Jak prowadzić księgi rachunkowe?

Księgi rachunkowe muszą być prowadzone w sposób zgodny z prawem podatkowym. Powinny być prawidłowo wypełniane i przejrzyste, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się wyników ewentualnej kontroli skarbowej. Niestety choć zasady te są proste, to ich zastosowanie wcale takie proste nie jest. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niejasne, skomplikowane i stale zmieniające się przepisy podatkowe. Co gorsza, większość z nich może być różnie interpretowana w każdym urzędzie skarbowym. Bardzo utrudnia to prowadzenie księgowości, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca chce robić to samodzielnie. W takim wypadku konieczne jest poświęcenie czasu nie tylko na prowadzenie ksiąg i ewidencji, ale także na uzupełnianie wiedzy w zakresie prawa podatkowego. Znacznie wygodniejszym sposobem na prowadzenie ksiąg jest z pewnością zatrudnienie księgowego. Wiąże się to jednak z bardzo wysokimi kosztami. Trzeba zapewnić odpowiednie pomieszczenie, sprzęt i oprogramowanie, a także wynagrodzenie i ewentualne zastępstwo. Nietrudno zauważyć, że kosztuje to bardzo dużo, a niewielu przedsiębiorców może sobie na taki wydatek pozwolić.

Wygodniejszym i tańszym sposobem prowadzenia rachunkowości w firmie jest outsourcing księgowy. Obecnie bez problemu znaleźć można biuro, które poprowadzi firmowe księgi. Ma to sporo zalet. Przede wszystkim przedsiębiorca nie musi sam zajmować się rutynowymi i bardzo czasochłonnymi sprawami księgowymi i może poświęcić się prowadzeniu działalności. Co ważne, przedsiębiorca nie musi też osobiście załatwiać spraw w urzędach, a zwłaszcza w urzędzie skarbowym, czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ zrobi to za niego upoważniona osoba z biura rachunkowego opole. Czy to nie wygodne? Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel firmy może poświęcić cały swój czas na jej rozwój i nie musi przejmować się problemami z księgowością. Jest to rozwiązane stosowane przez ponad 60% polskich przedsiębiorców prowadzących małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa w różnorodnych branżach.
Zaletą korzystania z zewnętrznej firmy księgowej jest z pewnością profesjonalizm jej pracowników. Jednak warto pamiętać, że nie każde biuro oferuje wysoką jakość usług. Z powodu deregulacji właściciele biur nie mają obecnie obowiązku posiadania certyfikatu Ministra Finansów do prowadzenia usługowej działalności księgowej. Z tego względu na rynku często pojawiają się oszuści, którzy prowadzą rachunkowość nierzetelnie i nie posiadają żadnych kwalifikacji. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to zadanie dość trudne, ale warto poświęcić mu trochę czasu, aby mieć pewność, że umowa podpisana na kilka lat nie okaże się błędem. W profesjonalnym biurze księgowi mają fachową wiedzę i duże doświadczenie, dzięki czemu bez większych trudności mogą zająć się rachunkowością firmy z każdej branży. Dobre biura rachunkowe zapewniają bezpieczeństwo usług i posiadają polisę OC, dzięki której przedsiębiorca może otrzymać odszkodowanie w przypadku błędów w rachunkowych.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software