Elektroniczna księga podatkowa

Szykują się poważne zmiany na polu przyspieszenia czynności podatkowych. Mowa oczywiście o zapowiedzianej elektronicznej księdze podatkowej. Jest to jedna z ciekawszych zmian, które być może niedługo nastąpią, ponieważ zakłada pełną automatyzację czynności podatkowych i ma być to jednolity system dla wszystkich. Może to wpłynąć nie tylko na poprawę procesów związanych z rozliczaniem, ale także i na mniejsze koszty, ponieważ wszystko będzie wykonywane odgórnie. Takie działania nie są przypadkowe projekt w swoim założeniu ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Co w praktyce
Na pewno będzie to pomocne narzędzie dla osób zajmujących się oszustwami finansowymi. Dzięki nowemu systemowi łatwiej będzie kontrolować wszystkie nieprawidłowości finansowe w tym poważne oszustwa. Bardzo często pieniądze z tak zwanych fikcyjnych faktur dzięki było namierzyć i cokolwiek komuś udowodnić, zwłaszcza jeśli dotyczyło to oszustw w podatku VAT. Od teraz z nowym narzędziem systemowym kontrola będzie dokładniejsza i o wiele prościej będzie wykryć wszystkie niezgodności.

Doskonałe narzędzie
Teraz system analizy za pomocą innych technik elektronicznych był możliwy, ale tylko i wyłącznie w czasie trwania kontroli podatkowej. Nowe założenia są na tyle rozbudowane, że w myśl nowego projektu kontrola ta będzie mogła odbyć się w każdej chwili i nie będzie to naruszenie przepisów firmy czy też danego biura rachunkowego. System działający w każdym przypadku tak samo to również ułatwienie w czasie przeprowadzenia śledztwa kontrolnego. Jeden standard plików pozwala na szybką analizę i weryfikację zgodności i prawidłowości działań finansowych. Wcześniej różne formaty skutecznie wydłużały cały ten proces, przez co kontrola nigdy nie była zawsze dokładna.

Kompatybilność
To właśnie zgodność programowa z większością znanych aplikacji pozwoli na pełną i dokładną analizę wszystkich dokumentów bez wyjątku. W ten sposób nieuczciwa firma nie będzie mogła ukryć żadnych dodatkowych dochodów pochodzących z lewych faktur. Dzięki takiemu podejściu będzie można zniwelować ryzyko oszustwa finansowego, przez co skarb państwa będzie ponosił mniejsze straty niż dotychczas. Będzie to dla wielu jasna deklaracja podatkowa. Biuro rachunkowe Opole na pewno podejdzie do tych zmian z dużą nadzieją, ponieważ dzięki temu narzędziu duże firmy również będą gruntownie kontrolowane.

Nowe zmiany
Z pewnością na zmianach zyska Ministerstwo Finansów, ale oprócz podmiotów rządowych na zmianach zyskają także mniejsze biura rachunkowe, które będą mogły liczyć na uczciwą konkurencję. Nie są to jedyne osoby, które uzyskają z tego faktu korzyści. Trzeba liczyć się, z tym że także banki oraz inne placówki finansowe również na tych zmianach mogą skorzystać. Nie są więc to martwe przepisy czy rozwiązania. Pamiętajmy, jednak że jeszcze zostało trochę czasu, zanim założenia wejdą w życie. Takich zmian możemy spodziewać się dopiero w 2016 roku, ale warto na nie czekać. To może być mała rewolucja, ale wszystko okaże się za jakiś czas.

 
 
 
 
Live Chat Software