Księgowość samodzielna czy biuro?

Jeśli chodzi o księgowość, wielu przedsiębiorców, zwłaszcza właścicieli jednoosobowych firm, chce polegać wyłącznie na sobie. Jeśli mają stosowne wykształcenie lub znajomą księgową, która wytłumaczy im zawiłości rachunkowości, wtedy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów czy ewidencji przychodów, wydaje się proste. Schody zaczynają się w momencie rozwoju firmy, gdy jesteśmy zmuszeni zatrudniać nie jednego, ale kilku czy kilkunastu pracowników. Przybywa nam dodatkowych obowiązków księgowych, z którymi nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dodatkowo, musimy być na bieżąco z regularnie zmieniającymi się przepisami, których nieznajomość nie zwalnia nas z konieczności przestrzegania ich. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie księgowej. To kosztowne przedsięwzięcie, więc wielu przedsiębiorców, wybiera tańsze rozwiązanie – biuro rachunkowe.

Jaki usługi świadczy takie biuro? Wszystkie, jakich potrzebujemy. W przypadku firmy zatrudniającej pracowników, biuro zapewnia m.in. kompleksową usługę związaną z prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych, takich jak: lista płac i jej rozliczanie, sporządzanie stosownych umów i dokumentów związanych z przyjęciem i zwolnieniem pracownika (np. umowa o pracę, wypowiedzenie), czy ewidencjonowanie badań lekarskich i szkoleń BHP. Nie musimy zatrudniać wykwalifikowanej kadrowej, która generuje znaczne koszty. Zlecając obsługę kadr biuru o renomowanej opinii i ugruntowanej pozycji na rynku mamy pewność, że finanse naszej firmy są w dobrych rękach.

Ale sprawy pracowników to zaledwie niewielki ułamek tego, co możemy zlecić zewnętrznemu zespołowi księgowych. Poza oczywistymi (prowadzenie KPiR, ewidencji przychodów, rejestru zakupów i sprzedaży, sporządzanie deklaracji), możemy skorzystać również z usługi reprezentowania naszej firmy w Urzędzie Skarbowym, ZUS-em i w innych instytucjach. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i … nerwy.

A co w przypadku, gdy dokonujemy przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę? Jeśli decydujemy się działać jako spółka z.o.o, wtedy naszym obowiązkiem jest prowadzenie pełnej księgowości. A to oznacza nie tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale także składanie sprawozdań przed Urzędem Skarbowym i Sądem Rejestrowym. Również w tym wypadku możemy liczyć na współpracę z biurem księgowym. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, bo każde biuro jest ubezpieczone od skutków błędów księgowych. Ma to szczególne znaczenie, gdy z powodu źle wypełnionej deklaracji do Urzędu Skarbowego, pojawia się zaległa należność, a my musimy ja uiścić. Wtedy możemy wystąpić o odszkodowanie do firmy księgowej.

A co z kosztami? Stawki outsourcingu księgowego są zależne od rodzaju księgowości, ilości dokumentów i liczby pracowników. Dla firmy prowadzącej KPiR, będącej płatnikiem VAT, wystawiającej do kilkunastu faktur na miesiąc, cena usług księgowych zwykle nie przekracza 200zł. W przypadku dużych przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 osób, przeprowadzających transakcje międzynarodowe, ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

 
 
 
 
Live Chat Software