Kontrakt miedzy pracodawcą i pracownikiem

Kontrakt, zawierany w zakładzie pracy ma zawsze dwie strony i różne spojrzenie na jego warunki charakteryzuje zarówno pracodawcę, jak też pracownika. Jeżeli chodzi o to, z jakiej pozycji na warunki płacowe patrzy osoba zatrudniona, przede wszystkim zależy jej na tym, aby wielkość pensji była jak największa. Zadaniem księgowego jest wyłącznie poprawne wyliczenie wynagrodzenia netto, a nie patrzenie na warunki zatrudnienia z punktu widzenia szefa lub pracownika. Dokumentem dającym podstawę do zaksięgowania wszelkich zapisów, dotyczących wypłaty wynagrodzenia, jak również związanych z nim świadczeń, jest lista płac. Pokazuje ona najpierw wysokość wynagrodzenia brutto, która musi oczywiście wynikać z zawartej umowy. Dane wynagrodzenie jest umniejszane przez składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to tak zwane pracownicze koszty pracy, ponieważ zmniejszają one wynagrodzenie brutto do netto, czyli tej kwoty, jaka zostanie ostatecznie wypłacona pracownikowi za dany okres czasu „na rękę”.
Oczywiście, składki na ubezpieczenie społeczne to nie wszystko, ponieważ są jeszcze inne przyczyny zmniejszenia kwoty, jaka będzie wypłacona pracownikowi. Są to z pewnością składka na ubezpieczenie zdrowotne, jak również zaliczka na podatek dochodowy, która jest naliczana każdego miesiąca i wpłacana do Urzędu Skarbowego do każdego dwudziestego dnia miesiąca, następującego po okresie rozliczeniowym. Na uwagę zasługuje fakt, że koszty odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, występują w przypadku takich form zatrudnienia, jak umowa o pracę oraz umowa zlecenie, natomiast umowa o dzieło zawiera wyłącznie podatek. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które liczą na wypłatę większej pensji, jednak nie mogą one liczyć na ubezpieczenie zdrowotne, jak też na odprowadzenie składki rentowej, emerytalnej i chorobowej. Często z umowy o dzieło korzystają artyści oraz dziennikarze, którzy swoją pracę rozliczają nie w okresie czasu, ale po uzyskaniu efektu.
Trzeba mieć świadomość tego, że poza kosztami pracowniczymi, są jeszcze składki, jakie poza wynagrodzeniem brutto dodatkowo opłaca pracodawca. W ten sposób zatrudnienie pracownika kosztuje jeszcze więcej. Porządne biuro rachunkowe wyliczy wszystkie składki bez najmniejszego problemu, podobnie jak zajmie się ich uregulowaniem w terminie, jaki obowiązuje poszczególne podmioty, w zależności od tego, jaką formę one przybrały.
Od kiedy funkcjonuje doskonałe biuro rachunkowe Opole ma zapewnione usługi o charakterze księgowym na wysokim poziomie. Należy jednak zaznaczyć, że biuro jest otwarte jeszcze na potrzeby klientów z innych miast. Warto mieć to na uwadze, jeżeli właśnie firma szuka dobrego rozwiązania w zakresie prowadzenia księgowości. Wynajęcie do tego takiego profesjonalnego podmiotu zmniejsza koszty w porównaniu z zatrudnianiem pracownika u siebie. Biuro, o jakim mowa, posiada rekomendacje wielu klientów, którzy nie wyobrażają sobie aktualnie prosperowania ich firmy bez korzystania z jego oferty rachunkowej.
Wiele firm nie byłoby w stanie funkcjonować w sposób należyty bez możliwości korzystania z pojazdu. Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że samochód w firmie ułatwia życie, ponieważ przyspiesza wiele spraw, takich jak relacje z klientami oraz urzędami. Jeżeli można sobie pozwolić na wykorzystywanie auta w podmiocie gospodarczym, warto to zrobić, ponieważ daje to szansę na zwiększenie wydajności, a co za tym idzie również przyczyni się do poprawienia poziomu wpływów ze sprzedaży dóbr lub usług. Posiadanie pojazdu w firmie to jednak także obowiązki, albowiem trzeba regularnie go utrzymywać, na przykład poprzez kupowanie paliwa do niego, jak też przeprowadzanie kontroli u mechanika, czy płacenie za ubezpieczenie samochodu. Poza tym, należy mieć na uwadze sprawy księgowe, związane z posiadaniem auta w swoim podmiocie gospodarczym. Takie zadania warto powierzać osobie, która zna się na księgowości i miała do czynienia też z wykorzystywaniem pojazdu w firmie.
Podczas użytkowania pojazdu występuje amortyzacja, która pokazuje, w jaki sposób wartość danego auta zmniejsza się na przestrzeni czasu. Dobry księgowy wie, że takie koszty dotyczą środka trwałego, a tylko takich specjalistów zatrudnia biuro, które świadczy swoje usługi na naprawdę wysokim poziomie, o czym przekonało się już sporo właścicieli spółek. Na uwagę zasługuje fakt, że zlecanie prowadzenia rachunkowości takiemu biuru okaże się o wiele tańsze, aniżeli zatrudnianie pracowników w podmiocie gospodarczym.
Jeżeli chodzi o kwestie księgowe, związane z posiadaniem samochodu w zakładzie pracy, nastawianym na świadczenie usług, albo sprzedaż towarów lub produkcję wyrobów, nie musi on być wcale kupowany przez firmę, ponieważ w grę wchodzi jeszcze leasing. Co prawda podmiot gospodarczy nie jest wówczas właścicielem auta, ale może z niego korzystać po uregulowaniu stosownych opłat. Warto po konsultacji z księgowym zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie nabycie pojazdu, czy też tylko jego wynajmowanie.
Prowadzenie rachunkowości ma oczywiście szerszy wymiar, ponieważ trzeba mieć na uwadze między innymi kwestie związane z wypłatą wynagrodzeń. W tym przypadku pojawia się między innymi podatek dochodowy, który w formie zaliczki odprowadzany jest każdego miesiąca do Urzędu Skarbowego. Raz w roku natomiast przygotowywane jest rozliczenie, które pokazuje pracownikowi, a także fiskusowi jakie wpływy z tytułu wynagrodzeń uzyskał dany podwładny. Ważne jest to, że prezentowane doradztwo podatkowe jest świadczone przez to biuro każdemu klientowi, niezależnie od tego, w jakiej branży prowadzi działalność. Specjaliści z tego podmiotu na bieżącą księgują wszystkie operacje gospodarcze, które mają wpływ na ostateczny wynik finansowy. Na tej podstawie okazuje się między innymi to, czy samochód w przedsiębiorstwie przyczynia się do poprawy jego kondycji ekonomicznej, czy też jest po prostu wyłącznie obciążeniem, z racji na występowanie wygórowanych kosztów. Wtedy należy podjąć decyzję o rezygnacji z korzystania z auta przez firmę.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software