarczy jeden błąd, aby w firmie pojawiła się kontrola skarbowa, a na przedsiębiorcę zostały nałożone kary finansowe. Niewielu właścicieli firm ma odpowiednią wiedzą i zna prawo podatkowe w takim stopniu, aby móc z powodzeniem zoptymalizować politykę podatkową swojej firmy. Tymczasem w biurach rachunkowych pracują doskonale wykwalifikowani doradcy podatkowi, dla których prowadzenie rachunkowościowi jest chlebem powszednim. Dzięki nim można znacząco obniżyć niektóre koszty, związane z prowadzeniem działalności. Outsourcing księgowy daje pod tym względem duży komfort i zdejmuje z przedsiębiorcy obowiązek zajmowania się dokumentacją księgową oraz ciągłego uzupełniania wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów. Profesjonalny doradca nie tylko doskonale zna obowiązujące przepisy, ale także na bieżąco aktualizuje swoje informacje, dzięki czemu można mieć pewność, że rozliczenia prowadzone są zgodnie z prawem.
Ważnym elementem, który zachęca do skorzystania z usług biura jest z pewnością cena. Outsourcing kosztuje znacznie mniej niż zatrudnienie księgowego w firmie. Utworzenie etatu wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiedniego pomieszczenia, umeblowania go, zakupu sprzętu elektronicznego i oprogramowania, czy wreszcie z zatrudnieniem pracownika. Osobie takiej trzeba nie tylko wypłacać wynagrodzenie, ale również organizować szkolenia doskonalące i uzupełniające wiedzę. Co gorsza, w przypadku, gdy księgowy pójdzie na urlop lub zachoruje, trzeba będzie zatrudnić zastępstwo, a to kolejny wydatek. Zamiast więc wydawać krocie na własnego księgowego, lepiej zdecydować się na usługi firmy księgowej, gdyż koszt miesięczny jest znacznie niższy. Cena zależy oczywiście od wybranych usług oraz ilości faktur, niemniej zawsze jest ona znacząco niższa niż suma potrzebna na utworzenie etatu.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software