Jakie pytania ułatwią wybór biura rachunkowego?

Wybierając biuro rachunkowe, któremu powierzana jest całkowita odpowiedzialność za rozliczenia oraz podatki, należy pamiętać o tym, że konsekwencje ewentualnych błędów i zaniechań ponosi przedsiębiorca, a niektóre z nich mogą wyjść na jaw dopiero po wielu latach. Co ważne, jeśli przedsiębiorca nie zamierza poświęcać ani chwili na zajmowanie się dokumentami i załatwianie spraw urzędowych, to powinien wybrać biuro świadczące usługi kompleksowe i zapewniające reprezentację przed urzędami. Równie istotne jest to, czy przedsiębiorca może liczyć na łatwy dostęp do do dokumentów oraz danych, a stawka za usługi jest rozsądna.

Jak zatem wybrać biuro, aby nie tracić czasu na sprawy księgowe i nie musieć zmieniać usługodawcy co dwa lata? Przede wszystkim warto zadać kilka pytań, dzięki którym można dowiedzieć się najważniejszych rzeczy. Kwestią, na którą na pewno należy zwrócić uwagę jest to, czy biuro zatrudnia doradców podatkowych posiadających uprawnienia zawodowe lub księgowych mających odpowiednie certyfikaty, np. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Takie dokumenty potwierdzają wysoki poziom usług i gwarantują rzetelność. Warto również sprawdzić osobiście poziom obsługi – pod uwagę trzeba wziąć zarówno stosunek do klienta, jak i szybkość odpowiedzi na pytania, czy zaangażowanie pracowników biura.
Koniecznie należy też zapytać o to, w jaki sposób naliczane są opłaty i od czego zależą koszty usług. Czy na cenę ma wpływ ilość dokumentów, termin ich przekazywania, rodzaj deklaracji, czy może liczba pracowników, które będą się nimi zajmować. Kolejne pytanie, które należy zadać podczas takie rozmowy dotyczy tego, czy biuro składa za swoich klientów deklaracje i czy reprezentuje ich przed ZUS i US. Ważne jest zwłaszcza to, czy taka reprezentacja jest w cenie, czy może trzeba za nią dodatkowo płacić.
Aspektem, który ma ogromne znacznie dla przyszłej współpracy jest zakres odpowiedzialności biura za błędy w dokumentacji. W tym przypadku należy sprawdzić, czy podmiot posiada polisę OC, czy odpowiedzialność dotyczy tylko podatku dochodowego, czy może też VAT, a także jaka jest wartość polisy.
W dobie internetu kwestią istotną jest także sposób przekazywania dokumentów do biura. Czy można to robić droga elektroniczną? Jak szybko dokumenty są zaksięgowane? Jaki jest termin dostarczania dokumentów i czy są jakieś konsekwencje przekroczenia takiego terminu? W czasie rozmowy warto też zapytać, czy dokumenty oraz dane są udostępniane online. Dzięki temu przedsiębiorca może bez większych trudności uzyskać kopie faktur, czy wygenerować rachunek zysków i strat, a także sprawdzać zapisy w księgach bez potrzeby czekania na odpowiedź księgowej. Profesjonalne biuro powinno też informować swoich klientów o wszelkich podatkach, czy składkach do zapłaty i zapewniać profesjonalne doradztwo, zwłaszcza w kwestii optymalizacji podatkowej. Poza tym biuro powinno prowadzić plan płatności z lista niezapłaconych faktur, a także ułatwiać zarządzanie płatnościami za faktury.

 

 
 
 
 
Live Chat Software