Księgowość bez stresu

Wszelka dokumentacja, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy powinna być prowadzona rzetelnie i z zachowaniem obowiązujących przepisów. Zważywszy na dość wysoki poziom ich skomplikowania prowadzenie rachunkowości nie jest zadaniem łatwym. Wymaga bowiem nie tylko systematyczności i dokładności, ale także dobrej znajomości obowiązującego prawa i wprowadzanych do niego zmian. Wystarczy jeden źle zinterpretowany przepis, aby w firmie pojawiła się kontrola skarbowa. Za każdą wykrytą nieprawidłowość odpowiedzialny jest oczywiście przedsiębiorca, a ewentualne kary, czy karne odsetki mogą skutecznie zniechęcić do dalszego prowadzenia działalności. Co więcej, bardzo ważna jest nie tylko kwestia związana z podatkami, ale także np. składkami zus, czy umowami cywilnoprawnymi. Niewiele osób posiada na tyle szeroką wiedzę, aby samodzielnie radzić sobie z tym wszystkim, dlatego dużą popularnością cieszy się outsourcing księgowy. Przekazanie prowadzenia rachunkowości oraz wszelkiej innej dokumentacji wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej to bardzo wygodny sposób prowadzenia ksiąg w firmie.

Wiele osób twierdzi, że dzięki temu księgowość przestaje kojarzyć się ze stresem, wynikającym z dużej odpowiedzialności jaka spoczywa na osobie, która się nią zajmuje. W specjalistycznych burach rachunkowych dokumentacja prowadzona jest przez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Powinni oni posiadać odpowiednie uprawnienia lub certyfikaty, potwierdzające umiejętności zawodowe. W biurach zatrudniani są zarówno specjaliści zajmujący się podatkami, jak i ci, którzy prowadzą dokumentację kadrowo-płacową. Dzięki temu przedsiębiorca może liczyć nie tylko na terminowe sporządzanie różnego rodzaju deklaracji, bilansów, czy innych dokumentów, ale również przygotowanie np. umowy o dzieło i innych umów, wypowiedzeń, czy wyliczenia urlopów. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców, gdyż pozwala ono na poświęcenie czasu na rozwój firmy zamiast na „siedzenie w papierach”.
Oczywiście za usługi księgowe trzeba zapłacić, ale koszty są znacznie niższe niż w przypadku utworzenia etatu dla księgowej lub działu księgowego w firmie. Wymaga to nie tylko znalezienie odpowiedniego pomieszczenia, ale także zakupu wyposażenia, łącznie ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem. Poza tym co miesiąc trzeba pracownikom wypłacać wynagrodzenie, a w przypadku gdy któryś z nich pójdzie na urlop lub zwolnienie szybko pojawia się problem ze znalezieniem zastępstwa. Nie ma się więc czemu dziwić, że usług biur rachunkowych cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Co ważne, każdy z takich podmiotów jest zobowiązany do posiadania polisy OC w zakresie prowadzonych usług. Dzięki temu w przypadku ewentualnych błędów w dokumentacji przedsiębiorca otrzymuje stosowne odszkodowanie. Warto jednak pamiętać o tym, że umowę z biurem zwykle podpisuje się na kilka lat, dlatego trzeba bardzo uważnie wybrać podmiot, z którym zdecydujemy się w przyszłości współpracować.

 
 
 
 
Live Chat Software