Kiedy opłaca się skorzystać z usług księgowych?

Czym właściwie zajmują się biura rachunkowe? Najczęściej są to podmioty, które oferują usługi związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych innych przedsiębiorstw. W takich miejscach powinni pracować wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani doradcy handlowi lub osoby mające wykształcenie kierunkowe. Często są w nich też zatrudniane osoby, posiadające certyfikat Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, będący potwierdzeniem ich kwalifikacji. Niestety w praktyce bywa różnie, gdyż po deregulacji do otworzenia biura rachunkowego nie jest już potrzebny certyfikat księgowy nadawany przez ministra finansów. Obecnie niemal każdy może założyć własne biur, dlatego wybierając podmiot, któremu powierzymy księgowość naszej firmy, trzeba go dokładnie sprawdzić.

Korzystanie z usług biura to przede wszystkim ogromny komfort dla przedsiębiorcy. W tej chwili większość biur udostępnia swoim klientom specjalne aplikacje do fakturowania, dzięki którym nie trzeba osobiście zawozić faktur do księgowego, gdyż od razu są one dostępne w systemie. To nowoczesne rozwiązanie sprawdza się zarówno w małych, jak i średnich ,czy dużych przedsiębiorstwach. Co więcej, dzięki aplikacjom online przedsiębiorca ma możliwość wglądu do wszystkich dokumentów i bez większych trudności może znaleźć np. potrzebną do rozliczenia fakturę, czy bilans. Niemniej ważne jest to, że pracownicy biura posiadają odpowiednie kwalifikacje i mają czas, aby je uzupełniać, dlatego powierzając prowadzenie ksiąg zewnętrznej firmie można mieć pewność, że wszystko będzie wykonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Wyznaczony pracownik biura wykonuje nie tylko wpisy do ewidencji księgowej, ale również przygotowuje deklaracje podatkowe i ZUS, wszelkie sprawozdania i raporty, a także reprezentuje swojego klienta przed urzędami i sądami. Oczywiście do reprezentacji niezbędne jest udzielenie przez przedsiębiorcę odpowiednich pełnomocnictw, co zwykle odbywa się równocześnie z podpisaniem umowy o świadczenie usług.
Outsourcing księgowy nie jest oczywiście za darmo. Jednak koszt takich usług jest zdecydowanie niższy niż zatrudnienie księgowego w firmie. Utrzymanie takich pracowników sporo kosztuje, gdyż trzeba inwestować w ich szkolenia oraz prenumeratę branżowej prasy, nie wspominając o wynagrodzeniu. Kiedy opłaca się skorzystać z usług firmy zewnętrznej? Na pewno warto to zrobić jeszcze przed założeniem własnej firmy, ponieważ zatrudnieni w biurze specjaliści mogą pomóc w wyborze najbardziej opłacalnej formy prowadzenia takiej działalności oraz formy opodatkowania. Pozowali to już na początku zmniejszyć koszty i zwiększyć dochód firmy. W przypadku istniejącego przedsiębiorstwa z usług księgowych warto skorzystać wtedy, gdy samodzielne prowadzenie ksiąg zajmuje zbyt wiele czasu i staje się uciążliwe. Dzięki przekazaniu obowiązków związanych z rachunkowością odpowiednio wykwalifikowanej firmie zewnętrznej przedsiębiorca zyskuje czas na to, aby zając się własną działalnością. Dodatkowym atutem jest oczywiście to, że biuro posiada polisę OC, która zapewnia odszkodowanie w przypadku błędów księgowych.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software