Kontrola podatkowa

Bardzo często dla bezpieczeństwa naszych rozliczeń korzystamy z biur rachunkowych. Jest to istotnie najlepsza możliwa metoda, ponieważ wiemy, że ogólnymi rozliczeniami czy też rachunkami zawsze, zajmuje się specjalista a ci nie popełniają błędów. Nikt jednak nie jest nieomylny o ile sami możemy popełnić mnóstwo błędów w rozliczeniach, o tyle profesjonalny księgowy podchodzi do sprawy zawsze na spokojnie sprawdzając każde rozliczenie kilka razy. To eliminuje pewien margines błędu, z jakim możemy się spotkać. Jeśli jednak biuro rachunkowe Opole wykonało swoją pracę tak jak trzeba to nie musimy niczego się obawiać. Niestety ale w przypadku firm strach ten zawsze jest. Właśnie z takimi odczuciami mamy do czynienia w przypadku kontroli skarbowej. Wydaje nam się, że jeśli Urząd Skarbowy wszczyna kontrolę to znaczy, że mają coś do naszej firmy i widzą nieprawidłowości. To jednak nie działa w taki sposób. Kontrola to przede wszystkim rutynowe sprawdzenie podatnika. Nie ma w tym nic osobistego ani nikt nie mówi, że nasza firma oszukuje w kwestiach podatkowych. Każda normalna firma funkcjonująca jako działalność gospodarcza może pewnego dnia otrzymać taki list, w którym zostaniemy poinformowani, że będzie kontrola. Przede wszystkim stres oraz strach są bardzo złymi doradcami, ponieważ możemy przez nie popełnić wiele błędów zwłaszcza w pierwszych etapach kontroli.

Oczywiście sprawdzanie dokumentacji księgowej to podstawa działania w przypadku takiej kontroli. Weryfikowany jest bilans zysków i strat a wszystko porównuje się z księgami, które okazujemy fiskusowi do kontroli. To wszystko musi się zgadzać nie może być mowy o żadnych nieprawidłowościach nie możemy sobie na to pozwolić, ponieważ może to oznaczać, że kontrola wykaże błędy, które w znaczący sposób przełożyły się na płacone przez nas podatki. Zanim jednak dojdziemy do tego etapu trzeba pamiętać, że każdy dokument związany z kontrolą skarbową trzeba zweryfikować u źródła. Potwierdzenie jest bardzo ważne bowiem tylko wtedy będziemy mieli pewność, że jest on autentyczny.

Co może być uznane za nieprawidłowość. Tutaj nie ma reguły, ponieważ urzędnik skarbowy jak chce we wszystkim może doszukać się nieprawidłowości. Trzeba jednak większą uwagę zwracać na dokumentację księgową. Nie może tam być żadnych braków. Zwłaszcza jeśli chodzi o ogólny zakres wydatków stanowiących koszty przychody lub zakresu zakupów, które wpływają na obniżenie podatku należnego o podatek naliczony. Te wszystkie informacje znajdziemy na fakturach. Jeśli jednak pojawią się braki zawsze, będzie to traktowane przez urzędnika za nieprawidłowość i może się okazać że nie przejdziemy kontroli pozytywnie. Nie jest to dla nas miła wiadomość, ale skoro wiemy co mamy robić to powinniśmy szybko uzupełnić braki, zanim jeszcze nie rozpoczęła się kontrola. Jeśli będziemy dokładni i systematyczni to w dokumentacji będzie wszystko to, czego zażąda od nas urzędnik. Jeśli nie stwierdzi on żadnych nieprawidłowości to, jest to nasz sukces i możemy cieszyć się z udanej kontroli skarbowej.

6 Rok fiskusa
Trzeba przyznać że 2016 rok zapowiada się przede wszystkim większą liczbą kontroli skarbowych. Bardzo ciekawą wiadomością jest fakt, że w tym roku kontrolą zostaną objęte przede wszystkim sklepy internetowe działające w e-handlu doradztwa podatkowe biura rachunkowe oraz wiele innych miejsc Nie przez przypadek urząd skarbowy chce objąć kontrolą właśnie te wymienione wyżej branże, ponieważ to właśnie tam stwierdzono przypadki rażących nieprawidłowości a kwoty związane z uchylaniem się od płacenia podatku były naprawdę wysokie. Administracja podatkowa postanowiła więc bardziej uważnie przyglądnąć się tego typu firmom, wyciągając wspomniane nieprawidłowości na światło dzienne. Bardzo możliwe że za parę miesięcy biura podatkowe oraz inne miejsca związane z branżą biznesową otrzymają wysokie kary. Naruszenie przepisów związanych z prawem podatkowym to przestępstwo a co za tym idzie musi być kara łącznie z odsetkami, jakie przyjdzie im za to zapłacić.

