Komfort i bezpieczeństwo – biuro rachunkowe na miarę

Księgowość i kadry to elementy, które mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie firmy. Zwykle przedsiębiorca sam zajmuje się prowadzeniem tego rodzaju dokumentacji, co nie jest łatwe. Trzeba nie tylko dotrzymywać terminów składania deklaracji podatkowych, czy zus, ale także rozliczać wszystko to, co związane z samochodem w firmie, czy chociażby urlopami pracowników. Pracy jest więc naprawdę dużo, a im bardziej firma się rozrasta, tym trudniej jest utrzymać porządek w dokumentacji. Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie księgowych. Jednak to również nie jest rozwiązanie idealne – nie dość, że trzeba przygotować stanowisko pracy i inwestować w szkolenia, to jeszcze w razie choroby pracownika pojawia się problem ze znalezieniem mu zastępstwa. Zatrudnienie kolejnej osoby to spore koszty, a wdrożenie jej we wszystkie obowiązki wymaga czasu, którego zwykle brakuje. Jakie rozwiązanie jest zatem najlepsze? Co zrobić, żeby księgi były prowadzone rzetelnie i w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami?

Jednym z najczęściej praktykowanych i najwygodniejszych rozwiązań jest skorzystanie z usług biura rachunkowo-podatkowego. Tego rodzaju podmioty zajmują się kompleksowym prowadzeniem księgowości, łącznie z kadrami i płacami. Ceny usług nie są wyższe niż koszty zatrudnienia pracowników, dlatego wielu przedsiębiorców prowadzących małe, średnie oraz duże firmy chętnie korzysta z takiej pomocy. W biurach rachunkowych zatrudniani są wyłącznie najlepiej wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia do prowadzenia ksiąg. Oczywiście nie oznacza to, że można wybrać pierwsze lepsze biuro, ponieważ niestety nie w każdym standard usług jest jednakowo wysoki. Co gorsza, na rynku funkcjonują też biura prowadzące działalność nielegalnie – zwykle oferują one niższe ceny, ale w zamian za to nie gwarantują bezpieczeństwa i nie mają polisy OC. Tymczasem każde profesjonalne biuro jest zobowiązane do wykupienia takowej polisy, której celem jest zabezpieczenie interesów klientów.

Biuro trzeba wybrać naprawdę starannie, ponieważ w ręce jego pracowników trafiają strategiczne dokumenty związane z prowadzeniem działalności. Najlepsze placówki posiadają odpowiednie certyfikaty, spośród których najważniejszy jest ten, przyznawany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Daje on pewność, że jakość usług jest na najwyższym poziomie, ponieważ podmioty, które go otrzymują są zobowiązane do przestrzegania kodeksu etycznego i do ciągłego podnoszenia kwalifikacji zatrudnionej kadry. Oznacza to, że pracownicy są na bieżąco zapoznawani z wszelkimi zmianami w przepisach, dzięki czemu zarówno podatek dochodowy, jak i np. składki zus są zawsze odprowadzane terminowo, a związana z tym dokumentacja spełnia wszystkie formalne wymogi. Przy wyborze biura warto też sprawdzić jaki jest zakres posiadanej przez nie polisy OC. Równie istotne jest to, czy podmiot oferuje również wsparcie w postaci reprezentowania firmy przed urzędami i sądami.

 
 
 
 
Live Chat Software