Księgowość małej firmy

Każdy właściciel przedsiębiorstwa zdaje sobie sprawę z konieczności prowadzenia księgowości. Rzadko jednak podejmuje się tego samodzielnie, mniejsze firmy wynajmują do tego celu biuro rachunkowe, większe mają swój własny dział księgowości. Usługi rachunkowe można zamówić też przez Internet, ale nadal największym powodzeniem cieszą się tradycyjne biura. Są szczególnie cenione przez właścicieli jednoosobowych firm i mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających mniej niż dziesięciu pracowników. Z tej opcji chętnie korzystają również małe przedsiębiorstwa, gdzie pracuje mniej niż 50 pracowników. Dlaczego? Otóż zewnętrzne usługi rachunkowe są znacznie tańsze niż utrzymanie etatu księgowej w firmie. Nie płacimy stałej pensji i nie musimy kupować drogiego wyposażenia – komputera, drukarki i programów finansowych. Nie ponosimy dodatkowych kosztów, związanych np. ze szkoleniem pracownika i drukowaniem dokumentów. Zlecając prowadzenie księgowości biuru, płacimy stawkę zmienną, uzależnioną od ilości dokumentacji. Mamy też pewność, że współpracujemy z wykwalifikowanymi fachowcami.

Jak wygląda księgowość dla małych firm (tzw. mała księgowość)? Znacznie prościej niż w przypadku większych przedsiębiorstw. Przede wszystkim, należy prowadzić księgę przychodów i rozchodów albo ewidencję przychodów – opcjonalność wynika z rodzaju opodatkowania. Jeśli płacimy podatki w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wtedy prowadzimy ewidencję przychodów, księga natomiast, dotyczy firm, które wybrały zasady ogólne lub podatek liniowy. W niektórych wypadkach, konieczne jest także prowadzenie ewidencji środków trwałych, wyposażenia i przebiegu pojazdów.

W przypadku, gdy firma jest płatnikiem podatku VAT, wymaga się również prowadzenia rejestru zakupu i sprzedaży, co wiąże się z wypełnieniem odpowiednich deklaracji VAT-7 (jeśli rozliczamy się co miesiąc) lub VAT-7K (w przypadku rozliczania raz na kwartał).

Prowadzenie firmy wiąże się też z koniecznością opłacania ubezpieczeń zdrowotnych, rentowych, chorobowych i innych. Nawet jeśli nie zatrudniamy żadnych pracowników, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia składki ZUS za siebie do 10 dnia miesiąca. Gdy zatrudniamy pracowników, wtedy ten termin wydłuża się do 15 dnia.

Prowadzenie małej księgowości, jak widać, nie jest zbyt skomplikowane. Jednak tylko pozornie. Dla osób niezorientowanych w przepisach, wypełnianie dokumentów staje się męczącym i czasochłonnych zajęciem. Należy mieć też na względzie fakt, że przepisy co jakiś czas ulegają zmianie i jeśli nie jesteśmy z nimi na bieżąco, łatwo o nieporozumienia z Urzędem Skarbowym czy z ZUS-em. Tymczasem nieznajomość prawa, nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania go, zatem wygodniej i bezpieczniej jest zlecenie księgowości profesjonalistom. Tym bardziej, że oprócz typowo księgowych usług, oferują oni także doradztwo podatkowe, stanowiące nieocenione wsparcie dla każdego przedsiębiorcy. Taka pomoc przyda się zwłaszcza wtedy, gdy nasza firma będzie się rozwijać, zatrudniać więcej prawników i osiągać większe obroty.

 
 
 
 
Live Chat Software