Jakie tajemnice skrywa doradca podatkowy

Mówiąc o tajemnicach mamy na myśli kwestie tajemnicy zawodowej, która obowiązuje w wielu ważnych zawodach. Także doradztwo podatkowe jest zobowiązane do zachowania takiej tajemnicy. Pojęcie to mimo to jest wieloznaczne. Czym jest ogólnie tajemnica zawodowa. Jest to informacja, którą uzyskujemy i jako wtajemniczeni nie możemy jej udostępniać osobom postronnym. Taka wiadomość zwykle jest poufna i ujawnienie jej mogłoby nie tylko zaszkodzić klientowi, ale i samej firmie, która straciłaby na renomie. Doradca podatkowy bardzo często zyskuje podobną wiedzę i wykorzystuje ją w pełni, aby świadczyć jak najlepiej swoje usługi.

Nowelizacja stała się przełomem
Tak naprawdę wcześniej doradcy zawodowi czy też biura rachunkowe nie posiadały takiej klauzuli poufności. To dopiero poprzez nowelizację ustawy mówiącej o doradztwie podatkowym spowodowano, że wszystkie czynności prowadzone wokół klienta zostały w pełni objęte tajemnicą zawodową. Dla samego korzystającego z takiej usługi była to jednak duża ulga, ponieważ teraz gdy przekazywał on informacje wiedział, że nie zostaną one nikomu więcej przekazane. Przecież z takich usług korzystają firmy i podając różne dane klient, może w ten sposób podać tajemnice swojej firmy i dlatego też taka klauzula była potrzebna. Teraz taka reguła wydaje się czymś oczywistym jednak kilka lat temu nie było to takie proste. W momencie, gdy klauzuli jeszcze nie było klient miał problem, ponieważ wszystko to, co powiedział mogło zostać przekazane dalej. W efekcie takiego działania poszkodowany był nie tylko sam klient, ale i firma, którą reprezentował. Na szczęście teraz po wprowadzeniu przepisu zachowania tajemnicy bilans zysków i strat jest o wiele bardziej zrównoważony.

W myśl ustawy
Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym w myśl art. 37 ust.1 każdy zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej. Trzeba jednak pamiętać o art. 37 ustawy 2 w/wym. o tym, że doradca nigdy nie może być przesłuchiwany jako konkretny świadek, jeśli informacje, które musi podać są objęte poprzez tajemnice zawodową. Jest możliwość zwolnienia z takiej tajemnicy, ale to określają już odrębne przepisy. Regulacje tego typu są bardzo istotne zwłaszcza dla osoby, która przekazuje takie dane doradcy. Jest to ważne, ponieważ dane prawie zawsze są objęte ścisłą tajemnicą.

Zmiany w zakresach podatkowych
Biuro rachunkowe Opole oraz inne instytucje przeszły zmiany w zakresie podatkowym. Do dzisiaj nie ma jakieś konkretnej definicji mówiącej o tajemnicy zawodowej. Jednak zawsze skupiamy się na tym, że są to dane, które nie mogą wypłynąć i być dostępne dla wszystkich. Niejawność wiąże się więc z poufnością a zachowanie dyskrecji ma tutaj swoją rolę. Można powiedzieć, że specyficzne zawody zaufania publicznego wiążą się z takimi wymaganiami. Wspomniana zmiana ustawy w zakresie podatkowym została nieco zmodyfikowania dając możliwość zwolnienia tajemnicy, jeśli uzyskane informacje będą przydatne w prowadzonym postępowaniu karnym. Czyli teraz w praktyce to sąd może zwolnić nas z zachowania tajemnicy.

Zawód księgowego jest dzisiaj powiązany z wieloma ważnych funkcjami. Nic dziwnego, że w pewnym momencie deregulacja tego zawodu stała się pośrednio dużym zagrożeniem dla przedsiębiorców. Wszystko opiera się głównie na tym, że kierowanie się dewizą niskiej ceny za usługę sprawiło, że nie do końca wiemy komu powierzamy informacje, a nawet losy firmy. Wybór usługi to bardzo ważna sprawa, ponieważ dana usługa musi sprawiać, że będziemy odnosić korzyści na nie straty. W tym przypadku bilans zysków i strat musi stać po stronie zysku.

Księgowy doświadczony
Deregulacja nie jest więc niczym pozytywnym i nie kojarzy się nam zbyt dobrze. Zwłaszcza jeśli czołowi eksperci również podzielają nasze stanowisko. Jednak księgowy posiadający dawniej certyfikat był dla firmy dobrym zabezpieczeniem, ponieważ dawało to o wiele większe bezpieczeństwo. Tak rzeczywiście było a czołowe firmy znajdujące się na czołówkach gazet na pewno, podzielają to zdanie. Teraz gdy nastąpiła deregulacja, jest nieco inaczej. Ten nowy schemat funkcjonowania może się sprawdzić, ale zwiększa jednocześnie ryzyko niebezpieczeństwa. Firmy niechętnie chcą się zgadzać na to aby ich księgi podatkowe mógł prowadzić ktoś, kto nie ma eksperckiej wiedzy na dany temat. Same chęci i przekonanie, że podoła się temu obowiązkowi nie są żadnym zabezpieczeniem. Deregulacja więc uwolniła ten zawód na, tyle że dzisiaj każdy z podstawową wiedzą może zajmować się naszymi problemami.

Deregulacja problem wielkich sukces małych
Deregulacja de facto miała wiązać się z nieco lepszym dostępem do zawodu. Wcześniej przecież ten zawód, był bardziej związany z osobami bardzo dobrze wykształconymi, zamykając drogę innym ludziom. Teraz sytuacja się odwróciła, ponieważ działanie te miało na celu zwiększenie liczby miejsc pracy. Przy próbie potwierdzenia tej decyzji powoływano się na liczne statystyki pokazując, że ten model może się sprawdzić. Owszem na pewno na zmianach zyskują małe firmy, które mogą zatrudnić kogoś do pomocy nie płacąc przy tym dużych kwot pieniędzy za usługę. Bardziej poszkodowane czują się duże firmy, które wolą płacić duże pieniądze za doświadczonego księgowego, gdyż wiedzą, że są bardziej bezpieczne.

Wybór księgowego jednak ma znaczenie
Niezależnie od tego, co zostało ustalone trzeba podkreślić to, że doświadczony księgowy zawsze daje nam większe bezpieczeństwo. To się nigdy nie zmieni, nawet gdy nastąpiła deregulacja zawodu. Biura rachunkowe prowadza bardzo specyficzny rodzaj usług i potrzebują właściwych fachowców. Nie mogą to być osoby, które mają dobre chęci, ale brakuje im doświadczenia i umiejętności bowiem to sprowadza na firmę niebezpieczeństwo związane ze złymi rozliczeniami. Księgowość zawsze generuje bardzo ważne informacje, które jednocześnie dają nam większą wiarygodność. Wiadomości muszą być rzetelne tylko w taki sposób biuro czy też inna instytucja może prawidłowo działać. Deregulacja jednak sprawiła, że praktyki przyszłych doradców podatkowych zostały ograniczone do okresu 6 miesięcy po 8 tygodniowo to jednak trochę mało czasu, aby przygotować prawdziwego profesjonalistę.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software