Idealne biuro rachunkowe

Wybór najlepszego biura rachunkowego nie jest łatwy, ponieważ tego rodzaju podmiotów jest naprawdę dużo. Niestety nie każdy z nich zapewnia odpowiednią jakość usług, w wyniku czego przedsiębiorca może być narażony na wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Decyzja o podpisaniu umowy z konkretnym biurem rachunkowym opole musi być więc bardzo starannie przemyślana. Na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę przy wyborze outsourcingu księgowego? Oto krótki, praktyczny poradnik, dzięki któremu unikniemy niepotrzebnych stresów i kłopotów.

Oczywiście najprostsza sytuacja jest wówczas, gdy biuro poleci nam inny przedsiębiorca. Wtedy będziemy mieć pewność, że jest to podmiot solidny, zapewniający wysoką jakość obsługi oraz optymalne ceny. W przypadku jednak, gdy biura musimy szukać na własną rękę warto najpierw uzmysłowić sobie jak taka współpraca powinna według nas wyglądać. Przede wszystkim zwróćmy więc uwagę na zakres oferowanych usług i czy znajdują się w nim te, które nas szczególnie interesują. Ponadto nie zaszkodzi sprawdzić, czy firma oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacjo na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz pomoc w zarejestrowaniu przedsiębiorstwa. Ma to ogromne znacznie w sytuacji, gdy dopiero otwieramy naszą działalność. Na outsourcing księgowy warto zdecydować się jeszcze przed wpisem do CEiDG, ponieważ wykwalifikowany księgowy podpowie nam jaka jest najbardziej odpowiednia i korzystna forma prowadzenia księgowości oraz prowadzenia rozliczeń z urzędem skarbowym.
Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybrany podmiot może okazać certyfikat księgowy lub licencję doradcy podatkowego, które jeszcze niedawno wydawane były przez Ministerstwo Finansów. Chociaż po deregulacji zawodu księgowego nie jest to już wymagane, to jednak najlepsi specjaliści mogą bez problemu takowy dokument okazać. Oprócz kwalifikacji niezmiernie ważne jest również to, by biuro posiadało ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa jest zabezpieczeniem dla przedsiębiorcy, zapewniając mu wypłatę odszkodowania ze ewentualne błędy księgowe. Oprócz wspomnianych warunków formalnych bardzo istotne jest to, czy biuro oferuje jakieś usługi dodatkowe związane z prowadzoną działalnością, np. doradztwo podatkowe. Warto też dowiedzieć się, jakie są formy kontaktu z biurem – czy można zadzwonić, napisać maila lub spotkać się osobiście z księgowym, czy może klienci mogą korzystać wyłącznie z infolinii, co jest niezbyt wygodnym rozwiązaniem.
Kwestią, na którą również trzeba zwrócić uwagę jest cena i zakres usług. W jednym biurze za tą samą cenę można liczyć na kompleksową obsługę księgową i kadrowo-płacową, a w drugim za tyle samo obliczą nam tylko podatki i składki zus. Profesjonalny outsourcing księgowy nie tylko prowadzenie ksiąg i innych rachunków, ale również przewidywanie niektórych sytuacji podatkowych, oferowanie wsparcia w każdej sytuacji oraz reprezentowanie firmy przed różnego rodzaju urzędami, do czego oczywiście niezbędne są odpowiednie pełnomocnictwa.

 
 
 
 
Live Chat Software