Księgowość internetowa – dlaczego jest tak tania?

Serwisy oferujące księgowość internetową najczęściej kuszą klientów dostępnością oraz niską ceną. W porównaniu do biur księgowych cena ta jest naprawdę atrakcyjna, dlatego warto przyjrzeć się co stoi za tą różnicą. Najbardziej istotną kwestią jest z pewnością polisa OC, a raczej jej brak. Z racji tego, iż de facto przedsiębiorca rozlicza się samodzielnie ponosi on całkowitą odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniach. Serwisy internetowe nie mają obowiązku wykupywać ubezpieczenia OC, które w przypadku biur rachunkowych jest przecież koniecznością. Ma to bezpośredni wpływ na ceny usług – taka polisa kosztuje naprawdę sporo, więc koszty skorzystania z usług biura księgowego są automatycznie wyższe. Ponadto w tego typu serwisach bardzo zaniedbana jest kwestia doradztwa podatkowego. Można wprawdzie skorzystać z automatycznych podpowiedzi, ale zwykle zawierają one wyłącznie informację o tym, jaki przycisk trzeba nacisnąć.

Na stronie raczej nie znajdzie się informacji na temat tego jak wypełnić dokumenty składane do urzędu skarbowego, czy jakie są terminy ich złożenia. Niektóre portale pozwalają na zadawanie pytań za pośrednictwem specjalnych formularzy, lecz odpowiedzi zazwyczaj nie otrzymamy od razu. Tymczasem w tradycyjnym biurze rachunkowym opole zawsze można spotkać się z księgowym lub zadzwonić, aby omówić wszystkie istotne kwestie. Co ważne, biuro może też reprezentować przedsiębiorce w sądzie, zwłaszcza w sytuacji, gdy spóźni się on z podatkiem lub urząd skarbowy wyda błędną decyzję. Serwis internetowy raczej w sądzie się nie przyda, więc przedsiębiorca korzystający z takiej formy księgowania jest zdany sam na siebie. Bywa to bardzo dużym problemem, zwłaszcza jeśli nie posiada on odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Wówczas i tak ponosi dodatkowe koszty na wynajęcie radcy prawnego lub prawnika, który będzie prowadził sprawę. Takie wsparcie sporo kosztuje, podczas gdy w zwykłym biurze, z którym mamy podpisaną umowę często można skorzystać z usług prawnika na preferencyjnych warunkach.
Internetowa księgowość jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, choć jak widać niepozbawionym wad. Największą z nich jest oczywiście brak rzetelnego telefonicznego doradztwa podatkowego opole. Właściciele portali, aby zaoszczędzić na wydatkach często sadzają po drugiej stornie słuchawki osoby niekompetentne, które nie potrafią udzielić odpowiedzi zwłaszcza na pytania nieco bardziej skomplikowane. W wyniku tego przedsiębiorcy korzystający z takiego sposoby prowadzenia ksiąg i tak często są zmuszeni do dodatkowych konsultacji w stacjonarnym biurze księgowym, aby uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak:
co jest wartością prawną, a co niematerialną w księgowości,
czy istnieje możliwość amortyzacji strony internetowej,
w jaki sposób rozliczyć urlop bezpłatny pracownika i wiele innych.
Tego rodzaju informacje są bardzo ważne, ale przecież nie każdy przedsiębiorca jest księgowym i zna wszystkie istotne odpowiedzi. Stąd też warto dobrze przemyśleć, to czy lepszym rozwiązaniem będzie księgowość internetowa, czy rzetelny outsourcing księgowy.

 
 
 
 
Live Chat Software