Księgowość w firmie

Prowadzenie firmy to nie tylko poszukiwanie klientów i zwiększanie zysków, ale również sterty papierzysk, które trzeba w jakiś sensowny sposób ogarnąć. Z pewnością niejeden przedsiębiorca zna to z własnego doświadczenia. O ile prowadzenie książki przychodów i rozchodów, czyli tzw. uproszczonej księgowości jest w miarę proste, o tyle z prowadzeniem pełnych ksiąg niewiele osób daje sobie radę. Na szczęście w każdej chwili przedsiębiorca może skorzystać z outsourcingu księgowego, czyli zlecić prowadzenie dokumentacji odpowiednio wykwalifikowanej firmie zewnętrznej. Jest to opcja bardzo wygodna, choć niepozbawiona wad. Przede wszystkim obecnie firm księgowych jest naprawdę sporo, co zaostrzyło konkurencję i przyczyniło się do obniżenia jakości usług. Z tego względu, aby mieć pewność, że nasze dokumenty są w dobrych rękach, trzeba uważnie wybrać podmiot świadczący usługi outsourcingu księgowego. Nie jest to łatwe i wymaga poświęcenia spore ilości czasu, ale w zamian za to zyskamy gwarancję, że wszystkie podatki, czy składki zus będą opłacane terminowo, a dokumentacja prowadzona fachowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór biura, które polecają znajomi przedsiębiorcy. Jednak bez konkretnego polecenia sprawa nie jest już taka prosta. Wówczas trzeba zastosować kilka kryteriów, aby zyskać pewność, że wybrany podmiot jest godzien zaufania. Przede wszystkim warto zastanowić się, czego oczekujemy od biura rachunkowego opole. Jeśli zależy nam na rzetelnym i fachowym prowadzeniu ksiąg to z pewnością nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną usług. Jest to oczywiście ważna kwestia, ale wcale nie najważniejsza. Znacznie bardziej istotny jest zakres i forma współpracy, ubezpieczenie OC oraz uprawnienia do prowadzenia usług. Każdej z tych kwestii warto poświecić chwilę, aby mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. Jeśli chodzi o polisę OC, to trzeba sprawdzić nie tylko jej wysokość, ale również to, czy obejmuje ona również np. prowadzenie książki przychodów i rozchodów, czy rozliczenia z ZUS-em. Natomiast kwestia uprawnień nie jest już taka prosta, ponieważ obecnie firmy księgowe nie muszą posiadać certyfikatu Ministerstwa Finansów. Jednak najlepiej wybrać taką, która należy do renomowanych organizacji, np. do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które jest gwarantem wysokiej jakości usług.
Zdecydowanie najwięcej czasu warto poświęcić ofercie. Powinna ona obejmować nie tylko podstawy, czyli prowadzenie ksiąg, czy dokumentacji kadrowo-płacowej, ale również inne usługi. Ważne jest to, by biuro oferowało doradztwo podatkowe oraz zapewniało kontakt z księgowym zarówno w formie osobistego spotkania, jak i za pomocą telefonu, czy poczty elektronicznej. Niektóre biura oferują ponadto reprezentację przed urzędami oraz pomoc w pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacji. Dzięki starannemu wybraniu biura księgowego można mieć pewność, że księgowość w naszej firmie będzie prowadzona zgodnie z przepisami. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności związanych z karami ,czy niezapowiedzianymi kontrolami skarbówki.

 
 
 
 
Live Chat Software