Czynniki decydujące o wyborze biura rachunkowego

Współpraca z biurem rachunkowo-podatkowym to rozwiązanie, na które decyduje się wielu przedsiębiorców. Jednak wybór podmiotu, z którym współpraca będzie przecież trwała co najmniej kilka lat wcale nie jest zadaniem łatwym. Jakie czynniki powinny zdecydować o wyborze firmy księgowej? Na pewno przed podjęciem decyzji należy uświadomić sobie, że takie firmie przekazujemy wiele ważnych informacji. Warto więc pamiętać, aby na bezpieczeństwie tych danych nie oszczędzać. Nie wybieramy więc biura, które ma najniższe ceny, ale takie, w którym znajduje się odpowiednio zabezpieczona serwerownia. Poza tym ważne jest też to, aby pracownicy biura regularnie wykonywali kopie bezpieczeństwa wszystkich danych, dzięki czemu w przypadku awarii komputerów nie będzie problemu z odzyskaniem, np. danych osobowych kontrahentów, deklaracji podatkowych, czy rachunku zysków i strat. Dla bezpieczeństwa niezwykle ważna jest także kwestia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z prawem podmioty prowadzące usługową działalność księgową zobowiązane są do posiadania takiej polisy. Niestety w praktyce bywa różnie, dlatego warto sprawdzić, czy interesujące nas biuro dopełniło swojego obowiązku w tym względzie.

Oczywiście prowadzenie działalności wiąże się z wieloma kosztami, dlatego też wiele osób szukając firmy księgowej zwraca dużą uwagę na ceny usług. Czy jest to dobry pomysł? Generalnie cena nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego biura. Koszty miesięcznej obsługi zależą bowiem od wielu czynników. Najważniejsze kwestie to jakość oferowanych usług, która najczęściej jest adekwatna do ceny. Poza tym koniecznie trzeba sprawdzić, jakie dokładnie usługi oferowane są za określoną kwotę pieniędzy, aby mieć pewność, że oferta obejmuje dokładnie to, czego potrzeba naszemu przedsiębiorstwu.
Kwestia opinii klientów o wybranym biurze także nie jest czynnikiem najważniejszym, ale na pewno dość istotnym. Można przyjąć, że biur, które publikuje recenzje klientów na swojej stronie internetowej, zawsze perfekcyjnie wywiązuje się ze swoich zadań. Jednak należy sprawdzić, czy pod każdą z recenzji znajdują się dane rzeczywistych firm. Jeśli tak, to zawsze można zadzwonić i potwierdzić opinię. Jeśli zaś chodzi o referencje, które znajdują się np. w wyszukiwarce Google, to trzeba do nich podchodzić ze sporą rezerwą. Może bowiem zdarzyć się tak, że firma kupuje sobie dobre opinie, a w rzeczywistości poziom usług jest naprawdę niski.
Z racji tego, iż nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie dokładnie usługi będą nam potrzebne, warto sprawdzić, czy biuro ma szeroką ofertę usług dodatkowych. Mogą to być zarówno przypomnienia o płatnościach podatków, czy składek zus, jak i wsparcie w pozyskiwaniu unijnych dotacji, czy pisanie wniosków kredytowych. Niektóre biura oferują także wsparcie w kwestii odzyskiwania należności oraz kontrolowania płatności za faktury. Taka pomoc przyda się zwłaszcza wtedy, gdy często trafiają nam się nierzetelni kontrahenci.

 
 
 
 
Live Chat Software