Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

To zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli prowadzimy jednoosobową firmę czy mikroprzedsiębiorstwo, wtedy wybór outsourcingu księgowego wydaje się prosty, ale tylko z pozoru. Nie wystarczy popytać wśród znajomych, czy sprawdzić opinie w Internecie. Najlepiej działać samodzielnie. Wytypujmy kilka firm i osobiście przyjrzyjmy się ich działalności. Naszym pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się, czy biuro posiada licencję na prowadzenie usług księgowych. Jeśli tak, możesz mieć pewność, że księgowość twojej firmy będzie w bezpiecznych rękach. Bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku nowatorskich przedsiębiorstw, jest doświadczenie biura w zakresie twojej działalności. Im lepiej znają twoją branżę, tym sprawniej poprowadzą sprawy księgowe. Kolejnym wymogiem istotnym w outsourcingu, jest szybki przepływ dokumentacji. Dlatego np. biuro rachunkowe w Opolu, działające w samym sercu miasta, jest dobrym rozwiązaniem dla firm, których siedziby są położone w bliskiej odległości od centrum. Można też umówić się na przesłanie niektórych dokumentów za pomocą poczty elektronicznej lub faksu.

Czym jeszcze powinniśmy kierować się przy wyborze firmy księgowej? Z pewnością ceną. Dzięki dużej konkurencji możemy trafić na sensowne biuro, które świadczy szeroki wachlarz usług w przystępnej cenie. Tu dochodzimy do kolejnej cechy: kompleksowość. Dobre biuro powinno oferować wszystko czego potrzebujesz. Jednoosobowa działalność wymaga przede wszystkim prowadzenia małej księgowości (m.in. KPiR lub ewidencja przychodów, deklaracje podatkowe i ZUS). Firmy zatrudniające pracowników potrzebują także usług kadrowo-płacowych, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – prowadzenia pełnej księgowości. Profesjonalna firma księgowa zapewni ci także doradztwo podatkowe w pełnym zakresie.

Kolejnym ważnym aspektem jest komunikacja z biurem. Pamiętaj, że outsourcing to nie księgowa za ścianą, którą możesz w razie potrzeby zapytać o radę. Tym bardziej należy upewnić się, jaki sposób przepływu informacji biuro ci zaoferuje. Czasem możemy liczyć na udostępnienie danych i faktur drogą mailową, a także na przypomnienie o terminie płatności podatków przez SMS.

Dobrze jest także dopytać się, czy biuro jest ubezpieczone na wypadek popełnienia błędów księgowych. Jeśli tak, w razie nieprawidłowego naliczenia należności podatkowej i wystąpienia zaległości, możemy wystąpić o odszkodowanie.

A co jeśli wybierzemy niewłaściwe biuro? Cóż, w najlepszym przypadku możemy spotkać się z brakiem zaangażowania w nasze sprawy, a w najgorszym- z gubieniem dokumentów, niestarannie prowadzoną księgowością i… problemach z Urzędem Skarbowym. Choć zwykle takie biura są tanie, możemy narazić swoją firmę na niemałe koszty. W sprawach finansowych lepiej polegać na profesjonalistach, którzy na bieżąco śledzą przepisy, posiadają odpowiednie wykształcenie i są doskonale zorganizowani. Usługi dobrych biur wcale nie muszą kosztować kroci – cena zależy bowiem od ilości dokumentów , liczby zatrudnianych pracowników i rodzaju księgowości.

 
 
 
 
Live Chat Software