Jak zaoszczędzić na księgowości?

Skomplikowane przepisy podatkowe sprawiają, że niewielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Dużym obciążeniem jest zwłaszcza konieczność prowadzenia pełnych ksiąg, a do tego jeszcze wszystkich spraw związanych z kadrami i płacami. Do tej pory jednym z najpopularniejszych rozwiązań było zatrudnianie księgowej lub tworzenie działu księgowego w firmie. Niestety obecnie niewielu przedsiębiorców stać na taki wydatek, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż szacowany koszt utworzenia takiego stanowiska pracy wynosi rocznie nawet 60 tysięcy złotych. W tej kwocie zawierają się zarówno wydatki na wynagrodzenia głównego księgowego, jak i wynagrodzenia pracownika biurowego-pomocnika, składki zus i podatki, a także wszelkie szkolenia, konsultacje, czy prenumerata prasy fachowej. Warto jeszcze zauważyć, że do wymienionych kosztów trzeba jeszcze doliczyć zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i umeblowania biura, w którym pracować będzie księgowy.

Jak widać, pieniędzy potrzeba naprawdę sporo, dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można zaoszczędzić na księgowości. Oczywiście, że można, a najlepszym sposobem jest skorzystanie z outsourcingu księgowego. Co to takiego? Jest to po prostu zlecenie obsługi księgowej i kadrowo-płacowej wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej.
Tego rodzaju podmiotów jest obecnie naprawdę sporo, ale niestety nie każdy z nich zapewnia wysoki poziom usług. Z tego względu wybór biura powinien być dobrze przemyślany. Na pewno nie można kierować się wyłącznie ceną usług. Porównując kilka ofert można szybko zauważyć, jakie są średnie ceny w tej branży i wybrać taką firmę, która zapewni najlepszą obsługę. Rażąco niskie ceny wiążą się z niska jakością, więc takich biur lepiej unikać. Najlepiej wybrać firmę, która oferuje ceny umiarkowane i posiada dobre opinie swoich klientów. Kwestią równie ważną jest zakres usług, który powinien obejmować zarówno prowadzenie ksiąg, jak i obsługę kadrowo-płacową, a także reprezentację przed urzędami.
Wybierając biuro warto sprawdzić, czy należy ono do którejś z organizacji branżowych. Najbardziej znaną i cenioną jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Dba ono o kompetencje swoich członków, zapewniając odpowiednie szkolenia i czuwając nad przestrzeganiem etyki zawodowej. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrane biuro oferuje naprawdę wysoki standard usług.
Nie można też zapominać o ubezpieczeniu OC. Niskie ceny usług mogą się wiązać z ceną polisy, która w profesjonalnych biurach powinny być wyższa niż 10-15 tysięcy euro. Taka kwota może pokryć wszelkie ewentualne koszty, wynikające np. z nieprawidłowego rozliczenia podatku dochodowego, czy nieterminowego złożenia deklaracji podatkowych. Za wszelkie nieprawidłowości odpowiada oczywiście przedsiębiorca, ale dzięki polisie może on otrzymać stosowne odszkodowanie.
Wybór biura to decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, ponieważ z tego typu podmiotem zwykle podpisuje się umowę długoterminową. Oczywiście można ją wcześniej rozwiązać, ale jest to dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego w trakcie trwania roku podatkowego.

 
 
 
 
Live Chat Software