Kiedy zdecydować się na usługi biura rachunkowego?

Większość przedsiębiorców na współpracę z biurem rachunkowym decyduje się dopiero w momencie, gdy zakres obowiązków związanych z prowadzeniem ksiąg i dokumentacji dotyczącej kadr oraz płac znacznie wzrasta i zaczyna pochłaniać coraz więcej czasu. Tymczasem nie warto czekać tak długo, bo najlepszym momentem na skorzystanie z takich usług jest moment zakładania działalności, jeszcze przed dokonaniem wpisu co CEiDG. To właśnie wtedy najbardziej przyda się profesjonalne wsparcie w zakresie wyboru najlepszej formy prowadzenia ksiąg oraz rozliczeń z urzędem skarbowym. Oczywiście przed podpisaniem umowy z podmiotem prowadzącym księgi bardzo ważne jest to, aby sprawdzić jego kompetencje. O co trzeba zapytać? Na pewno o polisę OC, bez której żadne biuro rachunkowe opole nie może legalnie funkcjonować. Istnieją niestety biura prowadzące działalność w tzw. szarej strefie. Ich usługi są niestety niskiej jakości, a ceny bardzo atrakcyjne. Wielu przedsiębiorców daje się skusić na niskie ceny, co w efekcie przynosi więcej szkód niż korzyści.

Przy wyborze biura, które będzie prowadzić księgowość nie można więc kierować się wyłącznie ceną. Koniecznie trzeba też sprawdzić, jaki jest zakres jego usług. Niektóre biura zapewniają wyłącznie podstawowe usługi związane z prowadzeniem ksiąg. Inne z kolei mają w swojej ofercie również szeroki pakiet usług związanych z kadrami i płacami oraz doradztwem podatkowym opole. Co więcej, po udzieleniu przez przedsiębiorcę odpowiednich pełnomocnictw mogą reprezentować firmę przed urzędami. W przypadku biur, w których oprócz księgowych zatrudniani są również prawnicy i informatycy zakres usług jest jeszcze większy. Oferują one kompleksową obsługę informatyczną oraz wsparcie w sądach, ale koszty tego rodzaju usług są znacznie wyższe. Warto jednak przemyśleć skorzystanie z nich, ponieważ w przypadku wybrania całego pakietu usług można liczyć na różnego rodzaju rabaty lub dodatkowe usługi, które nie są ujęte w cenniku.

Wybierając biuro warto też zwrócić uwagę na to, czy posiada ono stosowne certyfikaty. Przede deregulacją zawodów do prowadzenia tego typu działalności potrzebny był certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. Obecnie nie ma już takiej konieczności, w związku z czym księgowym może być dosłownie każdy. Jednak na najwyższą jakość usług można liczyć jedynie w przypadku biur posiadających stosowne certyfikaty, takie jak chociażby dokument wydawany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Podmioty, które go posiadają są zobowiązane do funkcjonowania zgodnie z zasadami etyki zawodowej i do inwestowania w poszerzanie kompetencji swoich pracowników. Można dzięki temu mieć pewność, że sprawy firmy znajdują się w dobrych rękach, ponieważ odpowiednio przeszkoleni, posiadający wymagane kwalifikacje księgowi zapewniają najwyższą jakość obsługi. Dzięki temu bez obaw można im powierzyć nie tylko opłacanie składek zus, czy składanie deklaracji podatkowych, ale też inne obowiązki związane z księgami przedsiębiorstwa.

 
 
 
 
Live Chat Software