Księgowa, czy biuro rachunkowe?

Zdecydowana większość przedsiębiorstw działających w Polsce to podmioty niewielkie, które zwykle rozliczają się samodzielnie. Większe firmy, które prowadzą pełną księgowość zazwyczaj decydują się na zatrudnianie własnych księgowych. Oba rozwiązania nie są zbyt korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ wymagają poświęcenia własnego czasu oraz poniesienia sporych kosztów. W przypadku zatrudnienia osoby do prowadzenia księgowości opole trzeba liczyć się z tym, że jej wynagrodzenie to co najmniej kilka tysięcy złotych zwłaszcza jeśli będzie to ktoś zatrudniony na umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia lub umowy o dzieło wynagrodzenie bywa mniejsze, choć niewiele. Co gorsza, w przypadku zatrudnienia takiego pracownika, konieczne jest przygotowanie mu stanowiska pracy wraz z wszelkimi materiałami biurowymi, komputerem oraz odpowiednim oprogramowaniem. Niestety nawet wtedy nie można mieć pewności, że księgi będą prowadzone w sposób rzetelny. Ponadto, w przypadku np. zwolnienia lekarskiego firma może znaleźć się w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Jak więc widać zatrudnienie księgowej, czy księgowego nie jest rozwiązaniem optymalnym. Nieco lepszym i bardziej opłacalnym pomysłem jest zlecenia prowadzenia ksiąg podmiotowi, który zajmuje się tym w sposób profesjonalny. Z takich usług może skorzystać zarówno spółka z o.o., jak i spółka cywilna. Jednak znalezienie sprawdzonego i rzetelnego biura rachunkowego opole nie jest proste, zwłaszcza po zeszłorocznej deregulacji zawodów. Niemniej warto dobrze poszukać, aby mieć pewność, że wszelkie deklaracje podatkowe, deklaracje zus, czy inne istotne dokumenty będą składane z zachowaniem obowiązujących terminów. Często nawet niewielka zwłoka w opłacaniu składek zus, czy podatku dochodowego może przyczynić się do nałożenia kary, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego biura. Za każdy błąd odpowiada niestety przedsiębiorca, ale dobre biura mają wykupione polisy OC, dzięki czemu w razie jakichkolwiek problemów może on otrzymać odszkodowanie.

Powierzenie spraw związanych z prowadzeniem ksiąg któremuś z biur wiąże się również z koniecznością udzielenia pełnomocnictwa. Jest ono potrzebne zwłaszcza w przypadku, gdy będzie ono reprezentować firmę przed urzędami i sądami. Stąd też tak ważne jest dokładne sprawdzenie podmiotu, który będzie prowadzić księgi. Można np. zadzwonić do przedsiębiorcy, który korzysta z usług wybranego biura i zapytać się o opinię. Warto również sprawdzić, jaka jest oferta, gdyż nie każdy podmiot wykonuje np. rachunek zysków i strat, czy wszelkie obliczenia związane z samochodem w firmie wziętym w leasing. W zakresie usług powinna być również amortyzacja, tworzenie listy płac i doradztwo podatkowe. Jak więc widać skorzystanie z takich usług jest bardzo wygodne, a bilans z pewnością wyjdzie na plus. Poza tym osoby zatrudnione w takiej firmie to doskonale wykwalifikowani specjaliści, którzy pomogą obniżyć koszty uzyskania przychodu. Można oczywiście utworzyć w swojej firmie dział zajmujący się księgami, ale na pewno znacznie korzystniejsze jest skorzystanie z usług biura.

 
 
 
 
Live Chat Software