Księgowość bez stresu

Samodzielne prowadzenie ksiąg handlowych, czy dokumentacji kadrowo-płacowej wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Trzeba też na to poświęcać sporo czasu, zwłaszcza jeśli nasze przedsiębiorstwo stale się rozwija. Wszystkie zdarzenia muszą być zapisywane w księgach rachunkowych w porządku systematycznym i chronologicznym, a do tego należy pamiętać o deklaracjach podatkowych i ZUS, czy prowadzeniu ewidencji wyposażania, środków trwałych, prawnych i niematerialnych oraz przebiegu samochodu w firmie. Wykonywanie wszystkich tych czynności zajmuje sporo czasu i niejednokrotnie zdarza się, że w zapisach popełniane są różnego rodzaju błędy. Ich konsekwencje bywają bardzo nieprzyjemne i obejmują nie tylko kontrole urzędu skarbowego, czy innych instytucji, ale również niezwykle uciążliwe kary finansowe. Z tego właśnie względu samodzielne prowadzenie ksiąg jest czynnością niezwykle odpowiedzialną, wymagająca skupienia i rzetelności. Nie każdy przedsiębiorca posiada te cechy i nie każdy ma dość czasu, aby w sposób fachowy prowadzić całą dokumentację.

Rozwiązaniem, które często stosowane jest w większych firmach jest utworzenia stanowiska pracy dla księgowego lub całego działu zajmującego się wyłącznie prowadzeniem ksiąg. Nietrudno przekonać się, że taka opcja jest dość kosztowna. Trzeba bowiem wyposażyć stanowisko lub stanowiska pracy, co oznacza nie tylko zakup umeblowania, ale też profesjonalnego sprzętu i oprogramowania. Ponadto pracownikom trzeba wypłacać wynagrodzenie, a także opłacać wszelkie niezbędne szkolenia. W związku z tym, że przepisy podatkowe zmieniają się dość często, podobnie jak ich interpretacja, szkoleń takich jest dość sporo, co niesie ze sobą wysokie koszty. Niemniej istnieje sporo zalet posiadania własnego księgowego. Przede wszystkim jest on zawsze pod ręką, dzięki czemu od razu można uzyskać wszelkie niezbędne informacje, czy dokumenty. Ponadto osoba taka zajmuje się wyłącznie sprawami naszej firmy, więc można mniemać iż prowadzi dokumentację w sposób rzetelny i zgodny z obowiązującymi przepisami, zapewniając minimalizację kosztów związanych chociażby z podatkami.
Znacznie tańszym i równie wygodnym rozwiązaniem jest outsourcing księgowy. Jest to nic innego jak zlecenie prowadzenia księgowości wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Tego typu podmiotu zatrudniają doskonale wykwalifikowanych specjalistów, dzięki czemu można mieć pewność, że dokumentacja będzie prowadzona w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Ponadto w biurach rachunkowych często zatrudniani są również radcy prawni i informatycy, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksową obsługę na wielu płaszczyznach. Co więcej, po udzieleniu stosownych pełnomocnictw biuro może reprezentować swojego klienta przed urzędami, a także podczas różnego rodzaju kontroli, czy audytów. Ponadto w takim podmiocie dodatkowo można skorzystać z usług związanych z prowadzeniem dokumentacji kadrowo-płacowej, doradztwa podatkowego, controllingu i planowania finansowego, czy wdrażania zintegrowanych systemów zarządzania.

 
 
 
 
Live Chat Software