Jak wybrać rzetelne biuro rachunkowe?

Outsourcing księgowy cieszy się coraz większą popularnością, a podmiotów świadczących tego typu usługi stale przybywa. Niestety większa liczba biur rachunkowych wcale nie wiąże się z lepszą jakością usług. Warto sobie to uświadomić zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy i powierzenie księgowości firmy w czyjeś ręce. Przedtem trzeba biuro dokładnie sprawdzić, zwracając uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim nie należy nabierać się na slogan mówiący, iż biuro posiada licencję Ministra Finansów uprawniającą do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tego rodzaju licencje po prostu nie istnieją, a księgi mogą prowadzić zarówno osoby z uprawnieniami zawodowymi, jak i bez nich. Wybierając biuro trzeba więc sprawdzić, czy zatrudnia ono osoby posiadające licencje doradców podatkowych oraz jaka jest łączna liczba tych osób. Ma to duże znaczenie, ponieważ w przypadku urlopu, czy choroby pracownika ktoś inny będzie musiał go zastąpić. Warto też zapytać, czy osoby nieposiadające uprawnień mają inne certyfikaty zawodowe, np. wydawane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wówczas można mieć pewność, że taka osoba ma doświadczenie i odpowiednią wiedzę.

Niemniej ważne od uprawnień i certyfikatów jest to, czy biuro posiada polisę ubezpieczeniową z tytułu prowadzonych usług. Od roku tego typu ubezpieczenie jest obowiązkowe, podobnie jak ubezpieczenia doradców podatkowych. Warto więc sprawdzić, czy biuro dopełniło pod tym względem swoich obowiązków ustawowych. Nie zaszkodzi też zapytać o zakres ubezpieczenia, a zwłaszcza o to, czy obejmuje ono także inne czynności biura, w tym m.in.:
rozliczane składek zus,
prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.
Należy również zwrócić uwagę na to, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym podpisana jest polisa i jaka jest wysokość sumy ubezpieczenia. Ważnym zapisem jest to, czy w polisie znalazła się klauzula „na pierwsze i na wszystkie”, a nie „od pierwszego ryzyka”. W tym drugim wypadku wartość ubezpieczenia będzie się zmniejszać wraz z każdym wypłaconym odszkodowaniem – biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku odpowiedzialności podatkowej czas obowiązywania wynosi 6 lat, a w przypadku ZUS aż 10 lat nietrudno zauważyć, że w końcowym okresie obowiązywania polisy kwoty za powstałe szkody będą naprawdę niewielkie w porównaniu do kosztów ewentualnych kar skarbowych.
Oczywiście przy wyborze biura rachunkowego opole należy też wziąć pod uwagę jego referencje. Opinie o tego typu podmiotach najlepiej uzyskać z pierwszej ręki, czyli od ich klientów. Jak ich znaleźć? To proste – solidna firma ma się czym pochwalić i nie ukrywa swoich klientów. Może ona publikować ich referencje na swojej stronie internetowej lub po prostu przekazać je potencjalnemu nowemu klientowi. Warto więc podczas rozmowy poprosić o referencje, zapoznać sę z nimi, a w razie wątpliwości skontaktować się z przedsiębiorcami korzystającymi z usług danego biura. Wówczas można zyskać pewność, że wybrana przez nas firma księgowa jest godna zaufania i rzetelna.

4.Czy warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym?

Czy opłaca się korzystać z usług profesjonalistów? A może lepiej samodzielnie zajmować się rachunkowością lub zatrudnić księgowego? Cóż, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Oczywiście, że można samodzielnie prowadzić dokumentację księgowo-rachunkową, lecz trzeba dobrze znać obowiązujące przepisy i nadążać za ich zmianami. Niemniej ważne jest odpowiednie oprogramowanie i systematyczność, bez której w księgach szybko zapanuje bałagan. Można też zdecydować się utworzenie stanowiska pracy dla księgowej lub całego działu księgowego. Jest to jednak zadanie niezwykle kosztowne, na które stać naprawdę niewielu przedsiębiorców. Ma ono także jedną, dużą wadę, a mianowicie ryzyko za ewentualne błędy księgowe spoczywa w całości na przedsiębiorcy. Nie oznacza to jednak, że outsourcing księgowy całkowicie zwalnia z tego ryzyka – tutaj także odpowiedzialność za błędy ponosi przedsiębiorca, ale dzięki polisie OC, jaką posiada biuro rachunkowe opole, może on liczyć na odszkodowanie za poniesione starty.
Niewątpliwą zaletą korzystania z usług firmy księgowej jest niższy koszt w porównaniu do tworzenia stanowiska pracy. Ponadto w takich biurach pracują odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale znają prawo podatkowe i potrafią je odpowiednio interpretować. Znacznie minimalizuje to ryzyko pojawienia się błędów w dokumentacji związanej z podatkami. Co więcej, profesjonalne biuro rachunkowo-księgowe gwarantuje terminowe sporządzanie i dostarczanie wszelkich wymaganych deklaracji zus, czy podatkowych, a także raportów do celów statystycznych. Korzystając z outsourcingu księgowego można mieć pewność, że dokumentacja prowadzona jest w sposób rzetelny i w zgodzie z obowiązującym prawem. Kolejnym atutem takiego rozwiązanie jest możliwość zmniejszenia niektórych wydatków związanych z prowadzeniem działalności – pozwala na to odpowiednie interpretowanie przepisów podatkowych, oczywiście w zgodzie z obowiązującą wykładnią. Bez fachowej wiedzy, trudno jest rozeznać się w gąszczu przepisów i znaleźć takie, które pozwalają na skorzystanie z różnego rodzaju ulg.
Warto wspomnieć, że z usług firmy rachunkowej warto skorzystać już na etapie otwierania działalności. Dlaczego? Otóż dlatego, że zwiększa to szansę na odniesienie sukcesu w swojej branży. W przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu ksiąg i rachunkowości dużym problemem może być chociażby wybór statusu prawnego swojej firmy. Czy ma to być spółka cywilna, spółka prawa handlowego, czy może samozatrudnienie? Która opcja najbardziej się opłaci? Skorzystanie z fachowego doradztwa w fazie organizacyjnej przedsiębiorstwa pozwoli rozpocząć działalność i prowadzić ją w taki sposób, aby koszty były jak najmniejsze. Z usług doradczych najlepiej skorzystać we wspomnianej fazie, ale można to też zrobić także przed dokonaniem rejestracji działalności w urzędzie skarbowym. Wówczas doradca może podpowiedzieć jaki wariant opodatkowania będzie najbardziej optymalny dla danego profilu przedsiębiorstwa i pozwoli mu na swobodny rozwój.

 
 
 
 
Live Chat Software