Księgowość spółki z o.o

Początkujący przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, w jakiej formie najlepiej prowadzić firmę. Nie wszyscy decydują się na działalność gospodarczą prowadzoną samodzielnie. Gros osób woli funkcjonować jako spółka z.o.o, (z ograniczoną odpowiedzialnością). Co to takiego? To nic innego jak przedsiębiorstwo założone przez jedną lub więcej osób (wspólników), którzy pokrywają zobowiązania firmy do ograniczonej (stąd nazwa) wysokości. Założenie takiej spółki jest opłacalne wtedy, gdy na rozruch swojej działalności potrzebujemy znacznego wkładu finansowego. Również w przypadku gdy znajdziemy kilku wspólników i zatrudniamy powyżej 10 pracowników, warto rozważyć tę możliwość. Ale właściwie czym rożni się taka spółka od DG? Jak wygląda jej księgowość?

Najprościej rzecz ujmując, działalność gospodarczą od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odróżnia fakt, że w razie zobowiązań wobec kontrahentów lub pracowników, odpowiadamy całym swoim (również prywatnym) majątkiem. W przypadku spółki – tylko do określonej kwoty, nieprzekraczającej wysokości wkładu własnego. Dodatkowym plusem spółki jest to, że nie musimy płacić żadnej składek na ubezpieczenie (w przeciwieństwie do DG), co wiąże się comiesięcznymi, sporymi oszczędnościami. Dodatkowo, większość kontrahentów chętniej współpracuje ze spółkami niż z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

Jednak wiele osób boi się zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dlaczego? Otóż, do wad takiej spółki można zaliczyć konieczność uiszczenia wkładu własnego (co najmniej 5tys. zł) oraz koszty rejestracji spółki (są wyższe niż przy DG). A co z księgowością? Tu dochodzimy do kolejnej, choć pozornej wady spółki. Przepisy wymagają prowadzenia pełnej księgowości, tzw, ksiąg handlowych. Najczęściej wiąże się to z zatrudnieniem księgowej, ale wiele spółek woli wynająć w tym celu biuro rachunkowe. Nie tylko jest to tańsze rozwiązanie, ale i pewniejsze, gdyż takie biuro zatrudnia nie jednego, ale cały zespół profesjonalistów.

Czego wymaga od nas pełna księgowość? Zgodnie z ustawą o rachunkowości, oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych, po roku musimy złożyć sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego i sądu rejestrowego, które zawiera: rachunek zysków i strat, bilans i informację dodatkową. Brzmi skomplikowanie? Dla laika z pewnością. Jednak naszym zadaniem, jako założyciela i wspólnika spółki, jest przede wszystkim dbanie o jej rozwój. Sprawy księgowe lepiej powierzać fachowcom. Choć niektóre obowiązki księgowe należą również do nas. Najlepszym przykładem jest choćby konieczność prowadzenia raportu kasowego, dzięki któremu na bieżąco kontrolujemy stan gotówki w spółce. Oczywiście, do nas należy także wybór odpowiedniego biura, które świadczy kompleksowe usługi księgowe. Nie jest to takie proste, zważywszy na fakt, że konkurencja na rynku jest ogromna. Dlatego w wyborze często posiłkujemy się opiniami krążącymi w Internecie i wśród znajomych. Jednak najbardziej wskazane jest osobiste udanie się do kilku wytypowanych biur i zaznajomienie się z warunkami współpracy.

 
 
 
 
Live Chat Software