Jak prowadzić księgowość?

Rachunki i dokumenty związane z prowadzeniem działalności muszą być odpowiednio uporządkowane, ponieważ służą do sporządzania wymaganych prawem raportów i rozliczeń. Utrzymanie porządku w fakturach nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza że obecnie często są one dostarczane nie tylko w tradycyjnej formie papierowej, ale również elektronicznej. O ile w przypadku niewielkiej ilości faktur na większe kwoty nie ma większego problemu z uporządkowaniem, o tyle w przypadku dużej liczby faktur na małe kwoty jest to już znacznie trudniejsze. Problemem bywa również dotrzymywanie terminów, zwłaszcza w zakresie składania deklaracji podatkowych lub zus, a także płacenia składek zus. Można ułatwić sobie życie korzystając ze specjalnych serwisów księgowych znajdujących się w sieci. Tego rodzaju aplikacje działają w przeglądarce i nie wymagają instalowania żadnych dodatkowych programów. Koszty korzystania z nich są niewielkie, a funkcjonalność całkiem spora. Za pomocą takiego serwisu można wystawiać faktury, które od razu są wpisywane do wszystkich niezbędnych deklaracji i raportów, a system sam pilnuje, aby zostały w odpowiednim terminie wysłane do urzędu. To rozwiązanie sprawdza się świetnie w przypadku niewielkich firm, w których nie opłaca się zatrudniać księgowego, czy korzystać z outsourcingu księgowego.

Oczywiście w przypadku, gdy firma się rozwija, zatrudniani są nowi pracownicy lub przedsiębiorca chce rozszerzyć działalność na rynki zagraniczne prowadzenie księgowości nie jest już takie proste. Zwykle na takim etapie podejmowane są decyzje o utworzeniu etatu dla księgowego. Wiąże się to niestety ze sporymi kosztami. Przede wszystkim potrzebne jest oddzielne pomieszczenie, które należy wyposażyć w odpowiednie sprzęty. Chodzi tu nie tylko o biurko, czy szafki, ale przede wszystkim sprzęt elektroniczny. Niezbędne jest również nowoczesne oprogramowanie, dzięki któremu księgowy będzie mógł pracować. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę to, iż pracownik taki musi być odpowiednio wynagradzany. W związku z tym koszt utworzenia i utrzymania takiego stanowiska pracy jest dość wysoki, a przy tym nie jest to wcale rozwiązanie idealne. Jedna osoba nie zawsze poradzi sobie z prowadzeniem całej dokumentacji, a w przypadku zwolnienia lekarskiego może się okazać, że konieczne jest zatrudnienie kogoś na zastępstwo, co oczywiście również sporo kosztuje.
Jak więc widać tworzenie etatu dla księgowego wcale nie jest rozwiązaniem idealnym. Zamiast tego można zdecydować się na wspomniany już outsourcing księgowy. Jest to nic innego jak zlecenie zewnętrzne, wyspecjalizowanej firmie prowadzenia ksiąg, a także spraw związanych z kadrami i płacami. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby do takiej pracy wybrać podmiot posiadający odpowiednie certyfikaty oraz zatrudniający doświadczonych pracowników. Warto kierować się opiniami innych przedsiębiorców. Znaleźć je można w sieci, ale nie zaszkodzi też popytać wśród znajomych. Szukając kompetentnego i sprawdzonego podmiotu świadczącego usługi księgowe trzeba też pamiętać, że profesjonalne biura są zobowiązane do posiadania polisy OC.

 
 
 
 
Live Chat Software