Która umowa jest najlepsza?

W dzisiejszych czasach każdy pracownik musi być zatrudniony na pełnoprawną umowę. Jednakże rodzajów umów mamy więcej, a tak właściwie to trzy. Zależnie od pracodawcy oraz wyboru pracownika, możemy podpisać umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. W tym artykule przedstawię wszystkie wady i zalety każdej z umów. Warto być świadomym możliwości, które niosą ze sobą konkretne umowy. A im więcej wiemy na temat umów, tym bardziej rozsądnie możemy wybrać odpowiedni rodzaj dla siebie, swoich potrzeb.

Pierwszą z umów jest umowa o dzieło. Jest to najprostsza, a zarazem najbardziej uboga w profity oraz prawo umowa. Ogólnie według prawa nie jest to właściwy format umowy, gdyż nie obejmuje on składek społecznych, ani ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo nie zawsze jest konieczność odprowadzania podatku VAT, a więc jest to najmniej kosztowna umowa dla pracodawcy. Jednakże niekoniecznie jest tak korzystna dla osoby zatrudnionej. W większości przypadków oznacza to średni zarobek i brak ewentualnego zabezpieczenia. W sytuacji, kiedy jesteśmy chorzy, nie należą nam się żadne pieniądze. Podobnie jest jeśli chodzi o urlop i wszystkie dni wolne na żądanie – nie są one dla nas przy tej umowie płatne. Jednakże często umowa o dzieło podpisywana jest między architektami a klientem, aby projekt został zrealizowany w wyznaczonym terminie.

Drugą z umów jest umowa zlecenie. Jest to już trochę bardziej atrakcyjna umowa, która często obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, a dodatkowo podatek VAT. Odprowadzane składki są już wyższe, jak przy umowie o dzieło. Podobnie za chorobowe, urlopy i dni wolne nie mamy płacone, a bardzo często musimy jeszcze odrobić stracone godziny w pracy. Ta umowa jednak jest najbardziej pożądana przez studentów, którzy mają niższe składki, dzięki czemu otrzymują wyższe wynagrodzenie. Potoczna nazwa tej umowy to umowa śmieciowa, gdyż często nakreśla ona obowiązki, jak umowa o pracę, jednakże wynagrodzenie oraz dodatkowe świadczenia są nieporównywalne z prawdziwą umową.

Najbardziej pożądana jest umowa o pracę. Przede wszystkim jest to pełnoprawna umowa, uregulowana prawnie przez cały kodeks pracy, w którym nie znajdziemy niczego na temat umowy zlecenie bądź o dzieło. W większości przypadków umowa o pracę podpisywana jest po okresie próbnym bądź dłuższym stażu w firmie. Oczywiście, skoro jest to umowa regulowana prawnie przez kodeks, to obejmuje ona wszystkie przywileje – chorobowe, urlop macierzyński, płatny urlop oraz określona ilość dni płatnych w ciągu roku. Im dłużej jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, tym większe mamy profity płynące z tego. Nie można zaprzeczyć, że lepiej jest dostawać mniejszą wypłatę z umową o pracę, gdyż mamy zabezpieczenie w formie odpłatnych dni wolnych. Warto wspomnieć, że w przypadku urlopu macierzyńskiego to instytucja ZUS wypłaca go kobiecie ciężarnej bądź młodej mamie. Również umowa o pracę jest pożądana przez banki, gdyż taka umowa zwiększa scoring oraz pozwala na dostanie kredytu w banku.

 
 
 
 
Live Chat Software