Czy zmiana biura rachunkowego się opłaca?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej czasami zdarzają się różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje, które wymagają od przedsiębiorcy podejmowania trudnych decyzji. Jedną z najtrudniejszych jest z pewnością ta, która dotyczy zmiany firmy księgowej prowadzącej rachunkowość przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie takie biuro zajmuje się księgami od samego początku istnienia działalności gospodarczej, dlatego podjęcie takiej decyzji jest naprawdę trudne. Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim tego, że w trakcie przenosin niektórej sprawy mogą się skomplikować, a nawet wymknąć spod kontroli w wyniku czego na firmę zostaną nałożone kary finansowe. Warto jednak uzmysłowić sobie, że odpowiednio przygotowane przenosiny przebiegają szybko i sprawnie, więc nie ma tu mowy o żadnym ryzyku. Dzięki temu nowe biuro rachunkowe będzie mogło od razu zająć się sprawami przedsiębiorstwa i nie powstaną żadne uciążliwe zaległości, czy błędy. Jeśli więc dotychczasowy outsourcing księgowy nie wywiązuje się należycie ze swojej roli, warto pomyśleć o zmianie.

Kiedy na pewno trzeba zmienić biuro prowadzące księgi? Cóż, wiele zależy od tego, jakie są osobiste odczucia przedsiębiorcy. W przypadku, gdy firma prowadząca dokumentację księgową nie jest w stanie sprostać wymaganiom swojego klienta, zmiana z pewnością jest dobrym pomysłem. Najważniejsze powody, dla których opłaca się zmienić biuro to:
niedotrzymywanie przez biuro terminów, które wynikają z przepisów, zwłaszcza w zakresie podatków, czy składek zus,
problem z uzyskaniem odpowiedzi od pracowników biura na nurtujące przedsiębiorcę pytania,
utrudniony dostęp do dokumentów księgowych, a zwłaszcza brak szybkiego dostępu do ich skanów,
coraz częstsza konieczność sporządzania korekt deklaracji przygotowywanych przez firmę księgową,
większa częstotliwość kontroli podatkowych, które kończą się karą finansową lub koniecznością zapłacenia odsetek.
Tego typu przesłanki powinny skłonić przedsiębiorcę do poszukania lepszej obsługi. Jest to tym łatwiejsze, że obecnie biur rachunkowych jest całkiem sporo i konkurencja jest coraz większa.
Czy zmiana firmy księgowej jest korzystna dla przedsiębiorstwa? Oczywiście najlepiej byłoby nie zmieniać biura. Czasem zamiast zmiany wystarczy spotkać się z księgowym lub właścicielem biura i porozmawiać o tym, co jest nie tak. Warto przygotować sobie listę problemów i przedstawić ją podczas rozmowy. Być może wystarczy sporządzić aneks do obowiązującej umowy, aby współpraca znów była udana. Jednak, jeśli rozmowa nic nie zmieni i nadal obsługa będzie pozostawiać wiele do życzenia, zmiana na pewno będzie korzystna. Wówczas należy pamiętać, aby odpowiednio przemyśleć wybór nowego biura. Dzięki temu można zyskać optymalizację podatkową i obniżenie kosztów, a także uniknąć problemów związanych z kontrolami oraz składaniem korekt deklaracji. Podpisanie umowy z rzetelnym i profesjonalnym biurem rachunkowym opole zapewni przedsiębiorcy spokój oraz da możliwość zajęcia się sprawami firmy bez obaw o stan ksiąg rachunkowych

 
 
 
 
Live Chat Software