Jak wybrać biuro rachunkowe

Stopień skomplikowania przepisów podatkowych obowiązujących w Polsce sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na zlecenie prowadzenia księgowości profesjonalnym biurom rachunkowym. Decyzja o tym, które biuro rachunkowe wybrać nie jest łatwa, zwłaszcza że konkurencja na tym polu jest naprawdę silna. Warto więc wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że księgowość będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, a interesy firmy będą bezpieczne. W przypadku wyboru biura rachunkowego opole nie można bowiem kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną usług, ponieważ byłoby to wysoce nierozsądne. Wszak to właśnie pracujące w nim osoby będą odpowiadać nie tylko za składanie odpowiednich deklaracji podatkowych, ale także deklaracji zus oraz utrzymywanie wszelkiej istotnych dokumentacji przez wymagany ustawą czas. Każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy prowadzi spółkę z o.o., spółkę cywilną lub inny rodzaj działalności powinien oprócz ceny usług zwrócić również uwagę na to w jakich godzinach można korzystać z usług biura i w jakiej formie można się skontaktować z jego pracownikami. Najlepiej jeśli księgowość opole udziela wsparcia swoim klientom w jak najszerszym zakresie czasu i udziela wsparcia merytorycznego w zakresie optymalizacji kosztów uzyskania przychodów.
Oprócz tego profesjonalne biuro powinno także zapewniać swoim klientom łatwy dostęp do przechowywanych dokumentów. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca potrzebuje np. rachunku zysków i strat, czy rozliczenia vat z określonego roku podatkowego, to powinien jak najszybciej otrzymać je chociażby w formie elektronicznej. Co więcej, warto sprawdzić, czy w biurze można skorzystać z doradztwa podatkowego. Obecnie doradztwo podatkowe opole prowadzone jest przez wiele różnego rodzaju podmiotów, ale nie każdy z nich gwarantuje profesjonalizm. Istotne znacznie w wyborze biura powinny mieć również formy komunikacji, dodatkowe usługi i koszty. W biurze wyliczany jest dochód, ale też robiony jest bilans, dlatego warto sprawdzić kwalifikacje pracowników. Poza tym tego rodzaju działalność powinna obejmować również doradztwo związane z rodzajami umów. Przedsiębiorca powinien bez problemu dowiedzieć m.in. czy bardziej opłacalne jest zatrudnienie kogoś na umowę o pracę, umowę zlecenie, czy umowę o dzieło.
Decydując się na podpisanie umowy z biurem rachunkowym warto też sprawdzić jakie jest umowy zakres odpowiedzialności. Bardzo ważne jest zwłaszcza to, czy biuro zobowiązuje się do reprezentowania przedsiębiorcy przed urzędami i to w każdej kwestii. W umowie powinno znaleźć się również to jaka jest wysokość sumy gwarancyjnej. Dzięki temu w razie błędu księgowego w zakresie np. podatków, czy składek zus przedsiębiorca może uzyskać odszkodowanie. Im wyższa kwota polisy OC wybranego biura, tym lepiej dla jego klientów, choć usługi mogą być nieco droższe. Kolejny istotny element przy wyborze obsługi księgowej to sprawdzenie, czy wybrane biuro należy do organizacji branżowych, a zwłaszcza Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, czy Centrum Informacji Księgowej. Solidne biuro powinno też mieć pisemne referencje swoich klientów, które pozwalają na jego zweryfikowanie. Warto sprawdzić także opinie w internecie oraz u aktualnych klientów wybranego biura rachunkowego. Stosując się do powyższych zasad można mieć pewność, że księgowość firmy będzie w dobrych rękach.

 
 
 
 
Live Chat Software