Księgowość – zlecić fachowcom, czy prowadzić samodzielnie?

Prowadzenie księgowości nawet w przypadku niewielkiej firmy często okazuje się dużym wyzwaniem. Z tej właśnie przyczyny już na początku prowadzenia działalność warto zastanowić się nad tym, czy będzie samodzielnie wypełniać wszystkie zobowiązania do urzędu skarbowego, ZUS-u i innych urzędów, czy może zlecimy je wyspecjalizowanym podmiotom. W przypadku, gdy zdecydujemy się na outsourcing księgowy, najlepiej nawiązać współpracę z podmiotem, który rekomendowany jest przez swoich klientów. Biura rachunkowe mogą się reklamować, więc bez problemu znaleźć można nie tylko ich strony internetowe, ale też opinie klientów, dzięki którym wiadomo, która firma księgowa rzetelnie wypełnia swoje obowiązki. Oczywiście nie oznacza to wcale, że same referencje wystarczą, aby podpisać umowę. Przecież każda firma ma nieco inne wymagania i funkcjonuje w innej branży, dlatego przed nawiązaniem współpracy warto zapytać m.in. o to, czy biuro rachunkowe opole stosuje się do zasad zawartych w Kodeksie Zawodowej Etyki w Rachunkowości.

Zbiór zasad zawartych w tym kodeksie daje pewność, że wybrane biuro oferuje doskonałą jakość usług. Oprócz KZEwR ważne jest także to, ilu klientów ma wybrany podmiot i jak długo on działa. Kwestią niezwykle istotną jest również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ewentualne dodatkowe ubezpieczenia. Dzięki skorzystaniu z usług profesjonalnego podmiotu świadczącego usług rachunkowe można mieć pewność, że księgo będą prowadzone rzetelnie. Nie zwalnia to jednak z odpowiedzialności, więc w interesie każdego przedsiębiorcy jest kontrolowanie księgowego, który wykonuje wszystkie rozliczenia, związane np. z podatkami, samochodem w firmie, czy leasingiem. Generalnie jednak, po zleceniu prowadzenia pełnej księgowości firmie zewnętrznej przedsiębiorca zyskuje więcej czasu na zajmowanie się swoją działalnością.
W przypadku firm niewielkich, które mogą prowadzić tzw. księgowość uproszczoną, można spróbować zająć się dokumentacją samodzielnie. Ustawa o rachunkowości określa jakie podmioty zmuszone są do prowadzenia pełnych ksiąg. Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim spółek handlowych, zarówno osobowych, jak i kapitałowych oraz spółek cywilnych, a także innych osób prawnych. Ponadto pełne księgi muszą prowadzić również osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i spółki cywilne osób fizycznych w sytuacji, gdy ich przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych za rok poprzedni wynoszą przynajmniej 1200000euro. Inni przedsiębiorcy mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów, która nazywana jest też małą księgowością.
W przypadku samodzielnego prowadzenia ksiąg przedsiębiorca musi nie tylko prowadzić obliczenia związane z podatkiem dochodowym, ale też wywiązywać się z wielu nałożonych przez prawo obowiązków dokumentacyjnych. Tymczasem w biurze księgowym wszystkie te czynności wykonywane są przez wykwalifikowanych fachowców. Z pewnością więc warto rozważyć taką współpracę, zwłaszcza w sytuacji, gdy firma rozwija się i obowiązków przybywa.

 
 
 
 
Live Chat Software