Jak otworzyć własne biuro rachunkowe?

Dzięki ustawie deregulacyjnej, która zaczęła obowiązywać 10 sierpnia 2014 roku biuro rachunkowe może założyć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest karany w zakresie określonych przestępstw i posiada polisę OC. Taka osoba może prowadzić usługi związane z księgowością i podatkami, łącznie ze sporządzaniem deklaracji podatkowych i deklaracji zus. Ponadto może ona świadczyć usługi związane z doradztwem podatkowym opole, a do rozpoczęcia działalności nie potrzebuje certyfikatu księgowego, który wydawany był przez Ministerstwo Finansów. Bez wątpienia obecnie znacznie łatwiej można otworzyć biuro rachunkowe opole, choć oczywiście wymaga to posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jednym z filarów, niezbędnych do działania w tej branży jest bowiem wzajemne zaufanie między klientem a biurem, dlatego obsługa powinna być w pełni profesjonalna. Klienci tego rodzaju podmiotów oczekują nie tylko kompleksowych usług, ale również oszczędności czasu oraz braku jakichkolwiek nieścisłości.

Oczywiście założenie biura rachunkowego opole wiąże się z koniecznością zarejestrowania działalności. Można to zrobić w Urzędzie Miasta. Trzeba również uzyskać numer REGON nadawany przez urząd statystyczny. Działalność należy zgłosić także do zus i urzędu skarbowego, a do tego wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zanim jednak otworzymy biuro i zajmiemy się deklaracjami zus, deklaracjami podatkowymi, czy doradztwem podatkowym trzeba jeszcze znaleźć odpowiednią lokalizację. Zdecydowanie najlepsze miejsca to te, w których znajdują się duże skupiska różnego rodzaju przedsiębiorstw. Jednakże w takich miejscach koszt wynajmu jest zwykle bardzo wysoki, dlatego można rozważyć inną lokalizację i postawić na wypromowanie się np. w sieci. W początkowym okresie działalności warto zaoferować konkurencyjne ceny i proponować klientom dodatkowe bonusy jak chociażby zminimalizowanie kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu skorzystanie z usług naszego biura będzie się przedsiębiorcy bardziej opłacać i obniży koszty prowadzenia firmy. Godnym uwagi rozwiązaniem jest również udostępnienie klientom online ograniczonego panelu do obsługi, dzięki któremu będą oni mieli wgląd do dokumentów, ale bez możliwości ich edycji.

Decydując się na otworzenie własnego biura trzeba pamiętać, że my również musimy płacić podatki i składki zus. Niestety trzeba to robić bez względu na to, czy nasza firma jest spółką z o.o., spółką cywilną, czy też ma inną formę prawną. Na pewno przyda się co najmniej jeden samochód w firmie – w razie potrzeby można będzie pojechać do klienta po potrzebne dokumenty. Oczywiście można zdecydować się na leasing i ponosić koszty amortyzacji. Jeśli chodzi o pracowników, to w początkowym okresie działalności lepiej sprawdzi się umowa o dzieło lub umowa zlecenie zamiast umowy o pracę. Sprawdzoną i godną zaufania kadrę warto wysyłać na szkolenia i w odpowiedni sposób motywować, pamiętając m.in. o liście płac. Prowadzenie biura to nie jest mission imposible, choć oczywiście wymaga odpowiednich przygotowań.

 
 
 
 
Live Chat Software