Jak rozpoznać dobre biuro rachunkowe?

Rozliczenia finansowe i prowadzenie ksiąg to jedno z najtrudniejszych zadań każdego przedsiębiorcy. Można oczywiście korzystać z doradztwa podatkowego opole, ale na dłuższa metę nie jest to rozwiązanie wygodne. Innym wyjściem jest zatrudnienie księgowego, jednak w większości przypadków trudno jest znaleźć na to odpowiednie rezerwy finansowe. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biur rachunkowo-podatkowych. Tego rodzaju podmiotów jest naprawdę sporo i stale powstają nowe. Jak wśród nich znaleźć biur godne zaufania, któremu bez obaw można będzie powierzyć najważniejsze sprawy firmy, takie jak chociażby składanie deklaracji podatkowych, czy opłacanie składek zus? Wybór nie jest oczywiście łatwy, dlatego warto zastosować kilka kryteriów, które uchronią nas przed zaufaniem niewłaściwemu podmiotowi. Kwestii, na które trzeba zwrócić baczną uwagę jest sporo. Zalicza się do nich nie tylko kompetencje pracowników, ale też posiadane przez biuro certyfikaty, czy zakres polisy OC. Nie są to jedyne rzeczy, od których powinien być uzależniony wybór, ale zacznijmy od początku.

Przede wszystkim o wysokiej jakości usług świadczą certyfikaty, a zwłaszcza ten, który wydawany jest przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Podmiot, który taki certyfikat posiada jest zobowiązany do stałego podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników oraz do przestrzegania określonych norm związanych z etyką zawodu księgowego. Można więc mieć pewność, że nasze dokumenty znajdują się w dobrych rękach, choć warto mieć na uwadze fakt, że ceny usług mogą być wyższe niż w biurze, które nie posiada certyfikatu. I tu właśnie dochodzimy do kwestii kosztów. Niestety niektórzy przedsiębiorcy kierują się wyłącznie tym kryterium, co bardzo często staje się przyczyną upadku firmy. Nierzetelne i nielegalnie działające biura proponują swoje usługi w bardzo atrakcyjnych cenach, więc wiele osób daje się na to skusić. Efekty są takie, że ważne dla funkcjonowania firmy dokumenty są wypełniane nieprawidłowo, a podatki rozliczane po terminach. W wyniku tego na przedsiębiorcę niejednokrotnie nakładane są wysokie kary, które mogą doprowadzić do zamknięcia działalności.

Nie oznacza to jednak, że najlepsze biura muszą mieć wysokie ceny. W dużych podmiotach bez wątpienia za usługi trzeba zapłacić więcej, ale równie wysoką jakość oferują niektóre niewielkie biura, które także posiadają certyfikaty i polisę OC. Zaletą małego biura rachunkowego opole jest z pewnością to, że ma ono niewielu klientów, więc każdy z nich jest traktowany indywidualnie. Poza tym przedsiębiorca może liczyć na elastyczne podejście i dostosowywanie się do potrzeb klienta. Jednak, jeśli firma oprócz prowadzenia ksiąg oczekuje również kompleksowej obsługi prawnej i informatycznej, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie któreś z większych biur. Oprócz wymienionych kryteriów trzeba również sprawdzić wspomniane już opinie klientów. Zwykle referencje można znaleźć na stronie internetowej wybranego podmiotu, ale nie zaszkodzi też poszukać ich na własną rękę w internecie lub dzwoniąc do któregoś z klientów biura.

 
 
 
 
Live Chat Software