Jak wybrać biuro rachunkowe?

Zakładając działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca ma do wyboru dwie metody prowadzenia księgowości – uproszczoną lub pełną. Pierwsza z nich świetnie sprawdza się w przypadku małych, jednoosobowych firm, natomiast druga dotyczy firm, w których zatrudnia się pracowników lub tych, które szybko się rozwijają. Prowadzenie pełnych ksiąg, a także wszelkich spraw związanych z kadrami i płacami wymaga odpowiednich umiejętności i znajomości przepisów podatkowych. Konieczne jest nie tylko opłacanie składek zus, czy składanie deklaracji podatkowych, ale też przygotowywanie umów, czy rachunku zysków i strat. Niestety polskie prawo nie ułatwia przedsiębiorcom życia, ponieważ przepisy są bardzo skomplikowane i można je różnie interpretować. Z tego względu zajmowanie się tego typu dokumentacją warto zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Można go oczywiście zatrudnić, co wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba nie tylko wyposażyć stanowisko pracy, ale również wypłacać wynagrodzenie, a także inwestować w różnego rodzaju szkolenia.

Nieco tańszym i jednocześnie bardziej efektywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu księgowego. Powierzając prowadzenie ksiąg odpowiednio wykwalifikowanym specjalistom pozwoli na zyskanie dodatkowych korzyści. Przede wszystkim, dzięki doskonałej znajomości prawa podatkowego mogą oni znacząco zmniejszyć obciążenia podatkowe. Pozwalają na to różnego rodzaju ulgi i odpowiednia interpretacja obowiązujących przepisów. Jednak nie w każdym biurze rachunkowo-podatkowym można liczyć na wysoką jakość usług. Ważne jest więc o to, aby dobrze przemyśleć wybór podmiotu, któremu powierzymy najważniejsze sprawy firmy. Na co należy zwrócić uwagę? Na pewno na to, czy wybrane biuro posiada polisę OC. Zabezpiecza ona interesy przedsiębiorcy w przypadku, gdy księgowi popełnią błędy np. w obliczeniach vat, czy dokumentacji związanej z amortyzacją. Niemniej ważne jest to, czy wybrany podmiot zapewnia w standardzie reprezentację przed organami skarbowymi oraz ZUS-em. Wówczas wystarczy tylko podpisanie pełnomocnictwa, aby uniknąć czasochłonnego odwiedzania urzędów.

Bardzo istotne jest to, aby w wybranym biurze zajmował się nami jeden, dedykowany opiekun. Chodzi o to, aby był on zaznajomiony ze sprawami firmy i w razie potrzeby z łatwością będzie można wyjaśnić wszelkie problematyczne sprawy, takie jak chociażby błędnie oznaczone dokumenty, czy korekty faktur. Wybierając outsourcing księgowy warto również sprawdzić, czy biuro prowadzi księgowość online oraz przyjmuje elektroniczne dokumenty. Jest to duże ułatwienie, ponieważ wszystkie niezbędne faktury i inne pisma można przesłać online. Niestety zdarzają się jeszcze podmioty, w których konieczne jest dostarczanie dokumentów w formie drukowanej – nietrudno zauważyć, że jest wybitnie uciążliwe, zwłaszcza jeśli siedziba biura znajduje się daleko od naszej firmy. Kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę to właśnie siedziba biura. Najlepiej korzystać z usług podmiotów znajdujących się w mieście, w którym prowadzimy działalność, ponieważ znają one orzecznictwo miejscowego urzędu skarbowego.

 
 
 
 
Live Chat Software