Jak prowadzić ewidencję podatkowo-księgową w firmie

Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia działalności jest dbałość o finanse firmy. Wszystkie podejmowane decyzje mają na nie bezpośredni lub pośredni wpływ, dlatego zawsze warto brać pod uwagę skutki podatkowe i dokonywać odpowiedniej kwalifikacji zdarzeń gospodarczych. Prowadzenie ewidencji podatkowo-księgowej to oczywiście podstawa. Wielu przedsiębiorców stara się zminimalizować koszty z tym związane, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Do wyboru są cztery metody prowadzenia rachunkowości, a każdy z nich wiąże się z różnymi korzyściami, wydatkami, a także konsekwencjami dla firmy.

W Polsce przedsiębiorcy najczęściej decydują się na samodzielne prowadzenie rachunkowości. Ma to bez wątpienia jedną dużą zaletę, a mianowicie nie niesie ze sobą niemal żadnych wydatków. Wówczas jednak to przedsiębiorca ponosi całą odpowiedzialność za prawidłowe księgowanie. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w przypadku prostych działalności, np. samozatrudnienia. Jednak wcale nie oznacza to, że samodzielne prowadzenie księgowości opole w takim przypadku jest proste. Dużym problemem są bowiem rozbudowanie i bardzo niespójne przepisy podatkowe, w których kryje się wiele pułapek widocznych tylko dla profesjonalistów. Co gorsza, dość często pojawiają się w nich zmiany, za którymi trudno nadążyć. Trzeba również pamiętać o tym, że zmianie ulegają również interpretacje podatkowe. Rzadko który przedsiębiorca ma więc dość czasu, aby w pełni poświęcić się prowadzeniu ksiąg.
Nieco łatwiejszym sposobem jest prowadzenie ewidencji ksiegowo-podatkowej za pomocą dedykowanych serwisów internetowych. Zawierają one specjalistyczne oprogramowanie, opracowane w taki sposób, aby jego obsługa była maksymalnie prosta. Niestety księgowość internetowa także nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim problemem jest niewiedza użytkowników takich portali. Tymczasem do poprawnego prowadzenia ksiąg niezbędna jest wiedza księgowo-podatkowa, którą nie każdy przedsiębiorca posiada. Problemem są zwłaszcza bardziej złożone zagadnienia, których wyjaśnienia nie da się znaleźć w systemie informacyjnym takiego portalu. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ niejednokrotnie przedsiębiorca może nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia takich zagadnień, co ma ogromny wpływ na prawidłowość rozliczeń. Niejednokrotnie zdarza się, że licząc na oszczędności przedsiębiorca traci na księgowaniu więcej, niż kosztowałoby go zatrudnienie profesjonalistów.
Znacznie bezpieczniejszym sposobem na prowadzenie ksiąg jest z pewnością utworzenie działu księgowego lub zatrudnienie księgowej, która będzie zajmować się podatkami, składkami zus i inną dokumentacją. Sprawdza się to zwłaszcza w sytuacji, gdy charakter prowadzonej działalności wymaga podejmowania pilnych decyzji zarządczych i częstych konsultacji księgowych.
W przypadku, gdy komunikacja nie musi być aż tak częsta warto rozważyć outsourcing księgowy. Powierzając prowadzenie dokumentacji profesjonalnej firmie księgowej można liczyć na wysoką jakość usług i jednocześnie znacznie niższe koszty niż w przypadku zatrudniania księgowej.

 
 
 
 
Live Chat Software