Jak prowadzić księgowość w firmie?

Każdy, kto zdecyduje się na założenie i prowadzenie własnej działalności musi również podjąć decyzję związaną z prowadzeniem księgowości. Można to robić samodzielnie, zatrudnić wykwalifikowaną osobę lub zdecydować się na outsourcing księgowy. Przyjrzyjmy się zatem każdej z tych możliwości, aby ocenić jej wszystkie wady oraz zalety, gdyż wybór będzie miał duże znaczenie dla rozwoju naszego biznesu.

Zacznijmy od samodzielnego księgowania, które zwykle wybierane jest przez większość początkujących przedsiębiorców. Wymaga ono odpowiedniej wiedzy oraz rozeznania w kwestiach związanych z prawem fiskalnym. Z racji tego, iż prawo to jest w naszym kraju wyjątkowo zawiłe, trzeba mieć sporo czasu i chęci, aby się z nim zapoznać. Niestety osoby, które nie posiadają na ten temat gruntownej wiedzy są narażone na popełnianie błędów, mających negatywny wpływ na prowadzoną działalność. Niektóre błędy ujawniają się dopiero podczas kontroli przeprowadzanej przez urzędników skarbówki, przez co wysokość nałożonych kar lub odsetek może być porażająca. Jednak w przypadku, gdy znamy podstawy przedsiębiorczości i orientujemy się w przepisach podatkowych ,a do tego jesteśmy w stanie stale poszerzać swoją wiedzę, to oczywiście można spróbować samodzielnego księgowania. Warto wówczas wspomagać się narzędziami internetowymi oraz dostępnymi aplikacjami do fakturowania. W znacznym stopniu ułatwi to i przyspieszy przygotowywanie różnego rodzaju ewidencji, np. rachunku zysków i strat, czy chociażby listy płac.
W przypadku, gdy nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji, a prowadzenie rachunkowości i ksiąg jest dla nas za trudne, można zdecydować się na utworzenie stanowiska pracy dla księgowego. Wówczas jednak konieczne jest wyznaczenie osobnego pomieszczenia, w któym taka osoba będzie nie tylko pracować, ale też przechowywać powierzone jej dokumenty. Ponadto niezbędny jest zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania, dzięki któremu praca będzie przebiegać znacznie sprawniej. Nie można też zapomnieć o wynagrodzeniu dla pracownika oraz kosztach, które trzeba będzie ponieść na różnego rodzaju szkolenia doskonalące oraz aktualizacje oprogramowania. Jest to więc dość drogie rozwiązanie, na które niewielu przedsiębiorców może sobie pozwolić.
Trzecim sposobem na prowadzenie księgowości w firmie jest outsourcing księgowy. Jest to opcja wybrana przez niemal 60% polskich przedsiębiorców. Istnieje wiele czynników, wskazujących na to, że jest to rozwiązanie optymalne. Przede wszystkim za usługi księgowe zapłacimy znacznie mniej niż w przypadku zatrudnienia pracownika. Zwykle ceny zależą od ilości dokumentów i wybranego pakietu usług, ale niektórzy przedsiębiorcy decydują się także na usługi dodatkowe, za które również trzeba zapłacić. Dużą zaletą outsourcingu księgowego jest też to, że prowadzeniem dokumentacji zajmują się doskonale wykwalifikowani specjaliści i nie trzeba obawiać się przerwania ciągłości dokumentacji, gdy któryś z nich zachoruje lub pójdzie na urlop. W biurach rachunkowych zawsze zatrudnianych jest tyle osób, aby bez większych trudności można było zorganizować zastępstwo.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software