Małe przedsiębiorstwa

Często ludzie posiadający małe przedsiębiorstwa, niezatrudniające zbyt wielu pracowników, chcą samodzielnie rozliczać się całą księgowością firmy. Jeśli oprócz czasu i energii poświęconych na rozwój firmy mamy siłę aby przeglądać Google, śledzić przypisy i pilnować całej dokumentacji, to teoretycznie mogło by się to udać. Jednak praktyka pokazuje, że przedsiębiorcy poświęcając większość swoich sił na prowadzenie firmy nie potrafią trzymać dokumentów w jednym miejscu. Jest jednak możliwość odciążenia firmy z prowadzenia rozliczeń księgowych. Tutaj pojawia się biuro rachunkowe.
Oddanie dokumentów osobie z odpowiednimi kwalifikacjami może znacząco odciążyć przedsiębiorcę czasowo i psychicznie. Nie jest nawet ważna lokalizacja tego biura rachunkowego, może to byś np. biuro rachunkowe w Opolu, a twoja firma może być zlokalizowana w Katowicach, ponieważ dokumenty możemy wysyłać przez Internet.
Moglibyśmy na pełen etat zaproponować jakiemuś skrupulatnemu księgowemu umowę o pracę, jednak zatrudnianie księgowego pełno-etatowo może ponieść zbyt wysokie koszty dla małej firmy, ponieważ on musiałby przebywać w naszej firmie przez cały czas. A tak, możemy z jakimś biurem rachunkowym jednorazowo podpisać umowę o zlecenie i ono będzie robiło za nas niezbędne rozliczenia za mniejszą cenę.
Jeśli napotkamy jakiś problem, zawsze możemy poprosić biuro rachunkowe o doradztwo w sprawie podatków. Posiadają wiedzę na temat obowiązujących obecnie przepisów i norm, przez co mogą nam oszczędzić sporo czasu i pieniędzy, gdy znajdziemy się w niecodziennej sytuacji.
Jednak, aby dobrze nam doradzono i wypełniono nasze zlecenia musimy wybrać odpowiednie biuro rachunkowe. Wybierając biuro rachunkowe musimy być uważni i skrupulatnie przyjrzeć się szczegółom w umowie, aby się nie okazało, że po podpisaniu umowy musimy zmieniać biuro. Warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i rzetelność oferowanej księgowości – przyjrzeć się takim aspektom, które definiuje polskie prawo. Wg polskiego prawa aby prowadzić biuro rachunkowe musimy posiadać ubezpieczenie OC. Jednak to tylko minimalny wymóg. Warto sprawdzić, czy biuro może zapewniać bezpieczeństwo w lepszy sposób. Przydałoby się tu posiadanie ubezpieczenia na wyższą kwotę, czy posiadanie ubezpieczenia innych usług niż księgowych. Biuro rachunkowe nabiera znaczenia gdy przynależy do jakiejś organizacji branżowej, np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Biuro rachunkowe przyjmuje dokumenty kosztowe przedsiębiorcy, sporządza rejestry VAT i ewidencji oraz udziela porady przedsiębiorstwom. Jednak oprócz tych podstawowych działalności może oferować znacznie więcej. Warto wziąć pod uwagę na to, czy biuro reprezentuje przedsiębiorcę przed ZUS-em i urzędem skarbowym, jaki jest sposób dostarczania dokumentów kosztowych(najlepiej jest drogą elektroniczną), czy ma stały dostęp do faktur kosztowych(np. poprzez skany tych faktur), oraz w jaki sposób, jakich godzinach oraz w jakich dniach jest możliwość udzielania porad merytorycznych przedsiębiorcom.

Biuro rachunkowe może być bardzo ważnym ogniwem w naszym przedsiębiorstwie. Jednak może ono być również bardzo dobrym przedsiębiorstwem samo w sobie. Założenie i prowadzenie biura rachunkowego wymaga od nas wielu umiejętności, bardzo przydatne mogą tutaj się okazać ukończone szkoły w kierunkach finansowych, ekonomicznych. Przydać może się także znajomość prawa, aby nie obudzić się nagle z przysłowiową ręką w nocniku.
Na szczęście od 10 sierpnia 2014 roku osoby z zamiarem prowadzenia własnego biura rachunkowego mają uproszczone zadanie, bowiem weszły w życie przepisy ułatwiające rozpoczęcia zawodów np. takich jak usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. W obecnej chwili utworzenie biura rachunkowego opiera się na przepisach, które zostały zawarte w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Krótko, założyć takie biuro może każda niekaralna(w niektórych dziedzinach, nie może być to osoba karana np. za oszustwa podatkowe, co wydaje się być oczywiste) osoba (bądź osoby w przypadku spółki), która posiada niezbędne umiejętności i wiedzę. Jednak jaki rodzaj działalności wybrać?
Jednoosobowa działalność gospodarcza, wydaje się być sensownym pomysłem. Nazwa stanowi tylko ograniczenie do jednego właściciela, ale nie określa ile pracowników możemy do swojej działalności przyjąć.
Możemy również wybrać spółkę cywilną. Jako jedyna nie wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest łatwa w prowadzeniu oraz jej rejestracji, opiera się na umowie pomiędzy dwoma wspólnikami, którzy deklarują wspólny cel. Jednak z założeniem tej spółki tworzy ogromne ryzyko, gdyż jej wspólnicy odpowiadają za nią całym swoim majątkiem.
Najczęściej wybieranym rodzajem działalności, osób które chcą założyć własne biuro rachunkowe jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Na założenie jest wymagany minimalny kapitał 5000 zł. Spółka posiada osobowość prawną, co oznacza że może pozywać i być pozywaną. Jednak za zobowiązania finansowe nie odpowiadają współwłaściciele spółki.
Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj działalności oraz przejdziemy przez poszczególne etapy zakładania przedsiębiorstwa musimy jakoś zdobyć klientów. Wydaje się, że na początku prowadzenia działalności kryterium cenowe okaże się najważniejszym ogniwem w strategii zdobywania klientów, jednak może to przyciągnąć w większości osoby, których przedsiębiorstwa rozliczają się w oparciu o książkę przychodów i rozchodów a liczba ich faktur nie przekracza 15. Jednak w przypadku większych przedsiębiorstw, kryterium cenowe nie będzie przeważającym wszystko atrybutem, gdyż osoby doświadczone powinny wiedzieć, że biuro rachunkowe to też zapewnienie bezpieczeństwa firmy oraz korzyści, które mogą płynąć z optymalizacji kosztów.
Na wyższą cenę niż przeciętna może być uzasadnieniem:
– doświadczenie w naszej konkretnej branży pracowników biura,
– oferowanie przez biuro doradztwa, oraz w jakich godzinach, czy dniach jest możliwość dodzwonienia się i poproszenia o radę. Przecież dobrze jest, gdy możemy zadzwonić do biura wieczorem, lub w weekend, gdyż w dni robocze cały czas i energię poświęcamy na rozwój firmy,
możliwość wybrania usługi „All inclusive”, gdzie nie będzie żadnych ukrytych kosztów, a wszystkie zadania ponad to będą dodatkowo opłacane wg ustalonej wcześniej ceny w umowie.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software