Istotnym faktem jest też to, że nie będzie to kontrola ze strony zwykłych urzędów, lecz sprawą zajmą się specjalnie przeznaczone do tego Urzędy Skarbowe specjalizujące się w obsłudze banków przedsiębiorstw zagranicznych oraz innych podatników gdzie przychód łączny wynosi około 3 miliony euro. Taka odpowiednio przygotowana instytucja zajmie się przeprowadzeniem kontroli i na pewno wykryje wszystkie nieprawidłowości, które były skrzętnie ukrywane przez lata. Biuro rachunkowe Opole czy też doradztwo podatkowe to przede wszystkim obszary tak zwanego wysokiego ryzyka podatkowego. Oczywiście w tym sektorze znajdują się także branże związane z badaniem rynku oraz inne przedsiębiorstwa. Trzeba jednak być realistą pomimo większego zaangażowania ze strony Urzędu Skarbowego fiskus i tak nie będzie w stanie skontrolować wszystkich biur rachunkowych czy też firm związanych z pomocą prawną. Na pewno obszarem działania staną się dość fikcyjne usługi, których celem jest jedynie zawyżaniu kosztów. Warto nakreślić, że im więcej tego typu usług prowadzi firma, tym mniejszy staje się podatek dochodowy, jaki płaci. Na tym wszystkim cierpi budżet państwa i dlatego też kontrole i wyciąganie wszystkiego na światło dzienne to podstawa pracy urzędu.

Musimy być świadomi tego, zwłaszcza że mimo wszystko całość opiera się na sprawdzeniu konkretnych usług finansowych. Szczególną uwagę kontrola zwróci na agresywną optymalizację podatkową. Firmy zrobią wszystko, aby tylko płacić jak najmniejsze podatki dlatego też nieprawidłowości z tych związanych jest aż tak dużo. Musimy być na to szczególnie wyczuleni, jeśli naprawdę nie chcemy nadziać się na taką kontrolę. Odsetki dla każdej firmy czy też biura rachunkowego mogą stać się zabójcze. Dlatego lepiej nie stosować zagrywek powiązanych z zaniżaniem podatku dochodowego a bardzo często ma to miejsce w przypadku sprzedaży paliw czy też innych rzeczy płynnych. Urzędnicy podatkowi wezmą się więc ostro do roboty i lepiej, żebyśmy nie mieli potem kłopotów niezależnie co, zrobimy róbmy to dobrze tak by kontrola nas ominęła.

7 Firmy pracują za granicą
Dlaczego mieszkając w Polsce, decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej za granicą. Odpowiedź jest bardzo krótka i nie trzeba jej chyba wyjaśniać, chodzi głównie o mniejsze podatki. Tak naprawdę Polacy tworzą różne firmy związane z biurami rachunkowymi czy też innymi działalnościami powiązanymi z doradztwem podatkowym. Firma za granicą to nie tylko mniejsze wydatki związane z podatkami, ale również i łatwość założenia. Nie musimy wypełniać aż tylu różnych formalności, a to przecież jedna z przyczyn, dla których nie decydujemy się na firmę w Polsce. Warto zauważyć że jednak nie wyprowadzają się oni przecież za granicę nadal, pozostają w kraju jedynie ich firma funkcjonuje w innym miejscu niż Polska. Bardzo często taka decyzja jest uzależniona od bilansu zysku i strat. Jeśli mielibyśmy porównywać podatki tutaj i za granicą zdecydowanie na tym tle wypadają okoliczni sąsiedzi. Polska nie ma zbyt wiele do zaoferowania a konieczność płacenia wysokich podatków sprawia, że wielu osobom to się zwyczajnie nie opłaca. Dlatego tak wiele osób decyduje się na inne kraje, ponieważ tak nie ma aż takiej kontroli podatkowej a wspomniane podatki nie są aż tak drastyczne zwłaszcza dla młodego przedsiębiorcy, który mimo wszystko dopiero zaczyna działalność.

Procesy związane z założeniem biura rachunkowego czy innej podobnej firmy nie są szczególnie skomplikowane i właśnie dlatego łatwiejsza forma procedury rejestracji skłania nas do rezygnacji z tego, aby firmę zakładać w Polsce. W Anglii czy też innych państwach mamy też większą kwotę, która jest wolna od podatku, a to ma jednak kluczowe znaczenie dla małych przedsiębiorstw, ponieważ daje im to jednocześnie lepszy start. Lepsze przepisy podatkowe oraz klarowny system to między innymi najważniejsze zasady, jakimi musimy się kierować przy odpowiednim wyborze. Tak samo wpływ na to wszystko mają o wiele niższe stawki podatku PIT. Rejestrując firmę za granicą możemy też bez żadnych problemów korzystać z biur rachunkowych Opole. Warto dodać, że księgowość oraz inne sprawy związane z rozliczeniami to poważna sprawa i nie należy tego faktu lekceważyć. Dobrze przeprowadzone rozliczenie zawsze jest kluczem do sukcesu i jeśli możemy korzystać z rodzimych firm to, jest to dla nas ułatwienie.

Sami tak naprawdę widzimy ile mamy możliwości i że w normalnych warunkach w Polsce tego typu oszczędności czy też korzystne prawo podatkowe byłoby niemożliwe do spełnienia. Niestety zawsze wybiera się miejsce gdzie można więcej zyskać a w tym wypadku najbliżsi sąsiedzi mają te atuty, które w naszym kraju są niedostępne. Tak więc jest to doskonała okazja do tego, aby przemyśleć prawo podatkowe, jakie w tej chwili obowiązuje w Polsce. Ma to znaczenie bowiem ,powinny nastąpić zmiany ułatwiające młodym przedsiębiorcom start także w Polsce. Duża liczba przeszkód i formalności przekreśla jednak ten dobry start co w tym przypadku jest bardzo poważnym problemem, który jak do tej pory nikt nie potrafi rozwiązać zwłaszcza co roku podatku zamiast być niższe są coraz wyższe.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software